Jak se buduje skanzen, ukáže výstava ve Vysokém Chlumci
28. března 2022 (08:49)
Hornické muzeum Příbram je připraveno na jarní sezónu. V dubnu se návštěvníkům otevře skanzen ve Vysokém Chlumci, současně zde bude zahájena výstava o vzniku a budování Muzea vesnických staveb středního Povltaví v letech 2000 až 2020. Představí nejzajímavější obytné, technické a hospodářské stavby, které byly do skanzenu přemístěny zejména ze Sedlčanska a Voticka.
Součástí expozice, kterou najdete v obytném stavení z Obděnic a bude přístupná během volné prohlídky, jsou i etnografické předměty z interiérů jednotlivých staveb ve skanzenu. Věnuje se i doprovodným programům nebo zaměření stálých expozic do budoucna, lidovou architekturu regionu prezentují také fotografie Čeňka Habarta.
Hornický domek na Březových Horách v Příbrami ožije během velikonočního období tradičními zvyky. „Návštěvníci se tu mohou seznámit s podobou velikonočních svátků v hornické domácnosti na počátku 20. století – vůní pečiva, lidovými popěvky, tradiční výzdobou i umem tvůrců lidových řemesel,“ referuje o další dubnové akci Hornické muzeum. Kdo nechce zůstat pouhým divákem, může se zapojit do pletení pomlázek, pečení jidášů, zdobení vajíček voskem nebo paličkování. Návštěvní dobu, zvlášť pro veřejnost a školní skupiny, uvádějí internetové stránky www.muzeum-pribram.cz.
Od 5. dubna se Muzeum zlata v Novém Kníně zaplní velikonočními výrobky z chráněných dílen i od jednotlivců. Prodejní výstavu doplní expozice historických velikonočních pohlednic.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková
Související
•Z ateliéru v Pičíně do příbramské galerie. Lubomír Typlt se představí v Levitaci
•Cenu hejtmanky získala Jana Havelková a Ján Chvalník
•Rožmitálský meteorolog: Uplynulá zima byla jednou z nejteplejších od 60. let
Další články
Nové výsadby vracejí brdským lesům jejich přirozenou podobu
V CHKO Brdy probíhá řada projektů zaměřených na obnovu a podporu přirozené druhové …
Ježíšek v útulku: Adventní nadílka pro chlupáče v Lazci
V předvánočním čase se v Příbrami chystá akce, která potěší nejen psí obyvatele …
FOTOGALERIE
Dopravní omezení v Příbrami: Dlouhá ulice bude v úterý uzavřena kvůli jeřábu
Adventní doprava v Příbrami si vyžádá od řidičů další dávku trpělivosti. K už …
Doprava
Vánoce v hornickém domku i pod zemí: Muzeum láká na sváteční program a výstavu příbramských betlémů
Předvánoční atmosféra, tradiční řemesla, koledy i prohlídky podzemí. Příbramské …
Zloději mají přes zimu žně: Jak ochránit svou chatu či chalupu
S příchodem zimy začíná pro zloděje zaměřující se na chaty a chalupy hlavní sezóna. …
Příbramská galerie představuje dílo Taji Spasskové
Výstava Matter od Absence je první velkou sólovou výstavou multidisciplinární …
Gastro agent: Pizza Italia Příbram
Fast-food je hlavně o rychlosti. Ale v době, kdy se jídlo mění v logistiku, hledáme …
Fast food
Příbram řeší nedostatek kvalitních pracovníků: Roste zájem o částečné úvazky i technologické dovednosti
Poptávka po sezónních i stálých pracovnících v retailu a logistice se sice meziročně …
Zámek Březnice v pořadu Skryté skvosty: Česká televize natáčela s Jaroslavem Pleslem
Skryté skvosty představí zámek Březnice: historie, tajný sňatek i pobělohorská doba. …
Veterináři vymezili rizikovou oblast kvůli ptačí chřipce
Státní veterinární správa (SVS) v reakci na nepříznivý vývoj nákazové situace vymezuje …





