6. 8. svátek má Oldřiška
Historický most v Dobříši má být zbořen. Lidé se bouří

Nepřehlédněte
20. listopadu 2019   (13:52)
Historický most v Dobříši má být zbořen. Lidé se bouří

Kamenný most je miniaturní replikou Karlova mostu v Praze. Okrašlovací spolek města Dobříše sestavil petici za jeho prohlášení kulturní památkouKdo míří Pražskou ulicí do centra Dobříše, přejíždí po historickém mostě, který podle pověsti nechala vystavit rodina nevěsty utonulé v brodu Pilského potoka. Ačkoliv byl postaven jako replika Karlova Mostu v Praze a jedná se o poslední klasický kamenný most ve městě, uvažuje se o jeho likvidaci. Padnout k zemi by měl již příští rok při rekonstrukci již zmíněné Pražské ulice. Investor (Středočeský kraj) ho nemá v úmyslu rekonstruovat, a to z důvodu jeho havarijního stavu.

Zdaleka ne všichni však s demolicí historického mostu souhlasí. Okrašlovací spolek města Dobříše považuje most za doklad tvůrčích schopností a práce člověka a žádá, aby byl prohlášen za kulturní památku. Sestavil petici, kterou během prvního týdne podepsalo přes padesát občanů. Petice bude předána Národnímu památkovému ústavu, Středočeskému kraji a Městu Dobříš.

Přehnaná výstavba, která se již asi nikdy nezastaví a mnohé velice rozporuplné zásahy do vzhledu města nás zavazuje bojovat za záchranu historických objektů, které v našem městě ještě jsou," stojí v petici.

Pokud Středočeský kraj neustoupí od původního záměru, bude most stržen. Na jeho místě vyroste nový, co nejvíce podobný tomu původnímu. Přestože bude zčásti obložen stávajícími kameny z původní stavby, svou historickou hodnotu nadobro ztratí. Renovace stávajícího mostu by pro město znamenala investici ve výši zhruba čtyř milionů korun.
Kdo míří Pražskou ulicí do centra Dobříše, …

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


autor: mir foto Státní okresní archiv Příbram

Další články

Poprvé v historii přivítá hvožďanský špejchar návštěvníky. Rekonstrukce stála už 10 milionů korun Poprvé v historii přivítá hvožďanský špejchar návštěvníky. Rekonstrukce stála už 10 milionů korun Obnova hlavní části hvožďanského špejcharu, který patří ke gotické tvrzi, se chýlí ke konci. V sobotu 5. září památka poprvé ve své historii přivítá veřejnost. Součástí slavnostního otevření je program pro děti i dospělé. 6. srpna 2020   (17:00) Strakonická silnice byla uzavřena. Po střetu tří aut začalo jedno hořet Strakonická silnice byla uzavřena. Po střetu tří aut začalo jedno hořet Čtvrteční odpoledne přineslo opět komplikace na silnici I/4 u odbočky na Orlickou přehradu. 6. srpna 2020   (13:48) Dohodáři dostanou kompenzační bonus za dopady šíření koronaviru Dohodáři dostanou kompenzační bonus za dopady šíření koronaviru Pracovníci na dohodu mohou žádat o 350 korun na den za období od 12. března do 8. června 6. srpna 2020   (12:16) Slepička ukončil kariéru. Chce trénovat a hrát v nižších soutěžích Slepička ukončil kariéru. Chce trénovat a hrát v nižších soutěžích Příbramský odchovanec již nebude působit jako hráč ligového mužstva. 6. srpna 2020   (11:08) Produkce ryb v Česku loni meziročně klesla o 3,5 procenta na 20.986 tun Produkce ryb v Česku loni meziročně klesla o 3,5 procenta na 20.986 tun Podle údajů Českého statistického úřadu se spotřeba ryb v Česku pohybuje v posledních letech kolem 5,5 kilogramu ryb na osobu ročně. 6. srpna 2020   (09:47) Odložte deštníky, připravte plavky. Tropy hlásí návrat Odložte deštníky, připravte plavky. Tropy hlásí návrat Jízda historickými vozy i rock'n'roll. V Rožmitále zažijete Retro den Jízda historickými vozy i rock'n'roll. V Rožmitále zažijete Retro den Místní dráha v Rožmitále pod Třemšínem a Podbrdské muzeum oslaví narozeniny spolu. V sobotu 22. srpna čeká návštěvníky celodenní program s historickými projížďkami, výstavami a hudbou. Končí se o půlnoci. 6. srpna 2020   (06:40) Další nebezpečná vlna podvodů na Facebooku. Hackeři zveřejňují statusy pod vaší identitou Další nebezpečná vlna podvodů na Facebooku. Hackeři zveřejňují statusy pod vaší identitou Příbramská nemocnice láká na výstavu Úsměv a radost Příbramská nemocnice láká na výstavu Úsměv a radost V pořadí třetí letošní výstavou pokračuje sezóna 2020 v galerii Oblastní nemocnice Příbram. 5. srpna 2020   (19:50)
Štítná žláza: Malý orgán, který dokáže napáchat velké problémy Štítná žláza: Malý orgán, který dokáže napáchat velké problémy Funkcí štítné žlázy je vytvářet hormony, které ovlivňují celé naše tělo. 5. srpna 2020   (16:08)
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz