18. 1. svátek má Vladislav
Dobříšští se mohou sami zapojit do plánování výsadby městské zeleně

13. července 2019   (18:05)
Dobříšští se mohou sami zapojit do plánování výsadby městské zeleně

Díky nové webové aplikaci mohou obyvatelé Dobříše navrhnout městu, kde vysadit nové stromy


Díky nové webové aplikaci Výsadba a úprava zeleně nyní mohou obyvatelé Dobříše aktivně ovlivňovat vzhled veřejného prostoru ve městě. Projekt byl spuštěn koncem června a v tuto chvíli je zadáno deset požadavků.
 
„Připravili jsme novou webovou aplikaci, která Vám umožní zapojit se do plánování výsadby zeleně v našem městě. Označte svůj požadavek do mapy a již na podzim se Vám může vyplnit,“ uvedla starostka Dobříše Jana Vlnasová pro Dobříšské listy.
 
Jak aplikace funguje?
Aplikace je jednoduchá a přehledná. Obsahuje mapu s vymezením oblasti, do které lze požadavky zadávat. Na mapě zadáte konkrétní místo a slovní popis požadavku. V textu by měl být uveden druh a množství výsadby, popř. konkrétní druh stromu. Požadavek je možné doplnit i o fotografii dané lokality.

Město ve spolupráci s komisí pro životní prostředí a ekologii pak zjistí, zda je možné výsadbu provést. Zdaleka ne všude to půjde – ne všechny navrhované pozemky budou v majetku města, někde mohou výsadbě bránit podzemní sítě apod. V jiných případech může být návrh upraven třeba z hlediska druhové skladby. Ale tam, kde to půjde, se město bude snažit už příští rok na jaře sázet další stromy a keře.
 
Je systém dostupný i pro ty, co nemají PC?
Ti, co nemají počítač, se mohou obrátit o pomoc se zadáním svého požadavku buď v Městské knihovně Dobříš (od září) nebo v Infocentru Dobříš.

Co občané doposud městu navrhli?
V tuto chvíli bylo podáno celkem 10 návrhů. Mezi návrhy je například výsadba lískových keřů nad garážemi v ulici Na Chmelnici, či úprava stávající výsadby a dosadba aleje ovocných stromů v ulici Rosovická.

Poukazuje se na to, že v důsledku absence zeleně v blízkosti laviček na Mírovém náměstí není možné v období veder využívat lavičky k odpočinku. Je proto potřeba, aby byly lavičky alespoň částečně kryté keři.

Mluví se i o Komenského náměstí. „Stromy, které jsou zde opakovaně ořezávány tzv. na hlavu, živoří a umírají. Okolo nich je pouze udusaná zem, takže případné srážky nemají šanci se vsáknout.“

"V centru města stále chybí veřejný prostor vstřícný především k lidem. Vše bylo podřízeno dopravě a automobilům, a to i v místech, kde se pohybuje velké množství lidí a dětí,“ 
stojí v jednom z podnětů.

Město se bude rovněž zabývat návrhem, aby na místě zrušené vývěsní plochy u radnice byla část vydlážděného prostoru využita k výsadbě.

Chladicí výkon vzrostlého olistěného stromu je srovnatelný s chladicím výkonem malé klimatizační jednotky. Stromy jsou tak účinnou a přirozenou ochranou proti letním vedrům. Pohlcují velké množství slunečního záření a ochlazují okolí. Navíc výrazně snižují prašnost a hluk, poskytují úkryt i obživu mnoha organismům. V zimě snižují stromy rostoucí v okolí staveb ochlazování fasád domů a tím šetří náklady na otop.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
prodobris.cz

autor: mirDalší články

Letní sídlo T. G. Masaryka čeká rekonstrukce Letní sídlo T. G. Masaryka čeká rekonstrukce Renovace hlubošského zámku, který byl v roce 1958 prohlášen za kulturní památku, se prodraží o 50 milionů korun 18. ledna 2020   (19:31) Zbyněk Prousek poradí, jak se bránit obchodním praktikám „šmejdů“ Zbyněk Prousek poradí, jak se bránit obchodním praktikám „šmejdů“ Každodenně se setkáváme s případy, kdy jsou povětšinou naši senioři zlákáni, oklamáni a okradeni takzvanými „šmejdy“. V Příbrami bude o této problematice přednášet Zbyněk Prousek. 18. ledna 2020   (17:16) Městští strážníci zadrželi pachatele, který se vloupal do knihovny Městští strážníci zadrželi pachatele, který se vloupal do knihovny Díky rychlému zásahu městských strážníků nestačil nic odcizit. 18. ledna 2020   (14:23) Dotkněte se, nakoukněte, zatočte s kličkou. Do příbramské galerie dorazila výstava Divadla bratří Formanů Dotkněte se, nakoukněte, zatočte s kličkou. Do příbramské galerie dorazila výstava Divadla bratří Formanů V jedinečný svět fantazie a hry se Galerie Františka Drtikola promění v neděli 19. ledna při slavnostní vernisáži 18. ledna 2020   (13:10) Chřipka útočí ze všech stran, již má první oběť. Jak se nenakazit? Chřipka útočí ze všech stran, již má první oběť. Jak se nenakazit? Hygienici zaznamenali raketový vzestup chřipky 18. ledna 2020   (10:09) Jan Konvalinka: Rekonstrukce příbramského akvaparku se může oddálit o roky Jan Konvalinka: Rekonstrukce příbramského akvaparku se může oddálit o roky Proti rekonstrukci s předpokládanými náklady 440 milionů korun se v minulých dnech postavila ODS i Piráti 18. ledna 2020   (08:09) Na výjezdu z Příbrami havarovaly dva vozy, nehoda si vyžádala čtyři zraněné osoby Na výjezdu z Příbrami havarovaly dva vozy, nehoda si vyžádala čtyři zraněné osoby Policisté silnici obousměrně uzavřeli. 17. ledna 2020   (19:46) Meteorologové varují: Ledovka pokryje silnice, očekávejte komplikace v dopravě Meteorologové varují: Ledovka pokryje silnice, očekávejte komplikace v dopravě Kvůli mrznoucímu dešti bude v sobotu ledovka 17. ledna 2020   (17:21) Hasiči likvidovali požár auta, mezitím byli okradeni Hasiči likvidovali požár auta, mezitím byli okradeni Dosud neznámý pachatel využil nestřeženého momentu a okradl příbramské hasiče. 17. ledna 2020   (17:20) Nepřehlédněte Video: Soud uvalil vazbu na muže, který střílel po autech. Hrozí mu 20 let vězení Video: Soud uvalil vazbu na muže, který střílel po autech. Hrozí mu 20 let vězení K uvalení vazby byly dva důvody ze tří možných. 17. ledna 2020   (13:17) NepřehlédněteKodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz