Do Česka dorazilo 130.000 dávek vakcíny proti covidu od Novavaxu
1. března 2022 (12:12)
Do Česka dorazilo 130.000 dávek vakcíny proti covidu-19 od společnosti Novavax. Předem přihlášení zájemci dostanou SMS zprávu, že se mohou k očkování registrovat. ČTK to řekl mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob. Celkově je zatím objednáno 375.000 dávek pro očkování 187.500 osob. Zájemců je podle dřívějších informací zatím kolem 10.000.
"U praktiků a v očkovacích centrech tak máme další očkovací látku schválenou Evropskou lékovou agenturou, která jasně deklaruje její účinnost, bezpečnost a největší možnou ochranu před vážným průběhem onemocnění covid-19. Zároveň prosím všechny, kteří jsou zatím neočkovaní, aby zvážili tuto možnost," uvedl k tomu ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).
Vakcína Nuvaxovid je určená pro dospělé osoby pro nové očkování, interval mezi první a druhou dávkou očkování je 21 dní. "Vakcína Nuvaxovid působí tak, že organismus připraví na to, aby byl sám schopen bránit se proti onemocnění covid-19. Obsahuje typ spike proteinu, který byl vyroben v laboratoři," napsal k vakcíně Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL).
Imunitní systém člověka po očkování identifikuje protein jako cizorodý a vytvoří proti němu přirozenou obranu, protilátky a T-buňky imunitního systému. "Jestliže se očkovaná osoba později setká s virem SARS-CoV-2, její imunitní systém rozpozná spike protein na viru a bude připraven se proti němu bránit," doplnil SÚKL.
Zájemci o očkování se mohli předem přihlašovat od 1. února, o otevření termínu očkování v jejich regionu budou informovaní prostřednictvím SMS. Registrovat na konkrétní termín se pak budou moci přes web ministerstva zdravotnictví stejně jako dříve očkovaní jinými vakcínami.
Zájem o očkování proti covidu-19 obecně podle dat ministerstva od začátku letošního roku výrazně poklesl. V pracovních dnech prvního týdne tohoto roku zdravotníci aplikovali průměrně více než 93.000 dávek očkování, v minulém týdnu to bylo v průměru méně než 9000 za den. Malý zájem už je o možnost zahájení očkování, za celý únor se nově nechalo očkovat méně než 16.000 lidí. Od 7. února jich nebylo celkem v ČR víc než 1000 za den, v posledním týdnu kolem 400 denně. Dokončené očkování má v Česku téměř 6,85 milionu lidí, posilující dávku dostaly čtyři miliony z nich.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Jakub Pečenka
Další články
Brdy pod kontrolou: Policisté řeší stovky přestupků ročně
Ve středočeské části Chráněné krajinné oblasti Brdy zajišťují už deset let veřejný …
Rožmitálští hasiči mají novou výstroj. Město uspělo se dvěma dotacemi
Město Rožmitál pod Třemšínem úspěšně získalo dvě dotace na podporu jednotky sboru …
Děti v restauracích: klid pro hosty, nebo diskriminace?
Některé restaurace v Česku i zahraničí zakazují vstup dětem. Zastánci vítají klidnou …
ANKETA
Rozpočtové provizorium se dotkne i financování sociálních služeb. Kraj už obdržel stovky žádostí o dotace
Středočeský kraj obdržel pro letošní rok bezmála šest set žádostí o dotace na …
Městská policie vybavila všechna vozidla defibrilátory. Strážníci mohou zasáhnout ještě před příjezdem záchranářů
Strážníci Městské policie Příbram mají nově ve všech služebních vozidlech k dispozici …
Pod ostružinovou strání se začal psát příběh brdského lesa
Po dusivých vedrech konečně přišla úleva a příroda si mohla zhluboka oddechnout. Věděl …
Příroda
Děti na sociálních sítích: Co skutečně říká zákon a jakou roli hrají rodiče
Máte doma dítě mladší 15 let? A věděli jste, že téměř 80 % dětí v tomto věku už …
Osobák skončil pod traktorem
V pátek 16. ledna přibližně v půl desáté dopoledne zasahovaly složky integrovaného …
Ples města Březnice: slavnostní večer plný hudby, tance a elegance
Kulturní dům v Březnici ožije v sobotu 17. ledna slavnostní atmosférou tradičního …
Jak bezpečně jezdit, když se na silnici střídá voda, led a sníh
Zimní silnice umí překvapit hlavně tam, kde se během pár metrů střídá voda, led a …





