Hasiči v ČR měli od pátku do pondělí kvůli bouřkám přes 1200 zásahů
4. června 2024 (13:47)
foto: pribram.cz / Jakub Pečenka
Bouřky místy provázené silným deštěm v uplynulých dnech zasáhly velkou část Česka, zejména na jihozápadě Čech se kvůli nim rozvodnily řeky a část z nich dosáhla i na některý ze tří povodňových stupňů.
Hasiči v České republice vyjeli od pátku do pondělí kvůli bouřkám a silnému dešti k 1234 událostem. Nejčastěji odčerpávali vodu a odstraňovali popadané stromy, zachránili ale i vodáky z převrácené loni na Berounce a několik lidí ze zatopené oblasti na Plzeňsku. V Liberci-Vratislavicích nad Nisou poskytli dvacítce lidí po zásahu blesku předlékařskou pomoc. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí hasičů Martin Kavka.
Bouřky místy provázené silným deštěm v uplynulých dnech zasáhly velkou část Česka, zejména na jihozápadě Čech se kvůli nim rozvodnily řeky a část z nich dosáhla i na některý ze tří povodňových stupňů. Z pohledu hasičů a počtu jejich zásahů byl o víkendu nejzasaženější Plzeňský kraj, kde hasiči zaznamenali čtyři stovky událostí, a Středočeský kraj s 213 událostmi. V pondělí přibyly zásahy v Moravskoslezském kraji, kde jich v tento den podle Kavky hasiči evidovali 243.
"Celý víkend a pondělí byl z pohledu hasičů, co se výjezdovosti týče, republikově nadprůměrný," konstatoval mluvčí. Podle něj hasiči po dešti a bouřkách zejména odstraňovali padlé stromy, čerpali vodu ze zatopených objektů, uvolňovali propustky a monitorovali vodní toky.
Vedle těchto zásahů Kavka zmínil akci v Plzni Košutce, kde hasiči zachránili z vody pomocí nastavovacích žebříků deset lidí a jednoho člověka pomocí podvěsu a armádního vrtulníku. Na Berounce v Hlásné Třebáni vyjeli hasiči k záchraně tří vodáků, se kterými se převrátila loď, a v neděli do zámeckého parku ve Vratislavicích, kde blesk uhodil do lidí schovávajících se pod stromem. Po události bylo hospitalizováno 22 lidí.
O víkendu v nejpostiženějším Plzeňském kraji záplavy napáchaly milionové škody. Déšť způsobil problémy i na železnici, zastavil mimo jiné provoz na trati mezi Lovosicemi a Litoměřicemi a mezi Plzní a Starým Plzencem. V pondělí se vydatný déšť přesunul na východ republiky a hladiny řek na některých místech na severní Moravě a ve Slezsku následně vystoupaly až k třetímu stupni povodňové aktivity. Největší problémy voda způsobila v Třinci. Strhla tam například provizorní lávku a vytopila domov pro seniory v části Oldřichovice. Aktuálně se ale situace v Povodí Odry uklidňuje a hladiny klesají.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Hasiči ve středních Čechách na několika místech pomáhali s odčerpáváním vody
•Středočeští hasiči vyjížděli k 26 případům, v Běštíně hlídají potok
•Nová publikace o příbramské části Zdaboř se věnuje 100. výročí hasičů a místním osobnostem
Další články
Pozor, jsou všude. Klíšťata se objevují i tam, kde byste je nečekali
Česká lékárnická komora upozorňuje, že klíšťata se v Česku probouzejí už s prvními …
PŘÍRODA
Nevydej se špatnou cestou. Policie varuje děti před drogami
Policie České republiky z Územního odboru Příbram se i letos zapojila do preventivního …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Vajíčka letos na Velikonoce podraží. Češi si připlatí oproti loňsku až o 11 procent
Blížící se Velikonoce přinesou tradiční nákupní horečku, letos ale budou vejce dražší …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Nejkratší noc roku přijde dřív. Změna času přichází už 29. března
Letos nás čeká změna času o den dříve, než v loňském roce. V noci ze soboty 28. na …
ZMĚNA ČASU
Nehody, noční hluk a neplacení. Pravda o parkovišti pod Svatou Horou.
Parkoviště pod Svatou Horou patří k větším parkovacím plochám v dosahu centra …
FOTOGALERIE
Kocouři bojovali, ale Karlovarsko bylo nemilosrdné. Série se stěhuje na západ za stavu 0:2
Volejbalisté VK Trox Příbram nestačili na domácí palubovce na tým VK Karlovarsko a po …
SPORT
Brdy jsou soví ráj: Kulíšek nejmenší, sýc rousný i puštík obecný mají v CHKO ideální domov
Právě v tuto dobu nastal ten správný okamžik poznávat tajemné opeřené noční lovce …
POZNÁVÁME BRDY
Oblíbené regionální trhy v Dobříši: přijďte ochutnat, nakoupit a pobavit se
Náměstí Komenského v Dobříši se i v tomto roce promění v místo, kde to žije. Tradiční …
DOBŘÍŠ
Máte svého favorita v příbramském divadle? Hlasujte v naší anketě!
Divadlo Antonína Dvořáka Příbram patří mezi kulturní srdce města a dlouhodobě si drží …
ANKETA
Starosta Příbrami Jan Konvalinka oznámil, že už nebude kandidovat. Po osmi letech v čele města končí
Starosta Příbrami Jan Konvalinka dnes oznámil, že v letošních komunálních volbách už …
BLESKOVÁ ZPRÁVA




