20. 4. svátek má Marcela
PB | Realitní

Dobříšský gladiátor na vozíku Honza Tománek splnil dílčí cíl letošní triatlonové sezony a kvalifikoval se na světový šampionát v Nice

ROZHOVOR
26. června 2023   (06:06)
Dalších 12 fotografií v galeriiDobříšský gladiátor na vozíku Honza Tománek splnil dílčí cíl letošní triatlonové sezony a kvalifikoval se na světový šampionát v Nice
foto: Honza Tománek / se souhlasem

Dobříšský handbiker Honza Tománek úspěšně zvládl první klíčový cíl letošní sezony, když opanoval kvalifikační triatlon 70.3 Ironman Luxembourg v kategorii Handcycle. I přes náročné klimatické podmínky dokázal rozložit síly, aby nakonec protnul cílovou pásku s luxusním náskokem.


Jaké měl triatlon v Lucembursku parametry?

Šlo o poloviční triatlon, tj. 1,9 km plavání – 90 km cyklistika – 21,1 km běh. Průběh závodu byl z mé strany ideální a v podstatě od startu jsem postupně navyšoval náskok na druhého sportovce v pořadí. Přestože mám rád tropické závody, což teplota v Lucembursku splňovala, tentokrát jsem s vedrem bojoval. Výsledný čas 5:18:17 hodiny jasně potvrzuje, že rychlý a jednoduchý závod to nebyl.

Podmínky v řece Mosela nebývají pro plavce úplně ideální. Jak se ti plavalo?

Plavecká část se po několika ročnících znovu vrátila do řeky Mosely, která z části tvoří hranici Lucemburska, Německa a Francie. Na tomto závodě jsem startoval již potřetí a musím zmínit, že po dřívějších zkušenostech byla kvalita vody až překvapivě dobrá a se svými 24,3 °C opravdu teplá. Krátký neopren a úsměv na tváři, tak bych asi nejlépe vystihl pocit před plaveckým startem. Závodníci kategorií HC (Handcycle) a PC (Physically Challenged) startovali s odstupem 5 minut po profesionálech, což je z pohledu bezpečnosti nejlepší řešení. Od startu jsem se ve sloučené kategorii držel na třetím, postupně na druhém místě a uvolněným výkonem jsem hravě zaplaval ve slušném standardu 36:02 minuty. Kdyby lépe zafungoval oficiální support, mohl být můj čas trošku lepší, ale průběžné vedení v kategorii HC jsem kontroloval.
Jak ses popasoval s cyklistickým depem po výlezu z vody?

Přechod mezi plaváním a cyklistikou je v Lucembursku dobře řešený a relativně rychlý, takže bez zbytečného zdržení jsem začal poměrně záhy ukrajovat první kilometry devadesátikilometrové cyklistiky.
S jakou taktikou sis sedal na kolo?

Prvních 40 km podél řeky a na absolutní rovině jsem se, s ohledem na výrazně kopcovitou druhou část, krotil a svůj maximální výkon hlídal, protože rozhodnout měly právě strmé výjezdy. Při prvním výrazném stoupání mezi vinicemi od řeky jsem se poprvé dostal do červených čísel, ale cítil jsem se dobře, takový byl plán. Několik dalších výjezdů mi nečinilo potíže a nemusel jsem nijak výrazně zpomalovat, ale postupně jsem začínal více a více bojovat s vedrem a vysokou vlhkostí. S problémy jsem se zvládl ochlazovat, nicméně závěrečných dvacet kilometrů cyklistické trati mi přišlo nekonečných, což pravděpodobně ještě umocnily vzpomínky na předešlé účasti v tomto závodě. Dokončil jsem za 3:22:32 hodiny se smíšenými pocity, ale s již relativně vysokým náskokem na první pozici.

Závěrečný běh byl už asi hodně na morál, že?

Ano, po druhém přechodu jsem se už tak silný necítil a úvodní kilometry jsem nevěděl, jestli nebudu zvracet. Byl jsem opravdu uvařený, ale dokázal jsem držet své tělo v chodu. Po prvotním útoku na rychlý čas jsem postupně takticky zvolnil. Bál jsem se selhání svého organismu z přehřátí, a také jsem si více a více připouštěl riziko střetu s běžci, protože na trati bylo přes dva tisíce účastníků. V technických pasážích jsem neměl volný prostor jet a postupně jsem ani v rovných úsecích, vzhledem k vysokému počtu lidí, nemohl jet nadoraz.
Co ti běželo hlavou po protnutí cílové pásky?

Do cíle jsem dorazil s pocitem štěstí a splněného cíle, tedy úspěšné kvalifikace na Ironman World Chapmpionship 2023, který se bude konat v září ve francouzském Nice. Běžecký půlmaraton jsem zvládl za 1:09:15 hodiny, což pragmaticky budu hodnotit bez emocí jako splněnou disciplínu, bez nějakého většího prožitku.
Splnil sis cíl, se kterým si do Lucemburska odjížděl, to je kvalifikovat se na světový šampionát. Jaké pocity si s odstupem času odvážíš?

Teprve po vypití a polití se několika sklenicemi studené vody jsem byl schopen začít trošku myslet a vše postupně vstřebávat. Dokončil jsem za 5:18:17 hodiny s dvacetiminutovým náskokem na druhého Zbyňka Švehlu, kterému jsem, již pln euforie a emocí, předával účastnickou medaili. Před závodem jsem se cítil jako favorit, ale vůči Zbyňkovi cítím velký respekt, protože jako první Evropan absolvoval slavného Ironmana na Hawaii a až doposud jsem ho nikdy v triatlonu neporazil. V absolutním pořadí bez handicapu jsem dokončil na 471. místě z 2078 dokončivších sportovců.

Fotogalerie

Dobříšský gladiátor na vozíku Honza Tománek splnil dílčí cíl letošní triatlonové sezony a kvalifikoval se na světový šampionát v Nice () Dobříšský gladiátor na vozíku Honza Tománek splnil dílčí cíl letošní triatlonové sezony a kvalifikoval se na světový šampionát v Nice (1) Dobříšský gladiátor na vozíku Honza Tománek splnil dílčí cíl letošní triatlonové sezony a kvalifikoval se na světový šampionát v Nice (2) Dobříšský gladiátor na vozíku Honza Tománek splnil dílčí cíl letošní triatlonové sezony a kvalifikoval se na světový šampionát v Nice (3) Dobříšský gladiátor na vozíku Honza Tománek splnil dílčí cíl letošní triatlonové sezony a kvalifikoval se na světový šampionát v Nice (4) Dobříšský gladiátor na vozíku Honza Tománek splnil dílčí cíl letošní triatlonové sezony a kvalifikoval se na světový šampionát v Nice (5) Dobříšský gladiátor na vozíku Honza Tománek splnil dílčí cíl letošní triatlonové sezony a kvalifikoval se na světový šampionát v Nice (6) Dobříšský gladiátor na vozíku Honza Tománek splnil dílčí cíl letošní triatlonové sezony a kvalifikoval se na světový šampionát v Nice (7) Dobříšský gladiátor na vozíku Honza Tománek splnil dílčí cíl letošní triatlonové sezony a kvalifikoval se na světový šampionát v Nice (8) Dobříšský gladiátor na vozíku Honza Tománek splnil dílčí cíl letošní triatlonové sezony a kvalifikoval se na světový šampionát v Nice (9) Dobříšský gladiátor na vozíku Honza Tománek splnil dílčí cíl letošní triatlonové sezony a kvalifikoval se na světový šampionát v Nice (10) Dobříšský gladiátor na vozíku Honza Tománek splnil dílčí cíl letošní triatlonové sezony a kvalifikoval se na světový šampionát v Nice (11)

foto: Honza Tománek / se souhlasem

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Oldřich Kozák
Související


Další články

Ostraha a monitoring parkovacího domu aktuálně vychází téměř na 175 tisíc měsíčně Ostraha a monitoring parkovacího domu aktuálně vychází téměř na 175 tisíc měsíčně Smlouva je uzavřena na dobu do konce května, kdy by měl být parkovací dům otevřen pro … Wake park na Novém rybníku prochází testovacími jízdami, slavnostně otevře v květnu Wake park na Novém rybníku prochází testovacími jízdami, slavnostně otevře v květnu „Spuštění provozu vleku pro veřejnost je směřováno na příští víkend, tedy od 26. … Čelní střet dvou aut uzavřel silnici mezi Příbramí a Bohutínem Čelní střet dvou aut uzavřel silnici mezi Příbramí a Bohutínem Nehoda si vyžádala zranění dvou osob, z nichž jednu museli hasiči z auta vyprostit. AKTUALIZOVÁNO Požár rodinného domu v obci Velká Lečice likvidovalo šest hasičských jednotek Požár rodinného domu v obci Velká Lečice likvidovalo šest hasičských jednotek Před příjezdem hasičů došlo k evakuaci tří lidí a dvou psů. Nástup do autobusů všemi dveřmi zavede Středočeský kraj pilotně na dvou linkách Nástup do autobusů všemi dveřmi zavede Středočeský kraj pilotně na dvou linkách Zkoušet se bude na lince PID 519 ze Sedlčan do Votic a lince 705 z Poděbrad do … Pohonné hmoty ve Středočeském kraji dál zdražují, benzin je nad 40 Kč/l Pohonné hmoty ve Středočeském kraji dál zdražují, benzin je nad 40 Kč/l Na Příbramsku natankují řidiči litr benzinu v průměru za 40,36 Kč, naftu pak za 39,35 … Volejbalisté Kladna vybojovali na úkor Příbrami extraligový bronz Volejbalisté Kladna vybojovali na úkor Příbrami extraligový bronz O držitelích bronzových medailí je rozhodnuto. Sokolové vystoupili na akademii v Příbrami, předvedli i ukázky sletových skladeb Sokolové vystoupili na akademii v Příbrami, předvedli i ukázky sletových skladeb Každoroční přehlídku oddílů TJ Sokol Příbram provázelo ve čtvrtek 18. dubna velké … Veřejná zakázka bude vypsána s nižší předpokládanou hodnotou Veřejná zakázka bude vypsána s nižší předpokládanou hodnotou Město Příbram chce v letošním roce začít s celkovou obnovou infrastruktury v obci …
Pietní akt na Václavce vzpomene na československé parašutisty i statečné obyvatele podbrdských obcí Pietní akt na Václavce vzpomene na československé parašutisty i statečné obyvatele podbrdských obcí Akci připomínající události 2. světové války doprovodí i seskok parašutistů v místech …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Mariánská 135
261 01 Příbram IV

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Rosalota, s.r.o. zakázáno.
2014 - 2024 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz
Nastavení souborů cookies
Na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Některé z nich jsou nezbytné, zatímco jiné nám pomáhají vylepšit tento web a váš uživatelský zážitek. Souhlasíte s používáním všech cookies?
Informace o cookies
Souhlasím Přizpůsobit
Podrobné nastavení cookies « zpět
Soubory cookie používáme k zajištění základních funkcí webu a ke zlepšení vašeho uživatelského zážitku. Souhlas pro každou kategorii můžete kdykoliv změnit.

Nezbytné cookies
Technické cookies jsou nezbytné pro správné fungování webu a všech funkcí, které nabízí. Tyto soubory zajišťují uchovávání produktů v košíku, zobrazování seznamu oblíbených výrobků, správné fungování filtrů, nebo přihlášení. Bez těchto souborů cookies nebude webová stránka správně fungovat a ve výchozím nastavení jsou povoleny a nelze je zakázat. Tyto soubory cookies neukládají žádné osobně identifikovatelné informace.
Cookies pro marketing
Umožňují nám sledovat souhrnné informace o návštěvnosti stránek a využívání různých funkcí. To nám pomáhá naše weby zlepšovat tak, aby Vám lépe sloužily. Analytické cookies jsou nastavovány třetími stranami - Google Analytics, TOP list.

Povolit všechny kategorie cookies Povolit vybrané kategorie cookies