Fiala: Budu nucen podat kompetenční žalobu, pokud Zeman nejmenuje celou vládu
8. prosince 2021 (19:35)
foto: ODS/PR
O možnosti podání kompetenční žaloby, pokud by Zeman nevyhověl návrhu na jmenování nové vlády, dosud mluvil předseda KDU-ČSL a kandidát na vicepremiéra a ministra práce a sociálních věcí Marian Jurečka.
Designovaný premiér Petr Fiala (ODS) bude nucen podat kompetenční žalobu k Ústavnímu soudu, pokud prezident Miloš Zeman nejmenuje všechny ministry nové vlády. Fiala to dnes řekl České televizi (ČT). Nemá v úmyslu nominace na členy vlády měnit, zopakoval. Zeman dřív uvedl, že předpokládá, že bude vetovat návrh na jednoho ministra. Média spekulují, že prezidentovy výhrady se týkají kandidáta na ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti).
Fiala podle ČT očekává, že prezident novou vládu jmenuje na počátku příštího týdne. "Věřím pořád, že bude vláda jmenována jako celek. Pokud by pan prezident trval na výhradách k jednomu mnou navrženému kandidátovi, tak bych pokládal za nutné, abych podal kompetenční žalobu. A to proto, aby se jednou provždy vyjasnilo, jaké jsou pravomoci prezidenta, jaké jsou pravomoci premiéra v této věci," řekl v ČT Fiala.
O možnosti podání kompetenční žaloby, pokud by Zeman nevyhověl návrhu na jmenování nové vlády, dosud mluvil předseda KDU-ČSL a kandidát na vicepremiéra a ministra práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Podle ústavy prezident jmenuje předsedu vlády "a na jeho návrh jmenuje ostatní členy vlády a pověřuje je řízením ministerstev nebo jiných úřadů". O možnosti vetování návrhu premiéra se ústava nezmiňuje.
Zeman má v posledních dnech na zámku v Lánech schůzky s kandidáty na ministry v kabinetu koalic Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty a nezávislými (STAN). Při úterním setkání Lipavskému podle Frekvence 1 doporučil odstoupit z kandidatury na ministra zahraničí, podle Deníku N mu to opakovaně naznačil. Lipavský se po schůzce k věci konkrétně nevyjádřil, situaci nekomentoval ani Pražský hrad. Fiala hned v úterý uvedl, že na nominaci kandidátů na členy kabinetu se nic nemění.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Další články
Myslíte si, že máte fyzičku? Policie vám to změří stopkami
Máte pocit, že byste zvládli honičku na zloděje? Nebo si jen chcete dokázat, že těch …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Mistr světa a trenér HC Baník Příbram Radek Bělohlav: Ovládli jsme základní část. Teď potřebujeme diváky
Radek Bělohlav. Mistr světa z roku 1996, trojnásobný mistr extraligy, legenda Sparty a …
ROZHOVOR
Rožmitálský čáp po roce opět přistál na komíně
Rožmitál pod Třemšínem se po roce znovu dočkal svého posla jara. Čáp bílý se na komíně …
ZAJÍMAVOSTI
Sedlčany investovaly 50 milionů korun do rekonstrukce polikliniky
Sedlčany investovaly 50 milionů korun do rekonstrukce polikliniky. Oprava zahrnovala i …
ZDRAVOTNICTVÍ
Řidičce se udělalo nevolno a u benzínky narazila do kamionu
Přibližně hodinu po poledni ve středu 4. března zasahovali hasiči a záchranáři u …
DOPRAVA
Únor byl teplotně nadprůměrný. Patří k teplejším v historii měření
Letošní únor byl na území České republiky hodnocen jako teplotně normální, přesto …
POČASÍ
Příbram chce slyšet váš hlas: podpořte akční plán služeb 2027
Odbor sociálních věcí a zdravotnictví města Příbram připravuje Akční plán rozvoje …
AKTUÁLNĚ
V květnu nebo červnu půjde k zemi most u Jíloviště. Kraj už vybral zhotovitele za 193 milionů
V průběhu druhého čtvrtletí tohoto roku začne stavba nového mostu přes dálnici D4 u …
DOPRAVA
Příbram chystá levnější jízdné do Prahy. Opozice chce změny u nádraží
Parkovací dům u nádraží se začíná plnit a město už připravuje další kroky, které mají …
POLITIKA
Zákaz sekání o nedělích? Příbram chystá vyhlášku, která změní víkendy
Město Příbram připravuje novou obecně závaznou vyhlášku, která má omezit hlučné …
BLESKOVÁ ZPRÁVA




