vývoj epidemie COVID-19
aktualizováno:   25. 9. 2020
Bohutín 2
Bratkovice 1
Březnice 7
Buková u Příbramě 1
Čím 3
Dobříš 19
Dolní Hbity 2
Drásov 2
Dublovice 2
Háje 2
Hluboš 4
Jablonná 1
Jince 2
Kamýk nad Vlt. 2
Kosova Hora 4
Krásná Hora nad Vltavou 1
Láz 1
Lešetice 1
Lhota u Příbramě 1
Milín 8
Mokrovraty 1
Nechvalice 1
Nečín 5
Nedrahovice 1
Nová Ves pod Pleší 3
Nový Knín 5
Obecnice 6
Ohrazenice 1
Pičín 1
Příbram 121
Příčovy 5
Rosovice 1
Rožmitál p. Tř. 8
Sedlčany 18
Sedlec-Prčice 3
Smolotely 1
Stará Huť 9
Štětkovice 1
Třebsko 1
Vranovice 1
Vysoký Chlumec 1
Zbenice 1

Jak vnímají povinnost nošení roušek obyvatelé Příbrami

12. září 2020   (14:50)
Jak vnímají povinnost nošení roušek obyvatelé Příbrami

Naše redakce chtěla znát názory příbramských občanů, jak vnímají situaci s návratem roušek do běžného života.


Navštívili jsme hned několik míst, kde jsme se ptali lidí, jaké obavy mají z koronaviru a jak ovlivňuje jejich každodenní život. Ve většině případů jsme se setkali s klidnými reakcemi, že s návratem roušek souhlasí a berou situaci takovou, jaká je. Na druhou stranu byly i negativní názory, dokonce i pár jednotlivců ukázalo svou bohatou slovní zásobu vulgarismů.

Nejvíce lidí nám odpovídalo v důchodovém věku. Koronaviru se nijak zvlášť prý neobávají, berou ho jako klasickou chřipku. Nařízení vlády respektují a nemají s ním problém. Jedna paní nás zaujala obzvlášť svou reakcí, kdy nám sdělila: „Proč bychom se měli bát, to nás přeci oslabuje nejvíc. Nakonec stejně všichni odejdeme, a proto si ten život musíme užít, dokud to jde a myslet pozitivně. Nějaká rouška? To je to nejmenší.“ Její názor by měl být někde vytesán, nemyslíte? Jiná postarší dáma řekla: „Když to tak musí být, proč ne. Chráníme sebe i ostatní a jsou i horší věci, než nosit roušku.“ Našel se ale i důchodce, který byl na současnou situaci velmi naštvaný a poslal celou vládu do oblasti hýždí.

Podle zjištěných informací většina ze starších lidí do společnosti zbytečně nevychází, nenavštěvuje kulturní akce a raději si přivstane a nakoupí brzy ráno.
Lidé ve středním věku odpovídali různě. Hodně názorů však bylo opět pozitivních. „Určitě s návratem souhlasím, mám srdeční problémy, a když jí nosí i ostatní, riziko nákazy se tím pro mě sníží,“ sdělil nám muž ve středním věku. Několik názorů bylo, že by ji měli lidé nosit jen v případě, pokud to tak chtějí a ne z povinnosti. Jeden pán nám řekl, že mu to vyloženě otravuje život, nemůže dýchat a celé je to prý „na palici“.

Mladší žena odpověděla na otázku, jak vnímá současné nařízení vlády: „Vláda nošení roušek předně vůbec neměla rušit. A celkově, co se týče naší vlády, je horší ona nebo covid? Celá ta situace akorát člověka nervuje. Už aby to bylo za námi.“
Vyrazili jsme i mezi mladé lidi, studenty. U této věkové kategorie převažovaly neutrální názory. Nošení roušek je některým nepříjemné, zejména dívkám, kterým se pod nimi prý rozmazává make-up. S vyloženě negativními reakcemi jsme se ale ani u jednoho studenta nesetkali.
(Připravujeme video)

Názory občanů bychom shrnuli, že ve většině případů se lidé přehnaně nákazy neobávají a návrat roušek respektují. Určité obavy má asi každý člověk, nejen starší lidé. Důležité je ale zachovat chladnou hlavu, chovat se zodpovědně vůči sobě i ostatním, podporovat svou imunitu a zdraví a hlavně, myslet pozitivně.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
foto: Jakub Pečenka

autor: Jana Fedorová

Další články

Hasiči dekontaminovali před znovuotevřením prostory jeslí Hasiči dekontaminovali před znovuotevřením prostory jeslí Česko slaví svátek svatého Václava. Podle legend pečoval o chudé a založil v zemi tradici pěstování vína Česko slaví svátek svatého Václava. Podle legend pečoval o chudé a založil v zemi tradici pěstování vína Kruhový objezd u aquaparku dostal od dopravní policie zelenou Kruhový objezd u aquaparku dostal od dopravní policie zelenou Příbram podlehla Spartě 1:3. Hosté neměli navrch, kontrolu nad zápasem dostali až v 69. minutě Příbram podlehla Spartě 1:3. Hosté neměli navrch, kontrolu nad zápasem dostali až v 69. minutě Příbram doma neporazila Spartu už přes 15 let a nadále čeká na první výhru v ligové sezoně. 27. září 2020   (20:44) Představujeme: Simona Luftová kandiduje do Senátu Představujeme: Simona Luftová kandiduje do Senátu Prymula chce omezit shromažďování, možná se zruší tělocvik a hudební výchova Prymula chce omezit shromažďování, možná se zruší tělocvik a hudební výchova Základní školy se nyní podle Prymuly zavírat nebudou, očekává ale přechod středních škol na dálkovou výuku, protože tento vzdělávací stupeň je nyní nejrizikovějším prostředím z hlediska šíření epidemie. 27. září 2020   (14:33) Deštníky neodložíme, srážky budou nadprůměrné i v příštím týdnu Deštníky neodložíme, srážky budou nadprůměrné i v příštím týdnu Po chladném víkendu se oteplí, pršet ale bude dál. 27. září 2020   (12:36) Geopark Barrandien je národním geoparkem: Vyvrcholily několikaleté snahy Ekologického centra Orlov Geopark Barrandien je národním geoparkem: Vyvrcholily několikaleté snahy Ekologického centra Orlov Mnohaletá snaha Ekologického centra Orlov vyvrcholila oficiální certifikací Národního geoparku Barrandien (NGB), který se tak stává největším národním geoparkem České republiky. 27. září 2020   (09:18) Příbram nastoupí proti Spartě i s fotbalisty B-týmu Příbram nastoupí proti Spartě i s fotbalisty B-týmu Začátek utkání je v 18:00 na Litavce. 27. září 2020   (08:44)
Král: Napětí na zastupitelstvech se zklidnilo, vedení města je vstřícnější Král: Napětí na zastupitelstvech se zklidnilo, vedení města je vstřícnější
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz