Jak pečovat o vánoční stromek, aby dlouho vydržel?
12. prosince 2023 (08:55)
Odpočítávání do Vánoc již začalo. Jedním z neklamných znaků blížících se svátků jsou i místa s prodeji vánočních stromků. Jak se starat o vánoční stromek, aby zůstal po celé svátky stále hezký?
Dřív, než se vydáte na nákup, ujasněte si, ve kterém místě bude váš vánoční strom stát a podle toho také volte velikost stromu. Při nákupu dbejte na to, aby větve nebyly svázány příliš těsně, to by je mohlo poškodit, ale také ne moc volně, protože pak by stromek nedržel tvar. Stromek rozvažte až v době, kdy se ho chystáte zdobit.
Počítejte s tím, že ne všechny stromky jsou řezané těsně před prodejem. Některé leží i několik týdnů ve skladech. Takže se může stát, že koupíte stromeček, který vám sotva vydrží do Silvestra. Proto se při výběru zaměřte na určité detaily, které vám napoví, jestli je stromek čerstvý.
Stav stromku se při nákupu docela těžko pozná, neměl by ale po zatřesení příliš opadat, jehličí by mělo mít temně zelenou barvu a kůra by se neměla odlupovat. Po jehličí a větvičkách si prohlédněte i kmen. Na řezu nesmějí být žádné tmavé skvrny. Bylo by to znamení, že stromek byl poražen před delší dobou. Zdravý kmínek také nesmí nést stopy plísně, houbových náletů nebo jiných chorobných příznaků. Optimální síla kmene je 6-10 cm, samozřejmě v závislosti na výšce stromu. Příliš tenký kmen je znamením, že strom neměl při růstu dostatek živin. Bude proto rychle zasychat a opadávat.
Při nákupu stromku požádejte prodejce, aby přizpůsobil průměr kmenu velikosti vašeho stojanu, abyste to nemuseli dělat doma sami pomocí pily a sekery.
Nejlepším tipem pro uskladnění stromku po zakoupení, pokud jej nebudete zdobit venku, je suché místo jako je například garáž. Pokud nemůžete uskladnit stromek v chladnějším prostředí, vyčkejte s nákupem co nejdéle.
Po zakoupení by měl stromeček dostat náležitou péči, především dostatek vlhkosti. Před ponořením kmínku do vody z něj dole uřízněte asi dvoucentimetrový špalíček. Odstraní se tak zasmolená vrstva a stromek bude moct vodu lépe přijmout. Nejlepší stojany mají možnost dolévání vody, která stromek pomáhá udržet svěžejší, nezapomínejte ani na rosení větví.
Po nazdobení vyhraďte stromečku co nejchladnější a nejsvětlejší místo, například kout blízko okna, co nejdál od topení.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Co rodina, to jiné zvyky a chutě. Patří gothajský salám do bramborového salátu?
•Srovnali jsme ceny stejného nákupu v příbramských supermarketech
•Na adventním věnci se dnes rozsvítí druhá svíčka, je bronzová neděle
Další články
Je bobr škůdce nebo pomáhá přírodě? I to se můžete dozvědět na zámečku uprostřed Brd
Dům přírody Brd připravil na sobotu 21. března tematické odpoledne věnované …
POZNÁVÁME BRDY
Další stopka větrníkům? Pečice rozhodly v referendu
Příbramsko má za sebou další hlasování o větrných elektrárnách. Po Starosedlském …
VIDEO
Podvodníci stále útočí. Příbramská policie řešila přes 200 případů za rok
Důvěřivost lidí podle policie často nezná mezí. Zatímco na ulici by většina lidí svou …
Rozkvétá, když zima ještě drží vládu: jedovatý lýkovec láká vůní a legendami
Květy lýkovce náleží mezi první květy nejen jara, ale prvních měsíců roku. Keř totiž …
POZNÁVÁME BRDY
Odešel neporazitelný Ranger: Ve věku 86 let zemřel legendární Chuck Norris
Svět ztratil jednu z největších ikon akčního filmu a bojových umění. Americký herec …
Další komentovaná vycházka k výročí první písemné zmínky o městě je už v neděli
Město Příbram zve všechny zájemce na třetí komentovanou vycházku letošního roku, která …
HISTORIE
Pohřešovaný muž z Bohutína byl nalezen bez známek života
Ve čtvrtek 19. března vyhlásila policie pátrání po 54letém muži z obce Bohutín. …
AKTUÁLNĚ
Fanouškovské hlasování v anketě Sportovec Příbramska: systém odhalil neplatné hlasy
Redakce pribram.cz v posledních dnech zaznamenává nestandardní hlasování v některých …
AKTUÁLNĚ
Tipy na víkend: O víkendu se můžete začít připravovat na Velikonoce, přijít fandit příbramským sportovcům nebo sledovat závody!
Předposlední březnový víkend nabídne opravdu pestrý program. Budete si moci přijít …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Brdská příroda volá o pomoc: stovky kilometrů tras čekají na dobrovolníky. Začíná se už v pátek
Dobrovolníci, rodiny s dětmi i milovníci přírody se opět mohou zapojit do tradiční …
PŘÍRODA





