19. 1. svátek má Doubravka




Do 2. kola voleb postoupili Pavel a Babiš, účast v 1. kole byla rekordní

14. ledna 2023   (18:02)
Do 2. kola voleb postoupili Pavel a Babiš, účast v 1. kole byla rekordní
foto: Petr Pavel/PR

Druhé kolo se uskuteční 27. a 28. ledna, Babiš podle politologů odstartoval projevem po prvním kole konfrontační kampaň.


Do druhého kola prezidentských voleb postoupili bývalý představitel české armády a NATO Petr Pavel a předseda ANO a expremiér Andrej Babiš. Pavel získal 35,4 procenta hlasů a Babiš 34,99 procenta. Třetí skončila se ziskem 13,93 procenta voličů ekonomka Danuše Nerudová. Účast voličů byla z dosavadních prezidentských voleb rekordní, dosáhla 68,24 procenta. Druhé kolo se uskuteční 27. a 28. ledna, Babiš podle politologů odstartoval projevem po prvním kole konfrontační kampaň. Vítěz v březnu po deseti letech vystřídá na Hradě Miloše Zemana.

Kampaň před druhým kolem už začala, Babiš před novináři mimo jiné uvedl, že jediným prezidentem v Evropě, který byl "komunistickým rozvědčíkem", je ruský prezident Vladimir Putin. Pavel studoval v 80. letech československou vojenskou školu, stejně jako Babiš byl členem komunistické strany. Za svou minulost se Pavel mnohokrát omluvil. O Pavlovi dnes Babiš také řekl, že pokud bude na Hradě, nebude to dobře pro občany. Bude podle něj vykonávat pouze vůli vlády, možná svých sponzorů.
"Ten projev byl velmi konfrontační, vůči vládní koalici a Pavlovi. Babiš vytáhl hned tvrdý kalibr," zhodnotil pro ČTK Babišův projev politolog Miroslav Mareš.
Podle Pavla Babišova kritika ukázala, že ztrácí hlavu už při rozdílu tří desetin procenta mezi kandidáty, Babišovy výroky označil za kňučení. Pokud bude kampaň před druhým kolem podobná jako Babišova tisková konference po prvním kole, bude to z jeho strany samá lež, uvedl Pavel.

Zisk dalších prezidentských kandidátů se pohyboval od 6,75 procenta do 0,55 procenta. Na čtvrtém místě skončil senátor Pavel Fischer, následují poslanec SPD Jaroslav Bašta, senátor Marek Hilšer, podnikatel Karel Diviš a bývalý rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima.
Poražení Nerudová, Fischer, Hilšer a Diviš už vyjádřili podporu pro druhé kolo Pavlovi. Nerudová po setkání s Pavlem řekla, že se v pondělí dohodnou na konkrétní podobě její podpory před druhým kolem. Zima zatím nevyzval k podpoře žádného z finalistů, možná se rozhodne později. Zástupci hnutí SPD, jehož kandidátem byl Bašta, se o podpoře pro druhé kolo teprve rozhodnou, řekl dnes novinářům předseda hnutí Tomio Okamura.
K podpoře Pavla pro druhé kolo vyzval premiér Petr Fiala (ODS). Půjde podle něj o souboj mezi demokracií a respektem k ústavě proti populismu a lži. Politolog Jan Kubáček podotkl, že Pavel se nyní bude muset prezentovat jako kandidát nespojený s vládou. "V tu chvíli se Petr Pavel musí posunout významně do pozice samostatného nezávislého kandidáta, musí se odpojit od vlády Petra Fialy, protože s ní byl hodně spjat," řekl.

Policisté neřešili v prvním kole prezidentské volby žádné zásadní události, zcela bez mimořádných události se ale neobešly. V Brně třeba strážníci našli ve volební místnosti ztraceného chlapce a na Litoměřicku při volbě v pátek zkolaboval a zemřel senior. Podněty občanů na možné ovlivnění voleb se zabývají moravskoslezští policisté. Ve Frýdku-Místku si žena stěžovala na motivační dopisy, které naváděly k volbě konkrétních kandidátů, na Karvinsku zase voliči vadilo označení členů volební komise. ČTK to dnes řekl policejní mluvčí René Černohorský. Česká pošta řešila 19 případů ztracených zásilek s voličskými průkazy. V 17 případech se jí podařilo problém ještě v pátek vyřešit doručením průkazů, řekl ČTK mluvčí České pošty Matyáš Vitík.

O volby byl velký zájem i v zahraničí, například v Berlíně odvolilo 590 krajanů, což byl dosavadní rekord. V Bruselu volilo téměř 1300 Čechů, většinou lidí pracujících v institucích EU či v českých zastupitelských úřadech a organizacích. Lidé oslovení ČTK většinou popisovali, že chtějí zásadně změnit poměry na Hradě a podpořit prozápadního kandidáta, který bude zemi dobře reprezentovat v zahraničí.

Německá média postup Babiše a Pavla nepovažují za překvapení. Saský deník Sächsische Zeitung, který volby v Česku podrobně popisuje, lepší šance na zvolení hlavou státu vidí u Pavla. List se také pozastavil nad slabým výsledkem Nerudové. Slovenský list Pravda zmiňuje "velký obrat a mohutný finiš generála Pavla". Babiš totiž v průběžných výsledcích prvního kola dlouho vedl, nakonec ale s těsným náskokem vyhrál Pavel.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Jakub Pečenka








Související


Další články

Obrázky nejen příbramské: Nová výstava v nemocniční galerii představuje deset let tvorby Karla Plačka Obrázky nejen příbramské: Nová výstava v nemocniční galerii představuje deset let tvorby Karla Plačka Galerie Gaudii gratia Oblastní nemocnice Příbram hostí novou fotografickou výstavu s … Brdské lesy se mění. Díky péči VLS jsou zdravější, pestřejší a lépe odolávají klimatickým výzvám Brdské lesy se mění. Díky péči VLS jsou zdravější, pestřejší a lépe odolávají klimatickým výzvám Brdy procházejí v posledních letech výraznou proměnou. Území, které ještě nedávno … Proč je setrvávání v toxických vztazích trendem dnešní doby? Proč je setrvávání v toxických vztazích trendem dnešní doby? Toxické vztahy tu byly vždy, ale až v posledních letech se o nich mluví otevřeně a … Masopust v Podlesí nabídne program pro děti i dospělé. Veselí odstartuje už v knihovně Masopust v Podlesí nabídne program pro děti i dospělé. Veselí odstartuje už v knihovně Podlesí se i v letošním roce chystá na tradiční masopustní veselí, které každoročně … Masopust Volejbalisté Příbrami padli s Brnem v pěti setech. Dramatický duel rozhodl tie-break Volejbalisté Příbrami padli s Brnem v pěti setech. Dramatický duel rozhodl tie-break Sedmnácté kolo základní části ČEZ extraligy mužů nabídlo v Příbrami divákům atraktivní … Sport Podbrdsko online: poklady regionu, které jinde nenajdete. Starší ročníky jsou zdarma v archivu Podbrdsko online: poklady regionu, které jinde nenajdete. Starší ročníky jsou zdarma v archivu Sborník Podbrdsko už více než třicet let odkrývá příběhy, objevy a zapomenuté … Historie Vysoký Chlumec a Klučenice uspěly v soutěži Zlatý lajk. Patří mezi nejlépe komunikující obce v regionu Vysoký Chlumec a Klučenice uspěly v soutěži Zlatý lajk. Patří mezi nejlépe komunikující obce v regionu Městys Vysoký Chlumec a obec Klučenice patří mezi nejlépe komunikující samosprávy v … Nepřehlédněte Podkroví Muzea města Dobříše ožilo tvořivostí Podkroví Muzea města Dobříše ožilo tvořivostí V podkrovních prostorách Muzea města Dobříše vznikl na konci loňského roku nový … Oblastní nemocnici Příbram čekají provozní změny, ale i stavební úpravy, stěhování i nové vstupy Oblastní nemocnici Příbram čekají provozní změny, ale i stavební úpravy, stěhování i nové vstupy Příbramská nemocnice v první polovině roku 2026 upraví provoz několika oddělení. Změny …
Brdy pod kontrolou: Policisté řeší stovky přestupků ročně Brdy pod kontrolou: Policisté řeší stovky přestupků ročně Ve středočeské části Chráněné krajinné oblasti Brdy zajišťují už deset let veřejný …
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz