20. 9. svátek má Oleg

Dobříšští se mohou sami zapojit do plánování výsadby městské zeleně

13. července 2019   (18:05)
Dobříšští se mohou sami zapojit do plánování výsadby městské zeleně

Díky nové webové aplikaci mohou obyvatelé Dobříše navrhnout městu, kde vysadit nové stromy


Díky nové webové aplikaci Výsadba a úprava zeleně nyní mohou obyvatelé Dobříše aktivně ovlivňovat vzhled veřejného prostoru ve městě. Projekt byl spuštěn koncem června a v tuto chvíli je zadáno deset požadavků.
 
„Připravili jsme novou webovou aplikaci, která Vám umožní zapojit se do plánování výsadby zeleně v našem městě. Označte svůj požadavek do mapy a již na podzim se Vám může vyplnit,“ uvedla starostka Dobříše Jana Vlnasová pro Dobříšské listy.
 
Jak aplikace funguje?
Aplikace je jednoduchá a přehledná. Obsahuje mapu s vymezením oblasti, do které lze požadavky zadávat. Na mapě zadáte konkrétní místo a slovní popis požadavku. V textu by měl být uveden druh a množství výsadby, popř. konkrétní druh stromu. Požadavek je možné doplnit i o fotografii dané lokality.

Město ve spolupráci s komisí pro životní prostředí a ekologii pak zjistí, zda je možné výsadbu provést. Zdaleka ne všude to půjde – ne všechny navrhované pozemky budou v majetku města, někde mohou výsadbě bránit podzemní sítě apod. V jiných případech může být návrh upraven třeba z hlediska druhové skladby. Ale tam, kde to půjde, se město bude snažit už příští rok na jaře sázet další stromy a keře.
 
Je systém dostupný i pro ty, co nemají PC?
Ti, co nemají počítač, se mohou obrátit o pomoc se zadáním svého požadavku buď v Městské knihovně Dobříš (od září) nebo v Infocentru Dobříš.

Co občané doposud městu navrhli?
V tuto chvíli bylo podáno celkem 10 návrhů. Mezi návrhy je například výsadba lískových keřů nad garážemi v ulici Na Chmelnici, či úprava stávající výsadby a dosadba aleje ovocných stromů v ulici Rosovická.

Poukazuje se na to, že v důsledku absence zeleně v blízkosti laviček na Mírovém náměstí není možné v období veder využívat lavičky k odpočinku. Je proto potřeba, aby byly lavičky alespoň částečně kryté keři.

Mluví se i o Komenského náměstí. „Stromy, které jsou zde opakovaně ořezávány tzv. na hlavu, živoří a umírají. Okolo nich je pouze udusaná zem, takže případné srážky nemají šanci se vsáknout.“

"V centru města stále chybí veřejný prostor vstřícný především k lidem. Vše bylo podřízeno dopravě a automobilům, a to i v místech, kde se pohybuje velké množství lidí a dětí,“ 
stojí v jednom z podnětů.

Město se bude rovněž zabývat návrhem, aby na místě zrušené vývěsní plochy u radnice byla část vydlážděného prostoru využita k výsadbě.

Chladicí výkon vzrostlého olistěného stromu je srovnatelný s chladicím výkonem malé klimatizační jednotky. Stromy jsou tak účinnou a přirozenou ochranou proti letním vedrům. Pohlcují velké množství slunečního záření a ochlazují okolí. Navíc výrazně snižují prašnost a hluk, poskytují úkryt i obživu mnoha organismům. V zimě snižují stromy rostoucí v okolí staveb ochlazování fasád domů a tím šetří náklady na otop.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
prodobris.cz

autor: mirDalší články

Barbora dostává novou střechu Barbora dostává novou střechu Huť Barbora se mění k nepoznání. Právě v těchto dnech dostává novou střechu 19. září 2019   (19:35) Příbramští skauti byli okradeni Příbramští skauti byli okradeni Po pachateli pátrají policisté 19. září 2019   (17:04) Při natáčení seriálu Pan Tau běhalo po Kotenčicích slůně Bimbo Při natáčení seriálu Pan Tau běhalo po Kotenčicích slůně Bimbo Přístřeší během natáčení našlo slůně na zahradě místních obyvatel. Dnes je tato filmová hvězda nejvyšší a druhou nejstarší slonicí v pražské ZOO 19. září 2019   (14:15) Čelní střet dvou aut uzavřel silnici u Lešetic Čelní střet dvou aut uzavřel silnici u Lešetic Jedna osoba utrpěla zranění 19. září 2019   (11:41) Ministr vnitra ocenil čtyři příslušníky HZS Středočeského kraje Ministr vnitra ocenil čtyři příslušníky HZS Středočeského kraje Jedním z hrdinů je Bc. Pavel Maňas, profesionální hasič z Příbrami 19. září 2019   (09:12) Zloděj „fajnšmekr“ odcizil konzervy s tuňákem v hodnotě čtyř tisíc Zloděj „fajnšmekr“ odcizil konzervy s tuňákem v hodnotě čtyř tisíc Nyní mu hrozí až dva roky za mřížemi 19. září 2019   (08:47) V Památníku Vojna v Lešeticích se otevře výstava k listopadu 1989 V Památníku Vojna v Lešeticích se otevře výstava k listopadu 1989 Součástí kulturního programu bude rovněž plánovaný pochod z náměstí T. G. Masaryka v Příbrami do Památníku Vojna 19. září 2019   (06:13) Krajský soud odsoudil březnického vraha na 17 let Krajský soud odsoudil březnického vraha na 17 let Případ vraždy čtyřiašedesátiletého muže otřásl Březnicí koncem dubna tohoto roku. Krajský soud poslal ve středu Lukáše B. do vězení. 18. září 2019   (19:23) Pouťové atrakce nepustí téměř celý příští týden automobily na náměstí T. G. M. Pouťové atrakce nepustí téměř celý příští týden automobily na náměstí T. G. M. Letos poprvé po rekonstrukci náměstí T. G. Masaryka proběhne Václavská pouť přímo v centru města 18. září 2019   (17:43) Cvičení záchranných složek: Na Příbramsku havaroval autobus s vězni, dva utekli Cvičení záchranných složek: Na Příbramsku havaroval autobus s vězni, dva utekli Byl vyhlášen i traumaplán 18. září 2019   (14:18)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz