23. 10. svátek má Teodor
Inspektoři varují: Při nákupech na internetu zůstaňte obezřetní

7. listopadu 2020   (12:54)
Inspektoři varují: Při nákupech na internetu zůstaňte obezřetní
foto: pribram.cz, ČOI

Vyhněte se e-shopům, které nemají uvedené kontaktní údaje, nebo si nejste jisti důvěryhodností provozovatele, varuje ČOI.


Zavřené provozovny donutily spotřebitele nakupovat přes internet, ačkoli se dosud této formě nákupů spíše vyhýbali. ČOI (Česká obchodní inspekce) v loňském roce zaznamenala celkem 5641 podání stížností spotřebitelů na internetový prodej, toto číslo z loňska však bylo právě překonáno a rok přitom zdaleka nekončí. „Česká obchodní inspekce si proto uvědomuje skutečnost, že spotřebitelé jsou často při nákupu přes internet zklamáni a proto vedle kontrol přichází i se základními radami, aby zbytečně nenaletěli,“ říká ústřední ředitel ČOI Mojmír Bezecný.
 

Vyhněte se anonymním stránkám
Vyhněte se e-shopům, které nemají uvedené kontaktní údaje, nebo si nejste jisti důvěryhodností provozovatele.

Inspektoři doporučují pozorně si pročíst obchodní podmínky. Jakmile kontakt nenajdete ani tam, je vhodné se takovému obchodníkovi vyhnout. Řada rizikových e-shopů stále aktivně cílí svojí nabídkou na seniory a další zranitelné či důvěřivé skupiny občanů. Ti jsou pak také zklamáni, když po zaplacení na těchto stránkách neobdrží objednaný produkt nebo službu.
Pozor i na stránky nabízející až zázračné, či extrémně levné zboží
Až zázračné výrobky, které údajně nikdo jiný nemá, například proti cukrovce, stárnutí, úspoře elektrické energie nebo proti údajným negativním účinkům 5G sítí nabízejí často provozovatelé webů, u kterých kontakt nenajdete, nebo mají sídlo v Panamě či jinde ve světě, kde se budete jen velmi těžko domáhat svých práv.

V posledních letech se objevují také jakési „zdravotní portály“, které však nejsou žádnými skutečnými zdravotnickými portály. Jejich tvůrci se jen snaží vyvolat v návštěvnících stránek pocit, že právě narazili na jedinečný web, který jim jako jediný přináší unikátní možnost zvítězit například nad cukrovkou, bolestmi, obezitou atd.

Produkty zde často nabízejí údajně i konkrétní lékaři či vědci, kteří jsou však smyšlení.
Pozor na nákup od prodejců ze „třetích zemí"
Pokud si aktivně zakoupíte zboží na zahraničních webech (např. Aliexpres.com, Alibaba.com…) z Číny, Panamy, Hongkongu či dalších zemí, bude obtížnější domáhat se svých práv v případě, že zboží nedorazí, je doručeno něco jiného, nebo bude nutné zboží reklamovat.

Mnohem rozumnější je nakupovat od prodejců v rámci EU, protože máte prakticky stejná práva jako při nákupech od českých prodejců (např. vrácení do 14 dnů bez udání důvodu). V případě sporu je možné se obrátit například na Evropské spotřebitelské centrum ČR, což v případě nákupu ze „třetích zemí“ mimo EU možné není.

Pokud se přesto pro takový nákup ze země mimo EU rozhodnete, počítejte s tím, že některé dodané výrobky (např. mobilní telefony) nemusí nutně fungovat v češtině a případnou reklamaci bude nutné řešit s tímto prodejcem, který se neřídí pravidly ochrany spotřebitele, na která jste zvyklí ze zemí Evropské unie. Vymáhání odpovědnosti za vady je v těchto případech obvykle velmi komplikované.

Plaťte raději kartou, nebo alespoň na dobírku
Plaťte kartou nebo jinými online prostředky s garancí od zprostředkovatele platby (Paypal, Twisto apod.), peníze lze v případě problémů snadněji získat zpět. Dodržujte však zásady pro bezpečné používání platebních prostředků a nakupujte jen u důvěryhodných subjektů, používejte dvojí ověření transakce (potvrzení platby kartou přes SMS kód).

Pokud ve vyhledaný e-shop nemáte takovou důvěru, abyste mu svěřili údaje o platební kartě, zvažte raději nákup jinde. Pokud lidé zaplatí bankovním převodem a zboží následně není doručeno, peníze obvykle nelze dostat zpět přes vaši banku. Totéž platí u dobírky, protože si spotřebitelé běžně nerozbalí zásilku před zaplacením a podepsáním bezvadného převzetí zboží.
Existují i nákupní galerie, někdy je těžko rozeznáte od běžného e-shopu
ČOI zároveň upozorňuje na nový nebezpečný trend „přeprodejců“, kteří mají webové stránky vypadající skoro jako běžný e-shop. „Obvykle v nejasně psaných obchodních podmínkách se spotřebitel dozví, že český web je jakousi nákupní galerií, kde jen platíte českému subjektu, který si ponechá provizi a zbytkem peněz zaplatí za zboží na zahraničním webu, odkud vám nechá zboží zaslat. Doba dodání a kvalita zboží často neodpovídá očekávání a komplikace nastávají také v případě reklamací nebo uplatnění nároku na vrácení zboží do 14 dnů bez udání důvodu,“ říká ředitelka regionálního inspektorátu ČOI Martina Střihavková.
Recenze prozradí hodně
Pokud nakupujete u obchodníka, kterého již znáte a máte s ním vy nebo vaši známí zkušenosti, je to nejlepší varianta.

Pokud přistupujete na stránky obchodníka poprvé, zkontrolujte si recenze. Pokud většina recenzí bude značně negativních, očekávejte podobné zkušenosti. V České republice již dlouhé roky fungují seriózní poskytovatelé této služby.
Návštěvnost rizikových webů není malá
Nejedná se přitom o stránky, které by měly nouzi o návštěvníky. „Seznam rizikových e-shopů ČOI využíváme nejen ve vyhledávání, ale i v našem prohlížeči. Ochranu proti podvodným e-shopům jsme nasadili na desktopovou verzi prohlížeče v lednu 2018, na mobilních zařízeních v květnu 2018 a do Seznam Doplňků v červenci 2019. Upozornění, že uživatel vstupuje na nebezpečnou webovou stránku, jsme od spuštění funkce zobrazili téměř ve čtyřech milionech případů, přičemž od začátku letošního roku se jednalo o téměř 2,3 milionů zobrazení,“ uvádí Štěpánka Lebedová, produktová manažerka Seznam.cz.
Varování na závěr – raději na žádné zázračné zbohatnutí nespoléhejte
Je nutné také upozornit, že řada webů v posledních měsících prostě jen láká na zázračné zbohatnutí. Výsledek ale bývá právě opačný. V tom lepším případě vyplněním formuláře přijdete o osobní údaje a stanete se terčem telefonního marketingu, avšak v horším případě můžete přijít i o nemalé částky.


Inspektoři doporučují především používat zdravý rozum a být velmi obezřetní, než se rozhodnete jakémukoli provozovateli internetových stránek svěřit své osobní údaje, nebo dokonce zaslat své peníze.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
ČOI
autor: Jakub Pečenka

Další články

Místostarosta o bydlení na Fantově louce: Bez dohody se nikam nepohneme Místostarosta o bydlení na Fantově louce: Bez dohody se nikam nepohneme Dle územního plánu je území zastavitelné bytovými a rodinnými domy. Je to klidná … Prodejci sledují zájem o kompletní sortiment na Halloween, v nabídce nechybí dýňové pivní speciály nebo zmrzlina s dýňovou příchutí Prodejci sledují zájem o kompletní sortiment na Halloween, v nabídce nechybí dýňové pivní speciály nebo zmrzlina s dýňovou příchutí Loni kvůli pandemii koronaviru a souvisejícím opatřením nebyla příliš vysoká poptávka … ČEZ Distribuce zrušila kalamitní stav v šesti středočeských okresech ČEZ Distribuce zrušila kalamitní stav v šesti středočeských okresech Bez elektřiny je v tuto chvíli přibližně 800 domácností a dalších odběrných … Kvalita vody v Novém rybníce byla letos dobrá, problémem byl parazit Kvalita vody v Novém rybníce byla letos dobrá, problémem byl parazit Koupání v přírodním koupališti Nový rybník se letos téměř celé léto nedoporučovalo, na … Město Příbram převzalo záštitu nad dárcovstvím krve, dárce začne odměňovat Město Příbram převzalo záštitu nad dárcovstvím krve, dárce začne odměňovat Příbram poskytne dárcům krve volné vstupenky na akce pořádané městem a jeho … Palubní kamera zachytila vjezd auta na dálnici do protisměru Palubní kamera zachytila vjezd auta na dálnici do protisměru Řidiče se nepodařilo nalézt. V příbramské nemocnici hospitalizovali další očkované pacienty proti covidu, jeden z nich má těžký průběh V příbramské nemocnici hospitalizovali další očkované pacienty proti covidu, jeden z nich má těžký průběh O otevření samostatného covidového oddělení a dalších opatřeních se rozhodne v … Bez elektřiny po silném větru bylo dnes ráno ve středních Čechách přes sedm tisíc odběratelů Bez elektřiny po silném větru bylo dnes ráno ve středních Čechách přes sedm tisíc odběratelů Společnost ČEZ ve čtvrtek večer kvůli poruchám způsobeným větrem vyhlásila kalamitní … Bohaté a krásné. V příbramské knihovně poznáte Norsko Bohaté a krásné. V příbramské knihovně poznáte Norsko O severské zemi v úterý 26. října povypráví fotograf a cestovatel Václav …
Příbram osadí po městě 300 stojanů na kola s jednotným designem Příbram osadí po městě 300 stojanů na kola s jednotným designem Náklady na pořízení a instalaci jsou 1,9 milionu korun. Do budoucna by stojanů v …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz