16. 10. svátek má Havel
Herní konzole, webkamery nebo lednice. Letos jsme investovali do domácností

30. prosince 2020   (07:18)
Herní konzole, webkamery nebo lednice. Letos jsme investovali do domácností
foto: pribram.cz

Prodejcům elektroniky a bílé techniky (nejen) na Příbramsku se v roce 2020 dařilo. Produkty jako herní konzole PlayStation 5 a značkové bílé spotřebiče se staly nedostatkovým zbožím.


Zatímco některé segmenty trhu v roce 2020 skomíraly a bojovaly o přežití, jiným se výrazně dařilo. K těm, kterým pandemie přihrála vyšší tržby, patří také prodejci s elektronikou. Přesun pracovního a osobního života mezi zdi domovů podpořil nákup zábavní techniky i elektroniky pro profesní účely. Lidé si vybavili domácnosti také tzv. bílou technikou.
 

Zájem narostl až o desítky procent
Letošní tržby internetového prodejce CZC.cz meziročně vzrostly o téměř 30 % a v některých měsících přesáhly navýšení nad 50 %. Vyšší zájem o elektroniku potvrzuje také Datart, konkrétní čísla ale společnost vyčíslí až po uzavření roku. „V první jarní vlně a také na podzim jsme zaznamenali obrovský zájem o notebooky, webkamery a další zboží, které souvisí s přechodem na home office a distanční výuku,“ říká obchodní ředitel CZC.cz Tomáš Pilský.
 
Poptávka rostla také v kategorii chytré domácnosti, v níž CZC.cz registruje meziroční nárůst o přibližně o 160 %. „Tento trend ovšem pozorujeme dlouhodobě, i když je pravda, že například chytrá zdravotní zařízení mohou být v domácí karanténě užitečná a pomoci s autodiagnostikou zdravotního stavu,“ vysvětluje Tomáš Pilský. Vánoční prodeje opanovaly herní konzole, zákazníci předobjednávali aktuálně nedostupný PlayStation 5 a zájem byl také o PlayStation 4 a Xbox.
 
Firma Datart, která provozuje síť obchodů (jeden z nich je v příbramském obchodním centru Fastmall), se přesunula z kamenných prodejen na internet. „Chování zákazníků se v tomto roce změnilo, v několika vlnách se nakupování přesunulo čistě jen na online,“ uvádí tisková mluvčí společnosti Datart Eva Kočicová. Stejně jako jiní obchodníci vytvořil Datart v době uzavření obchodů ze svých poboček výdejny zboží.
 

V Datartu lidé letos nakupovali produkty, které zpříjemňují volný čas strávený doma – především herní konzole, hry, domácí kina, smart televize, přenosné reproduktory, tablety či fitness náramky a chytré hodinky.
 
„S ohledem na práci z domova a distanční výuku byl pak velký zájem o elektroniku, která umožňuje tyto činnosti plnohodnotně realizovat z domu. Výrazná poptávka po noteboocích se projevila už na jaře a zesílila koncem léta a začátkem podzimu, kdy se lidé začali připravovat na druhou vlnu práce z domovů,“ připomíná Eva Kočicová. Kromě notebooků lidé kupovali tiskárny, skenery, tablety a příslušenství k počítačům, jako jsou sluchátka, klávesnice a monitory. Velmi vysoká poptávka se týkala webkamer.
 
Největší výpadky dodávek za dvacet let
Kromě počítačové techniky se ale pozornost zákazníků na Příbramsku stočila rovněž k tzv. velké bílé technice. „Celkově dosáhly prodeje komodit, jako jsou pračky, ledničky nebo vestavby mírného nárůstu, což považuji s ohledem na situaci kolem covidu a s tím spojené uzavírání prodejny za úspěch,“ uvádí Luboš Hrabec z obchodu ETD Elektro v Trhových Dušnících.
 
Výrazný nárůst poptávky po značkových spotřebičích v celé Evropě se ale negativně odrazil na dostupnosti zboží. „Za více než dvacet let praxe nepamatuji takové výpadky v dodávkách. Naštěstí se nám podařilo naprostou většinu zákazníků uspokojit a zboží dodávat včas, případně ho v kritických situacích při nečekaném prodloužení dodávky nahrazovat lepšími modely za stejnou cenu,“ říká Luboš Hrabec.
 
Podle zkušeností Luboše Hrubce se část zákazníků v poslední době orientuje na kvalitnější a lépe vybavené spotřebiče, k čemuž přispívá i osobní poradenství v rámci maloobchodu. A přidává i další impulz, který motivuje k nákupu: „Osobně jsem přesvědčen, že nárůst poptávky je často způsoben také tím, že lidé necestovali a ušetřené peníze investují do domácností.“
 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková

Další články

Povolení stavby akvaparku napadli dva občané, výsledek bude známý až na začátku příštího roku Povolení stavby akvaparku napadli dva občané, výsledek bude známý až na začátku příštího roku Podle místostarosty Martina Buršíka se ze strany občanů jedná o obstrukční … V pátek přibylo 1 781 nakažených covidem, je to nejvíce od začátku května V pátek přibylo 1 781 nakažených covidem, je to nejvíce od začátku května Zrychlování epidemie ukazuje i reprodukční číslo uvádějící, kolik dalších lidí nakazí … Příbramská teplárna zvažuje zahájení dodávek elektřiny přes lokální distribuční soustavu Příbramská teplárna zvažuje zahájení dodávek elektřiny přes lokální distribuční soustavu Teplárna chce zaručit nižší ceny elektřiny bez přímé vazby na výkyvy globálních … Českem se šíří vlna e-mailů vydávajících se za zprávu od České pošty Českem se šíří vlna e-mailů vydávajících se za zprávu od České pošty Zprávy odkazují na podvodné stránky, které nemají s Českou poštou nic … Interiér chaty Granit se mění k nepoznání, první návštěvníky přivítá v prosinci Interiér chaty Granit se mění k nepoznání, první návštěvníky přivítá v prosinci Vnitřní prostory městské chaty Granit pořádně prokoukly. Budoucí návštěvníci se mohou … Rožmitálský zámek „probudí“ Neviditelní majitelé Rožmitálský zámek „probudí“ Neviditelní majitelé Vernisáž site-specific instalace Evy Heyd se uskuteční v sobotu 16. října od 16.00. Napadení v Sedlčanech připisují lidé neřešené šikaně. Ředitel školy obvinění odmítá Napadení v Sedlčanech připisují lidé neřešené šikaně. Ředitel školy obvinění odmítá Kriminalisté při vyšetřování spolupracují s pedagogy a vedením školy, naplánovány mají … O víkendu si v Podlesí užijí posvícení, konalo se již před padesáti lety O víkendu si v Podlesí užijí posvícení, konalo se již před padesáti lety Součástí posvícení je Zahradní slavnost s programem v Pivovaru Podlesí. Březnický zámek rozšířil návštěvnické okruhy o expozici Renesance na dotek Březnický zámek rozšířil návštěvnické okruhy o expozici Renesance na dotek Vytvoření nové expozice vyšlo na 2,8 milionu korun, náklady byly rozděleny do čtyř …
Silničáři ve středních Čechách osadí nové meteostanice. Umožní jim vyjíždět dříve, než napadne sníh Silničáři ve středních Čechách osadí nové meteostanice. Umožní jim vyjíždět dříve, než napadne sníh Data z meteostanic zahrnují vlhkost a teplotu vzduchu a vozovky nebo i to, zda je …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz