GLOSA: Čekání na ideálního politika je jako hledání ideálního životního partnera
1. října 2020 (06:11)
foto: pribram.cz
O nadcházejícím víkendu nás čekají krajské a senátní volby. Má cenu vydat se k volební urně?
Od 2. do 3. října mohou občané Příbramska volit členy zastupitelstva Středočeského kraje, mandát končí i třetině senátorů včetně volebního obvodu Příbram. Kandidáti do krajského zastupitelstva i horní komory českého parlamentu na nás již několik týdnů shlížejí z billboardů a o nabídce osobností jednotlivých stran a hnutí máme díky volebním lístkům kompletní přehled. Velká část politických výzev však zůstane zřejmě nevyslyšena a došlé obálky i s plným obsahem skončí až příliš často v koši.
Krajské a senátní volby táhnou ještě méně než výběr zástupců do místních samospráv a Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Kampaně případných budoucích senátorů nejsou tolik intenzivní, jako tomu bývá u předvolebního „útoku“ na poslanecká místa. A kraj se může, na rozdíl od komunálních politiky, jevit mnohým voličům příliš vzdálený.
Jedním z opakujících se argumentů nevoličů je ten, že není koho volit. Stejně jako neexistuje ideální životní partner, je utopií politik konvenující všem přáním a potřebám voliče. V obou případech nelze hledat dokonalost, ale měli bychom umět najít kompromis nebo konsensus. S tím mohou pomoci tzv. volební kalkulačky, které po vyplnění nevelkého množství dotazů, „vyplivnou“ procentuální shodu s aktuálně kandidujícími stranami a osobnostmi.
Přestože názorovou shodu spočítá aktuální volební kalkulačka i u jednotlivců směřujících do senátu, je jejich volba nesnadnější. Pohled na budoucí senátorku či senátora je více spojen s „tváří“ a osobním nasazením než se stranou, za kterou je do boje o křeslo v horní komoře vyslán(a). Kandidátům do senátu nabídl prostor i zpravodajský portál pribram.cz a všichni využili šanci představit se voličům osobně v krátkých rozhovorech. (Poslední dva kandidáty představíme dnes)
Jména, názory a částečně i osobnosti jejich nositelů tedy známe. A máme také možnost zvolit, koho pustíme do spolurozhodování o naší budoucnosti. Nebo počkáme, jakého „partnera“ za nás vyberou jiní, a zkusíme doufat, že se nám bude alespoň trochu líbit…
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková
Další články
/VIDEO/ U obce Háje havarovala řidička osobáku, po nehodě byla v šoku
V pátek ráno se stala nehoda na silnici II/118 v katastru obce Milín.
FOTO
Tipy na víkend: Třetí adventní víkend nabízí celou řadu tradičních akcí, tematické výstavy či koncerty – nalaďte se společně na Vánoce!
V sobotu a v neděli na vás čekají velmi oblíbené akce: Vánoce v hornickém domku, kde …
Čistší voda pro Dobříš, nové zařízení chrání místní rybníky
Dobříšská čistírna odpadních vod má nové technologické vybavení, které má zabránit …
V Žežické ulici porazil osobák ženu
Ve čtvrtek 11. prosince večer se stala nehoda v Žežické ulici v Příbrami.
O víkendu bude kouzelná vánoční atmosféra ve Skanzenu Vysoký Chlumec
Adventní víkend 13. a 14. prosince promění Skanzen Vysoký Chlumec v místo plné …
Model města u Nového rybníku: nápad nebo drahý luxus?
U Nového rybníku (Nováku) přibyl nový výtvarný prvek „Příbram jako na dlani“. Model …
ANKETA
Výstava vánočních stromků s jedinečnými příběhy láká do Březnice
V Březnici letos ožijí Vánoce od 13. prosince opravdu naplno. Galerie Ludvíka Kuby …
Nevíte co pod stromeček? Zkuste obdarovat a potěšit investičními šperky s drahými kameny od společnosti ATT v Příbrami
Za tisíce let zlato, stříbro, šperky a drahé kameny ani jednou neselhalo. Nikdy …
Komerční sdělení
Příbram v roce 2026: voda mírně zdraží, ostatní služby beze změn
Od ledna 2026 si Příbramští za vodu připlatí necelé tři koruny. Zvýšení je mírné, pod …
Nepřehlédněte
/ROZHOVOR/ Jaromír 99 + Jaroslav Rudiš vystoupí v Junior klubu již tuto sobotu, zbývají poslední lístky
Do příbramského Junior klubu zavítá na své vánoční turné známý hudebník a ilustrátor …
PR




