20. 4. svátek má Marcela




Hygienici: ČR se blíží prahu epidemie akutních respiračních infekcí

18. prosince 2023   (19:08)
Hygienici: ČR se blíží prahu epidemie akutních respiračních infekcí
foto: pixabay

Nemocnost je podle odborníků vyšší, než je v daném období obvyklé.


Počet nemocných s akutními infekcemi dýchacích cest se podle hygieniků blíží epidemickému prahu. Lékaři podle grafu, který na síti X zveřejnila Hygienická služba ČR, za uplynulý týden nahlásili téměř 1700 případů na 100.000 obyvatel. Proti předchozímu týdnu jde o nárůst o necelých devět procent. Podobně přibylo i evidovaných pozitivních testů na covid-19. V pondělí 11. prosince jich bylo podle statistik MZd nejvíc od října 2022. Velká část lidí ale na test provedený zdravotníkem, který se do statistik hlásí, v současné době nechodí.

Nemocnost je podle odborníků vyšší, než je v daném období obvyklé. "Původci akutních respiračních onemocnění je v současnosti několik respiračních virů. Významný podíl má nadále virus SARS-CoV-2, ale narůstá také záchyt chřipkových virů," uvedl na webu Státní zdravotní ústav (SZÚ).
Náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic (Piráti) minulý týden uvedl, že MZd očekává další nárůst počtu případů covidu-19 do Vánoc a znovu ve druhé polovině ledna. Hospitalizovaných pozitivních na covid-19 bylo v pondělí 11. prosince více než 1100, v současné době jich je zhruba 770. Podle Pavlovice jsou to většinou lidé, kteří do nemocnice museli z jiných důvodů, než jsou komplikace covidu, ale mají pozitivní test.
V současné době se testuje zhruba o třetinu méně než před rokem, počty zachycených případů jsou ale vyšší. Pozitivních je v současné době skoro 43 procent testů provedených zdravotníky u lidí s příznaky, u kterých má určit diagnózu. Velká část lidí ale s příznaky ani k lékaři nejde a udělají si test sami doma. Podle odhadů odborníků jsou reálné počty nakažených proti těm pozitivně otestovaných v oficiálních statistikách asi čtyřikrát až pětkrát vyšší.

Nejvyšší počet testů do statistiky přibude vždy v pondělí. Minulý týden jich bylo 4509, proti polovině září desetkrát tolik. Od té doby pondělní počty každý týden rostou víc, v posledních čtyřech týdnech to bylo o 17, 23 a 29 procent.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka








Související


Další články

Tretera s Gangsterem ovládli úvod Českého skokového poháru. V Martinicích rozhodoval čas Tretera s Gangsterem ovládli úvod Českého skokového poháru. V Martinicích rozhodoval čas Jubilejní 25. ročník Českého skokového poháru odstartoval v neděli 19. dubna v … SPORT Ukliďme svět kolem nás: Oslavte Den Země aktivně! Ukliďme svět kolem nás: Oslavte Den Země aktivně! Každý rok si 22. dubna lidé po celém světě připomínají Den Země – svátek, který patří … PŘÍRODA Památník chystá výstavu o ženách, které ovlivnily Dvořákovu tvorbu Památník chystá výstavu o ženách, které ovlivnily Dvořákovu tvorbu Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbramě chystá výstavu o osudech žen, které … NEPŘEHLÉDNĚTE Cesta k Třem Trubkám pod dohledem: Lesníci budou kácet suché stromy Cesta k Třem Trubkám pod dohledem: Lesníci budou kácet suché stromy Jistě si návštěvníci CHKO Brdy všimli, že kolem třítrubeckého zámečku je už řadu týdnů … AKTUÁLNĚ Město navrhuje odepsat přes  769 tisíc po Volejbalovém oddílu Příbram. Exekuce nic nevymohla Město navrhuje odepsat přes 769 tisíc po Volejbalovém oddílu Příbram. Exekuce nic nevymohla Zastupitelé města Příbrami budou na dubnovém jednání rozhodovat o odpisu pohledávky ve … POLITIKA Nehoda v Březnické ulici v Příbrami: Audi narazilo do octavie, u události zasahovali hasiči, na místě zranění Nehoda v Březnické ulici v Příbrami: Audi narazilo do octavie, u události zasahovali hasiči, na místě zranění Provoz v Březnické ulici v Příbrami v neděli odpoledne krátce omezila nehoda dvou … AKTUALIZOVÁNO Policie pokračuje s dohledem na dodržování rychlostních limitů Policie pokračuje s dohledem na dodržování rychlostních limitů Řidiči by měli v příštích dnech zbystřit. V týdnu od 20. do 26. dubna se policejní … DOPRAVA „Jsem připravená ničit.“ A pak to Lucie Pudilová v Lucerně opravdu udělala „Jsem připravená ničit.“ A pak to Lucie Pudilová v Lucerně opravdu udělala MMA zápasnice a příbramská rodačka Lucie Pudilová slaví další úspěch v profesionálním … SPORT Divadlo zase bude patřit dětem. Největší rodinný festival na 50 000 m² Divadlo zase bude patřit dětem. Největší rodinný festival na 50 000 m² Jednou za rok se Příbram promění v obří dětské království. Festival Divadlo patří … KULTURA
Ubytovny Stavus v Příbrami: sliby o seniorské budoucnosti versus noční požáry Ubytovny Stavus v Příbrami: sliby o seniorské budoucnosti versus noční požáry Ulice Pod Čertovým pahorkem v Příbrami dlouhá léta patří k nejproblematičtějším … AKTUALIZOVÁNO
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz