Dobříš postaví přírodní dětské hřiště, získalo nejvíce hlasů v participativním rozpočtu
11. května 2025 (14:40)

foto: spolek Piána na ulici, Poeziomat – vítězný návrh Tvoříme Dobříš 2024
Vítězný projekt participativního rozpočtu Tvoříme Dobříš 2025 by měl být dokončen v září.
Dobříš vybrala vítěze letošního ročníku participativního rozpočtu Tvoříme Dobříš. Realizován bude návrh Terezy Wagner – přírodní dětské hřiště Nad Větrníkem, který bude financován z městské pokladny. Stejně jako v předchozích dvou ročnících je na participativní rozpočet uvolněno půl milionu korun.
„Hned po vyhlášení výsledků jsme začali s přípravnými pracemi a v okamžiku, kdy vítěze potvrdila rada města, jsme se sešli s navrhovatelkou na místě, kde bude hřiště stát. Nyní máme již určené přesné místo a požádali jsme o vynětí půdy pod hřištěm ze zemědělského půdního fondu,“ říká dobříšský zastupitel a koordinátor projektu Tvoříme Dobříš Miroslav Sochor. Záměrem města je otevřít hřiště co nejdříve, zatím se počítá s termínem během letošního září.
Možnost ovlivnit, na jaké projekty půjde stanovená částka z veřejných peněz, mají Dobříšští každoročně od roku 2019. V participativním rozpočtu Tvoříme Dobříš 2025 soutěžilo o přízeň veřejnosti 6 návrhů z 11 přihlášených (5 z nich neprošlo při posuzování jejich proveditelnosti). Celkem se do výběru zapojilo 1458 hlasujících, návrh Terezy Wagner získal 472 hlasů.
Se zapojením občanů do participativního rozpočtu Tvoříme Dobříš je město spokojeno a pro rok 2026 se počítá s pokračováním. „Každoročně je v aplikaci několik zajímavých nápadů, které i v případě, že nezvítězí, zařadíme do zásobníků projektů. Některé projekty jsme již dokončili i mimo participativní rozpočet, například nyní velmi využívanou dřevěnou lávku v údolí Trnovského potoka. Další návrh, který se poprvé objevil v Tvoříme Dobříš – sloup svaté Tekly, byl realizován navrhovatelem díky sbírce na Startovači,“ zmiňuje Miroslav Sochor.
Vloni se do finančního limitu 500 tisíc korun dostaly dva návrhy. Prvenství patřilo Poeziomatu Dobříš (607 hlasů), realizována byla také Dobříšská stezka poznání (projekt skončil se 145 hlasy na 4. místě). Poeziomat v jedlovém hájku přehrává písně, pohádky či příběhy. Po půlročním provozu se statisticky nejhranější stala píseň o Dobříši Sáně borový od Václava Čtvrtka a Pavla Jurkoviče, nazpívaná ZUŠ Dobříš.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková
Související
•Příbramská základní škola pořídila defibrilátor, pomůže při náhlé srdeční zástavě
•Den otevřených dveří na HZS Příbram: Zážitky, nadšení a nové zkušenosti
•V Příbrami vzniká nové multifunkční hřiště. Otevřeno bude v červnu
Další články









