25. 1. svátek má Miloš

Historický most v Dobříši má být zbořen. Lidé se bouří

Nepřehlédněte
20. listopadu 2019   (13:52)
Historický most v Dobříši má být zbořen. Lidé se bouří

Kamenný most je miniaturní replikou Karlova mostu v Praze. Okrašlovací spolek města Dobříše sestavil petici za jeho prohlášení kulturní památkou


Kdo míří Pražskou ulicí do centra Dobříše, přejíždí po historickém mostě, který podle pověsti nechala vystavit rodina nevěsty utonulé v brodu Pilského potoka. Ačkoliv byl postaven jako replika Karlova Mostu v Praze a jedná se o poslední klasický kamenný most ve městě, uvažuje se o jeho likvidaci. Padnout k zemi by měl již příští rok při rekonstrukci již zmíněné Pražské ulice. Investor (Středočeský kraj) ho nemá v úmyslu rekonstruovat, a to z důvodu jeho havarijního stavu.

Zdaleka ne všichni však s demolicí historického mostu souhlasí. Okrašlovací spolek města Dobříše považuje most za doklad tvůrčích schopností a práce člověka a žádá, aby byl prohlášen za kulturní památku. Sestavil petici, kterou během prvního týdne podepsalo přes padesát občanů. Petice bude předána Národnímu památkovému ústavu, Středočeskému kraji a Městu Dobříš.

Přehnaná výstavba, která se již asi nikdy nezastaví a mnohé velice rozporuplné zásahy do vzhledu města nás zavazuje bojovat za záchranu historických objektů, které v našem městě ještě jsou," stojí v petici.

Pokud Středočeský kraj neustoupí od původního záměru, bude most stržen. Na jeho místě vyroste nový, co nejvíce podobný tomu původnímu. Přestože bude zčásti obložen stávajícími kameny z původní stavby, svou historickou hodnotu nadobro ztratí. Renovace stávajícího mostu by pro město znamenala investici ve výši zhruba čtyř milionů korun.

Kdo míří Pražskou ulicí do centra Dobříše, …
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


autor: mir foto Státní okresní archiv PříbramDalší články

Na Nováku se pracuje i v zimě, buduje se zde litorální pásmo Na Nováku se pracuje i v zimě, buduje se zde litorální pásmo Město již delší dobu hledá způsob, jak zlepšit kvalitu vody v Novém rybníku. 25. ledna 2020   (07:01) Orlík prokoukne. Na únor jsou v plánu dvě velké úklidové akce Orlík prokoukne. Na únor jsou v plánu dvě velké úklidové akce „V plánu jsou dvě úklidové akce, a to ve středu 5. února a v sobotu 15. února," uvedl Hugo Roldán, tiskový mluvčí Povodí Vltavy 24. ledna 2020   (18:35) Chřipka útočí, Příbram je na prahu vyhlášení epidemie Chřipka útočí, Příbram je na prahu vyhlášení epidemie V rámci Středočeského kraje je nejvyšší nemocnost na Příbramsku 24. ledna 2020   (15:31) Recidivisté v loňském roce spáchali polovinu trestných činů Recidivisté v loňském roce spáchali polovinu trestných činů Policisté zveřejnili podrobnou statistiku trestných činů spáchaných na Příbramsku. 24. ledna 2020   (13:53) Plánujete svatbu? V únoru jsou dva magické dny Plánujete svatbu? V únoru jsou dva magické dny Termíny, kdy se v datu objevují stejná čísla, stále lákají snoubence. Letos tomu nebude jinak. 24. ledna 2020   (11:25) Sedlčany dokončují park vedle modlitebny Sedlčany dokončují park vedle modlitebny Park se rozkládá na necelém hektaru plochy a tvoří ho čtyři desítky nově vysazených stromů, trávníky, trvalkové záhony, zpevněné mlatové cesty a dětské hřiště. 24. ledna 2020   (08:51) I benzinová pumpa může být kulturní památkou. Jednu takovou mají v Milíně I benzinová pumpa může být kulturní památkou. Jednu takovou mají v Milíně Podle odborníků se jedná o stavbu ojedinělou. V rámci celé České republiky se takovýchto staveb příliš mnoho nedochovalo 24. ledna 2020   (05:55) Počasí se zbláznilo, příští týden bude až 12 stupňů Počasí se zbláznilo, příští týden bude až 12 stupňů Milovníci zimního počasí marně čekají na příchod sněhových vloček. Podle aktualizované předpovědi se mají teploty blížit spíše těm obvyklým jarním. 23. ledna 2020   (17:30) Díra v hlavě jí ukázala cestu. Díky svému optimismu vítězí Ivana Sedláčková nad těžkou nemocí Díra v hlavě jí ukázala cestu. Díky svému optimismu vítězí Ivana Sedláčková nad těžkou nemocí První veřejné čtení z knihy Díra v hlavě mi ukázala cestu se uskuteční dnes v příbramské knihovně 23. ledna 2020   (15:10) Sedlčany odložily stavbu akvaparku, bojí se zadlužení Sedlčany odložily stavbu akvaparku, bojí se zadlužení Akvapark měl vzniknout ve Zberazské ulici mezi zimním stadionem a tréninkovým fotbalovým hřištěm. 23. ledna 2020   (12:59)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz