Hepatitidou se ročně nakazí stovky lidí, stoupá zájem o očkování
28. července 2023 (08:27)
Hepatitidou se ročně nakazí stovky lidí v Česku. Proti tomuto infekčnímu onemocnění chrání očkování. Zájem o něj po výrazném propadu v době covidové pandemie nyní opět roste. Vyplývá to z údajů Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). VZP údaje zveřejnila v tiskové zprávě u příležitosti Světového dne hepatitidy, který připadá na 28. července.
VZP je největší zdravotní pojišťovna, jejími klienty je zhruba 60 procent populace. Loni se s některým z typů hepatitidy léčilo 11.280 klientů VZP, podobně jako v předcházejících letech. Hepatitida má několik typů, označují se písmeny A, B, C, D, E. Nejvíce klientů VZP, a to 9130, má chronickou hepatitidu, do které může přejít typ B a C. Chronická hepatitida je taková infekce, která trvá déle než půl roku. Může vyvolat cirhózu nebo nádor jater. Pacient ale může být zcela bez příznaků a nemoc může být zjištěna zcela náhodně anebo až když má člověk zdravotní komplikace.
Náklady na léčbu pojištěnců VZP, kteří se léčí s některým typem žloutenky, loni překročily 900 milionů korun.
Lidé se mohou nechat očkovat proti hepatitidě A a B. Očkování není povinné. Zájemci si jej musí zaplatit, pojišťovny jim ale pak na vakcinaci přispívají. VZP v době covidové pandemie v letech 2020 a 2021 zaznamenala výrazný pokles zájmu o příspěvek na očkování proti této infekci. Loni si o příspěvek zažádalo 13.094 pojištěnců, o pětinu více než v roce 2021. Zájem podle pojišťovny roste i letos. Za prvních šest měsíců si o příspěvek požádalo 9216 lidí. V předcovidovém roce 2019 VZP evidovala 31.083 žádostí.
Nejrozšířenější typy hepatitidy jsou A, B a C, nejnebezpečnější B a C. Hepatitida A se přenáší velmi snadno, především konzumací špatně umytých potravin, nebo pokud si člověk špatně umyje ruce. Typ B se nejčastěji přenáší krví. Hepatitida C je pouze krví přenosné onemocnění, nejčastěji se jí nakazí nitrožilní uživatelé drog. Hepatitidou E lidé v Česku nejčastěji onemocní po konzumaci nedostatečně tepelně upraveného vepřového masa nebo zvěřiny.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Související
•V léčebně v Bukovanech děti uvidí výcvik psů a vyzkouší si výzbroj vězeňské služby
•Pražský hasič pomáhal v době osobního volna při žních na Příbramsku. Na poli pomohl zachránit lidský život
•Do českých restaurací se dostaly ryby, které mohou mít karcinogenní účinky
Další články
Auto u Chrástu vylétlo ze silnice a několikrát se převrátilo přes střechu
Hasiči, policisté i záchranáři zasahovali v pondělí odpoledne u vážně vyhlížející …
FOTOGALERIE
Příbramská stopa v kauze dezinfekce stadionů. Obžalovaný Jan Starka odmítá vinu
U soudu se znovu řeší zakázka na dezinfekci fotbalových stadionů za téměř 10 milionů …
AKTUALIZOVÁNO
Pedagogové zamíří na Svatou Horu. Pouť jim nabídne nejen inspiraci
V sobotu 16. května se na Svaté Hoře uskuteční Pouť pedagogů. Toto setkání je určeno …
AKTUÁLNĚ
Středeční ráno bude nejstudenější, může i mrznout
Ačkoliv se ke konci prodlouženého víkendu den po dni oteplovalo, tohle příjemné počasí …
POČASÍ
Konec volnosti pro dodávky? EU zavádí povinné tachografy
Od 1. července 2026 začne v celé Evropské unii platit nová povinnost pro část dodávek. …
DOPRAVA
Uštknutí zmijí: jak správně reagovat a co nedělat
Teplé počasí láká do přírody, kde může dojít i ke kontaktu s hady. Odborníci …
Fenomén LOOKSMAXXING: Děsivý trend nutí mladíky k domácímu lámání kostí!
Zatímco dříve byla péče o vzhled doménou žen, dnes se do centra pozornosti dostávají …
LIFESTYLE
Hornické slavnosti do Příbrami přivezou hvězdy: Lenny, Pokáč, Prokop i Mňága a Žďorp
Příbram v červnu pořádá největší kulturní akcí roku. Na hornické slavnosti dorazí …
NEPŘEHLÉDNĚTE
V Anenské ulici zasahují hasiči. Hoří několik garáží
Několik hasičských jednotek zasahuje v Příbrami v Anenské ulici. V neděli 10. května …
AKTUALIZOVÁNO
Jaro v plném proudu: Příroda kvete, ale alergici trpí. Příbram hlásí vysokou pylovou zátěž
Příroda je stále plná květů. Dokvétají některé ovocné strom, louky se plní barvami a …
PŘÍRODA





