15. 8. svátek má Hana

Dobříšští se mohou sami zapojit do plánování výsadby městské zeleně

13. července 2019   (18:05)
Dobříšští se mohou sami zapojit do plánování výsadby městské zeleně

Díky nové webové aplikaci mohou obyvatelé Dobříše navrhnout městu, kde vysadit nové stromyDíky nové webové aplikaci Výsadba a úprava zeleně nyní mohou obyvatelé Dobříše aktivně ovlivňovat vzhled veřejného prostoru ve městě. Projekt byl spuštěn koncem června a v tuto chvíli je zadáno deset požadavků.
 
„Připravili jsme novou webovou aplikaci, která Vám umožní zapojit se do plánování výsadby zeleně v našem městě. Označte svůj požadavek do mapy a již na podzim se Vám může vyplnit,“ uvedla starostka Dobříše Jana Vlnasová pro Dobříšské listy.
 
Jak aplikace funguje?
Aplikace je jednoduchá a přehledná. Obsahuje mapu s vymezením oblasti, do které lze požadavky zadávat. Na mapě zadáte konkrétní místo a slovní popis požadavku. V textu by měl být uveden druh a množství výsadby, popř. konkrétní druh stromu. Požadavek je možné doplnit i o fotografii dané lokality.

Město ve spolupráci s komisí pro životní prostředí a ekologii pak zjistí, zda je možné výsadbu provést. Zdaleka ne všude to půjde – ne všechny navrhované pozemky budou v majetku města, někde mohou výsadbě bránit podzemní sítě apod. V jiných případech může být návrh upraven třeba z hlediska druhové skladby. Ale tam, kde to půjde, se město bude snažit už příští rok na jaře sázet další stromy a keře.
 
Je systém dostupný i pro ty, co nemají PC?
Ti, co nemají počítač, se mohou obrátit o pomoc se zadáním svého požadavku buď v Městské knihovně Dobříš (od září) nebo v Infocentru Dobříš.

Co občané doposud městu navrhli?
V tuto chvíli bylo podáno celkem 10 návrhů. Mezi návrhy je například výsadba lískových keřů nad garážemi v ulici Na Chmelnici, či úprava stávající výsadby a dosadba aleje ovocných stromů v ulici Rosovická.

Poukazuje se na to, že v důsledku absence zeleně v blízkosti laviček na Mírovém náměstí není možné v období veder využívat lavičky k odpočinku. Je proto potřeba, aby byly lavičky alespoň částečně kryté keři.

Mluví se i o Komenského náměstí. „Stromy, které jsou zde opakovaně ořezávány tzv. na hlavu, živoří a umírají. Okolo nich je pouze udusaná zem, takže případné srážky nemají šanci se vsáknout.“

"V centru města stále chybí veřejný prostor vstřícný především k lidem. Vše bylo podřízeno dopravě a automobilům, a to i v místech, kde se pohybuje velké množství lidí a dětí,“ 
stojí v jednom z podnětů.

Město se bude rovněž zabývat návrhem, aby na místě zrušené vývěsní plochy u radnice byla část vydlážděného prostoru využita k výsadbě.

Chladicí výkon vzrostlého olistěného stromu je srovnatelný s chladicím výkonem malé klimatizační jednotky. Stromy jsou tak účinnou a přirozenou ochranou proti letním vedrům. Pohlcují velké množství slunečního záření a ochlazují okolí. Navíc výrazně snižují prašnost a hluk, poskytují úkryt i obživu mnoha organismům. V zimě snižují stromy rostoucí v okolí staveb ochlazování fasád domů a tím šetří náklady na otop.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
prodobris.cz

autor: mir

Další články

Hasiči vyjížděli k dopravní nehodě na dálnici D4. Během několika okamžiků došlo k další Hasiči vyjížděli k dopravní nehodě na dálnici D4. Během několika okamžiků došlo k další Jedna nehoda se obešla bez zranění, při druhé skončily tři osoby v nemocnici. 14. srpna 2020   (21:17) Záviš v Dobříši, Divokej Bill v Chlumci: Open air akce jsou stále na programu Záviš v Dobříši, Divokej Bill v Chlumci: Open air akce jsou stále na programu Počasí letním festivalům a koncertům doposud celkem přálo. Některé akce se ale ruší. 14. srpna 2020   (18:20) Špičkoví jezdci na skateboardu se předvedou v Příbrami Špičkoví jezdci na skateboardu se předvedou v Příbrami Reprezentační tým České republiky ve skateboardingu vyrazil na exhibiční turné. V neděli 23. srpna uvidíme tricky vrcholových sportovců i v Příbrami. Na programu je také soutěžní klání pro místní skateboardisty a workshop. 14. srpna 2020   (14:55) Meteorologové zpřísnili varování: Bouřky budou mnohem intenzivnější Meteorologové zpřísnili varování: Bouřky budou mnohem intenzivnější V obvodu Příbram jde do senátních voleb osm kandidátů V obvodu Příbram jde do senátních voleb osm kandidátů ANO na Příbramsku nenasadilo žádného kandidáta. 14. srpna 2020   (12:23) Ředitelé škol dostanou od ministerstva manuály pro chod výuky Ředitelé škol dostanou od ministerstva manuály pro chod výuky Školy by měly od 1. září podle dřívějšího vyjádření ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha fungovat "jak nejnormálněji to půjde", opakovat už se nemá jarní scénář, kdy ze dne na den byly školy uzavřeny. 14. srpna 2020   (10:37) Triatlon omezí o víkendu dopravu, MHD se uzavírky netýkají Triatlon omezí o víkendu dopravu, MHD se uzavírky netýkají O víkendu 15. a 16. srpna se v Příbrami uskuteční nejen mistrovství republiky na olympijských tratích, ale také atraktivní závod tříčlenných štafet. Závod přinese dopravní omezení. 14. srpna 2020   (08:54) Ve čtvrtek přibylo v ČR 330 případů covidu, nejvíc od 3. dubna. Na Příbramsku jsou případy rozptýlené a není ohnisko, říkají hygienici Ve čtvrtek přibylo v ČR 330 případů covidu, nejvíc od 3. dubna. Na Příbramsku jsou případy rozptýlené a není ohnisko, říkají hygienici Věřící oslaví o víkendu nanebevzetí Panny Marie na Svaté Hoře Věřící oslaví o víkendu nanebevzetí Panny Marie na Svaté Hoře Na mnoha místech v českých diecézích se o víkendu uskuteční mariánské slavnosti. Věřící slaví nanebevzetí Panny Marie, jeden z nejvýznamnějších mariánských svátků. Velké slavnosti se konají také na Svaté Hoře. 13. srpna 2020   (19:06)
V mrazáku prošlé pečivo a párky, znečištěné a zaprášené podlahy. Hygienici zasahovali v kempu na Podskalí V mrazáku prošlé pečivo a párky, znečištěné a zaprášené podlahy. Hygienici zasahovali v kempu na Podskalí V občerstvení byl okamžitě pozastaven výkon činnosti. 13. srpna 2020   (15:46)
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz