vývoj epidemie COVID-19
aktualizováno:   23. 9. 2020
Bohutín 3
Březnice 11
Chotilsko 1
Čím 3
Dobříš 28
Dolní Hbity 2
Drásov 1
Drevníky 1
Háje 6
Hluboš 3
Jablonná 2
Jince 3
Kamýk nad Vlt. 7
Klučenice 1
Kosova Hora 2
Lazsko 1
Lešetice 1
Lhota u Příbramě 1
Malá Hraštice 2
Milín 3
Mokrovraty 2
Narysov 2
Nechvalice 6
Nečín 4
Nedrahovice 2
Nová Ves pod Pleší 3
Nový Knín 4
Obecnice 5
Ohrazenice 3
Pečice 2
Podlesí 2
Příbram 147
Příčovy 5
Rosovice 2
Rožmitál p. Tř. 13
Rybníky 2
Sedlčany 14
Sedlec-Prčice 5
Smolotely 2
Stará Huť 8
Štětkovice 1
Suchodol 1
Svaté Pole 2
Třebsko 1
Trhové Dušníky 2
Višňová 1
Vranovice 1
Vysoký Chlumec 1
Zbenice 1
Zduchovice 1

Interaktivní výstava na Svaté Hoře připomene likvidaci klášterů

16. června 2020   (16:40)
Interaktivní výstava na Svaté Hoře připomene likvidaci klášterů

„Výstava představuje osobnosti a řeholníky ze Svaté Hory, jejichž životní osudy se změnily během několika hodin," říká Josef Hovorka, autor výstavy.


V letošním roce si připomínáme 70 let od Akce K, jejímž jediným cílem bylo zlikvidovat kláštery na území Československa. Interaktivní výstava připomínající likvidaci klášterů bude zahájena během slavnosti Korunovace Panny Marie na Svaté Hoře 21. června 2020.

„Právě tato slavnost byla pro komunistický režim trnem v oku a snažila se ji všemožnými způsoby potlačit a to až do roku 1989“, říká redemptorista P. David Horáček, současný správce Svaté Hory.
 
Svatá Hora podobně jako další kláštery byla v noci z 13. na 14. dubna 1950 obsazena příslušníky Státní bezpečnosti (StB), Sboru národní bezpečnosti (SNB) a Lidových milicí. Řeholníci byli násilně vystěhováni, drženi v internaci, nuceni pracovat především v dělnických profesích, nastoupit na službu do pomocných technických praporů (PTP) a mnozí byli odsouzeni ve vykonstruovaných procesech.
„Výstava představuje osobnosti a řeholníky ze Svaté Hory, jejichž životní osudy se změnily během několika hodin. Zároveň nabídne návštěvníkům interaktivní prostor pro přemýšlení a pochopení souvislostí. Součástí výstavy bude prostor o rozměrech korekce v Leopoldově (1,5 x 1,5 m), kam byli vězni posíláni za nesmyslné skutky. Jako tomu bylo u redemptoristy Metoděje Dominika Trčky, který byl poslán do korekce jen za to, že zpíval koledu“, uvedl Josef Hovorka, autor výstavy.
Výstava je součástí projektu Naučné stezky - Po stopách politických vězňů s názvem „Zapomenutá místa a příběhy, které nezůstanou zapomenuty.“
 
Návštěvníci se budou moci aktivně zapojit a napsat vzkaz: „Co pro mne znamená svoboda“ na #KvádrSvobody. Dále si mohou poslechnout podcasty, nahrávky, součástí expozice jsou zároveň vzdělávací materiály nebo linie zla.

„Památka pomáhá nezapomenout. A tváří v tvář těm, které si zde teď připomínáme, nesmíme zapomenout na zločiny komunismu a relativizovat je.  Ti, kteří to peklo prožili, dokázali odpustit. Neodpuštění nás udržuje v nesvobodě. Odpuštění ale neznamená setření rozdílu mezi dobrem a zlem“, zamýšlí se redemptorista P. Petr Beneš.
Akce K se stala nezákonným aktem násilí a výrazně ovlivnila životy řeholníků v Československu, ale činnost církevních řádů přesto nedokázala ukončit. Ani toto pronásledování redemptoristy nezničilo. Řeholníci tajně pokračovali ve své činnosti a vychovávali své následovníky, někteří byli dokonce tajně vysvěceni na kněze. Někteří sice měli stále obavy z opětovného vyšetřování a uvěznění, ale o to více se po návratu z vězení dle možností a schopností zapojili do předávání víry. Církev se komunistům zničit nepodařilo. Začala práce s novou generací redemptoristů, která se po roce 1989 stala základem pro obnovu řeholního komunitního života a hlásání víry skrz lidové misie.
Výstava probíhá od 21. června do 31. října 2020 na Svaté Hoře u Příbrami.
Na pokyn Státního úřadu pro věci církevní přepadli Svatou Horu tři důstojníci StB a přes dvě desítky ozbrojených příslušníků SNB. Řeholníci jim odmítli otevřít vrata kláštera, a tak je vylomili. Svatou Horu obsadili a zástupci zatčeného rektora oznámili, že se jejich řeholní dům zestátňuje. Více v článku: Před 70 lety komunisté likvidovali kláštery, příslušníci StB obsadili i Svatou Horu u Příbrami
Na pokyn Státního úřadu pro věci církevní …

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
Mgr. Josef Hovorka
foto: Mgr. Josef Hovorka

autor: Jakub Pečenka

Další články

Víkendová studená fronta odstartuje v Příbrami topnou sezonu Víkendová studená fronta odstartuje v Příbrami topnou sezonu Bible čtivě a pro všechny. Překlad pro čtenáře 21. století představí jeho autor v Březnici Bible čtivě a pro všechny. Překlad pro čtenáře 21. století představí jeho autor v Březnici V bývalé jezuitské koleji v Březnici se dnes setkáte s teologem a překladatelem Alexandrem Flekem. Projektem moderního překladu Bible strávil s kolegy patnáct let. 24. září 2020   (08:15) Restaurace a bary mohou po 22:00 prodávat přes okénko Restaurace a bary mohou po 22:00 prodávat přes okénko Soubor novinek vrací do hry řadu opatření, která si Češi mohou pamatovat z jara. 24. září 2020   (06:33) Podívejte se na Příbram z výšky! Příležitost nabídne Den věží a rozhleden Podívejte se na Příbram z výšky! Příležitost nabídne Den věží a rozhleden Věže Hornického muzea a svatohorská zvonice budou 28. září zpřístupněny za symbolické vstupné. 24. září 2020   (06:04) Rožmitálská zásahová jednotka postoupila do finále ankety Dobrovolní hasiči roku 2020 Rožmitálská zásahová jednotka postoupila do finále ankety Dobrovolní hasiči roku 2020 Podpořte svým hlasem výjezdovou jednotku Rožmitálských dobrovolných hasičů, kteří se probojovali do finále 10. ročníku ankety. 23. září 2020   (19:57) Odpůrci těžby uranových hald na Příbramsku předali MŽP petici. Plánujeme další protestní akce, řekl Kareš Odpůrci těžby uranových hald na Příbramsku předali MŽP petici. Plánujeme další protestní akce, řekl Kareš Prymula vyhlásil další opatření proti covidu Prymula vyhlásil další opatření proti covidu V nemocnicích je podle Prymuly potřeba zapojit kapacity, které nejsou teď vyčleněny pro pacienty s covidem-19. Lůžka s ventilátory jsou téměř zaplněná. 23. září 2020   (13:54) Bistro na Nováku má za sebou více než uspokojivou sezonu Bistro na Nováku má za sebou více než uspokojivou sezonu Sportovní zařízení města Příbram (SZM), provozovatel SeZaM bistra, si letošní letní sezonu na Nováku chválí. K vysokým tržbám bistra přispěly jak tematické večery a další akce v areálu, tak i rozšíření nabídky o zdravá a čerstvá jídla. 23. září 2020   (11:22) Příbram investuje do rozšíření kamerového systému Příbram investuje do rozšíření kamerového systému Nové kamery přibudou v Březohorské, Čechovské, Šachetní a Průběžné ulici. 23. září 2020   (10:26)
Elektřina zlevní. ČEZ sníží cenu pro domácnosti o zhruba devět procent, lidé ušetří několik stovek korun Elektřina zlevní. ČEZ sníží cenu pro domácnosti o zhruba devět procent, lidé ušetří několik stovek korun Za každou megawatthodinu zákazníci podle firmy uspoří zhruba 230 korun 23. září 2020   (09:35) Nepřehlédněte
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz