23. 10. svátek má Teodor
Hnízdo v Rožmitále pod Třemšínem se letos stalo velmi atraktivním. Přilákalo i další čapí pár

21. března 2021   (09:25)
Hnízdo v Rožmitále pod Třemšínem se letos stalo velmi atraktivním. Přilákalo i další čapí pár
foto: pribram.cz

Hnízdo sleduje nepřetržitě kamera a bude tedy možné v přímém přenosu pozorovat, zda se v Rožmitále pod Třemšínem letos dočkají čapích mláďat.


Čapí hnízdo v Rožmitále pod Třemšínem se letos zaplnilo za poněkud dramatických okolností. Hned dva čápi najednou přiletěli na místní komín v pondělí 15. března ráno. „Přílet čápů se ale nezakládal na právu bydlet v Rožmitále a v tomto hnízdě,“ informoval rožmitálský pozorovatel Miloslav Maroušek. Čapí pár se v rožmitálském bydlišti zdržel pouze několik hodin a poté hnízdo znovu osiřelo.
 

Pár dní nato se na hnízdě už objevil „starousedlík“. „Přiletěl 17. března, a dokonce překvapil časem příletu, za 23 let pozorování velmi neobvyklým a rekordním. Podle manželů Holubcových z benzinky Medos, kteří ráno v půl šesté nastupovali do práce, v tu chvíli čáp už seděl na komíně,“ uvedl Miloslav Maroušek. K dosavadním nejčasnějším příletům patřily ty z roku 2006 (mezi půl sedmou a sedmou ranní) a z roku 2017, kdy čáp přistál v 6.53.
 
Rožmitálský čáp přilétá pravděpodobně z Afriky, musí absolvovat delší trasu, a nepatří tedy k prvním jedincům vracejícím se do letních hnízd. „Do Mirošova přilétá čáp pravidelně již v druhé polovině února. Podle odborníků jde o čápa, který zimuje ve Španělsku, a proto je zde tak brzy. Letos si ale ‚mirošovský‘ samec pospíšil a přilétl již 4. února, samice za ním dorazila 16. února,“ vysvětlil Miloslav Maroušek.
 
Hnízdo sleduje nepřetržitě kamera a bude tedy možné v přímém přenosu pozorovat, zda se v Rožmitále pod Třemšínem letos dočkají čapích mláďat. V loňském roce se radostná událost odehrála v milínském hnízdě. I zde hlídá ptačí stanoviště on-line kamera, zatím zůstává prázdné. Dva dospělí čápi se podle informací z webu České společnosti ornitologické letos již usadili v Březnici.
 


Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková

Další články

Místostarosta o bydlení na Fantově louce: Bez dohody se nikam nepohneme Místostarosta o bydlení na Fantově louce: Bez dohody se nikam nepohneme Dle územního plánu je území zastavitelné bytovými a rodinnými domy. Je to klidná … Prodejci sledují zájem o kompletní sortiment na Halloween, v nabídce nechybí dýňové pivní speciály nebo zmrzlina s dýňovou příchutí Prodejci sledují zájem o kompletní sortiment na Halloween, v nabídce nechybí dýňové pivní speciály nebo zmrzlina s dýňovou příchutí Loni kvůli pandemii koronaviru a souvisejícím opatřením nebyla příliš vysoká poptávka … ČEZ Distribuce zrušila kalamitní stav v šesti středočeských okresech ČEZ Distribuce zrušila kalamitní stav v šesti středočeských okresech Bez elektřiny je v tuto chvíli přibližně 800 domácností a dalších odběrných … Kvalita vody v Novém rybníce byla letos dobrá, problémem byl parazit Kvalita vody v Novém rybníce byla letos dobrá, problémem byl parazit Koupání v přírodním koupališti Nový rybník se letos téměř celé léto nedoporučovalo, na … Město Příbram převzalo záštitu nad dárcovstvím krve, dárce začne odměňovat Město Příbram převzalo záštitu nad dárcovstvím krve, dárce začne odměňovat Příbram poskytne dárcům krve volné vstupenky na akce pořádané městem a jeho … Palubní kamera zachytila vjezd auta na dálnici do protisměru Palubní kamera zachytila vjezd auta na dálnici do protisměru Řidiče se nepodařilo nalézt. V příbramské nemocnici hospitalizovali další očkované pacienty proti covidu, jeden z nich má těžký průběh V příbramské nemocnici hospitalizovali další očkované pacienty proti covidu, jeden z nich má těžký průběh O otevření samostatného covidového oddělení a dalších opatřeních se rozhodne v … Bez elektřiny po silném větru bylo dnes ráno ve středních Čechách přes sedm tisíc odběratelů Bez elektřiny po silném větru bylo dnes ráno ve středních Čechách přes sedm tisíc odběratelů Společnost ČEZ ve čtvrtek večer kvůli poruchám způsobeným větrem vyhlásila kalamitní … Bohaté a krásné. V příbramské knihovně poznáte Norsko Bohaté a krásné. V příbramské knihovně poznáte Norsko O severské zemi v úterý 26. října povypráví fotograf a cestovatel Václav …
Příbram osadí po městě 300 stojanů na kola s jednotným designem Příbram osadí po městě 300 stojanů na kola s jednotným designem Náklady na pořízení a instalaci jsou 1,9 milionu korun. Do budoucna by stojanů v …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz