4. 12. svátek má Barbora
Dětský domov Pepa: Do minulosti dveře nevedou, dívej se dopředu

22. září 2021   (11:03)
Dětský domov Pepa: Do minulosti dveře nevedou, dívej se dopředu
foto: Dětský domov Pepa/se souhlasem

Děti z domova v Lazci strávily pestré léto a teď je těší, že vidí spolužáky a učitele „naživo“. „Za největší devizu našeho zařízení považuji tým lidí, kteří si tuto práci opravdu zvolili jako své poslání,“ říká jeho ředitelka Věra Splítková.


Stejně jako v jiných rodinách naskočili i všichni v Dětském domově Pepa v Lazci opět do plného školního režimu. Děti mohou v zařízení zůstat až do ukončení studia a v současnosti zde má náhradní domov šestnáct dětí od čtyř do dvaceti let. „Děti se do školy velmi těšily a ta radost pokračuje. Nechtějí být zase on-line, chtějí své učitele a spolužáky ‚naživo‘,“ říká ředitelka dětského domova Věra Splítková, která si cení spolupráce s pedagogy ze základní školy na Březových Horách, kam většina dětí dochází.
 

Domov v Lazci je rodinného typu, v denních službách se střídají věkově sladěné dvojice vychovatelů tak, aby byl zachován model klasické rodiny – tedy v roli náhradních rodičů či prarodičů. „Nynější tým lidí, kteří si tuto práci opravdu zvolili jako své poslání, považuji za největší devizu zařízení. Jsou to sporťáci, optimisté, hodní a obětaví lidé. Tráví s dětmi nejen svůj pracovní, ale často i volný čas,“ vyzdvihuje Věra Splítková to hlavní, co kromě bezpečí, pravidel, spánku beze strachu a bezpodmínečného přijetí, domov dětem nabízí.
 
Nejsou chudáčci
Přestože se v domově úsměvy a pochvalami nešetří, je neméně důležité děti také motivovat, aby se za svá rozhodnutí naučily přebírat odpovědnost. „Od vychovatelů často slyší, že se nemohou donekonečna vymlouvat na to, že je máma a táta neměli rádi. Do minulosti už dveře nevedou, musí se dívat dopředu. Tam je život, který si samy vytvoří, a záleží jen na nich, jaký bude,“ vysvětluje Věra Splítková.
 
Důvody, proč děti nezůstávají v rodině, jsou neradostné a někdy velmi dramatické. „Slýchávám názor, že děti v dětských domovech jsou chudáčci. Není tomu tak,“ zdůrazňuje Věra Splítková. A vysvětluje, že sociální úřady zůstávají v kontaktu s rodinami často roky ve snaze zajistit v nich práci, eliminovat pití a užívání drog, nastartovat splácení dluhů a řešit výchovné problémy.
 

Pokud ale rodina dlouhodobě nefunguje – děti např. nechodí do školy, jsou na ulici, kde zkoušejí také „vydělávat“ – přichází zásah a děti jsou umístěny do výchovných zařízení. Ani dětský domov ovšem nemusí být definitivním řešením. „S rodinou poté pracujeme i my. Pokračujeme v udržení kontaktů, pokoušíme se zvláště matky motivovat, aby si urovnaly svůj život. Když se to podaří, dítě se vrací zpět do rodiny,“ popisuje Věra Splítková. V současné době se z Pepy, kam míří většinou děti z Příbrami a okolí, budou zpátky do rodiny vracet dvě z nich.
 
S batohem na zádech
Že život v lazeckém domově funguje v mnoha ohledech stejně jako všude jinde, ukazuje nedávno skončený prázdninový program. V první polovině léta odjely malé děti na tábory v Nadějkově, zatímco středoškoláci v červenci pracovali na brigádách. „Pak se lehce, nebo těžce rozhodují, za co první vydělané peníze utratí,“ dodává Věra Splítková. Srpen byl nabitý turistikou a sportem. Domov vyjel na Pálavu, děti tábořily na Rovišti a na kolech projely okolí Lipna na Šumavě. Ti odvážní přešli hřebeny Krkonoš s batohem na zádech. „Poslední prázdninový týden jsme byli úplně všichni v Harrachově, kde díky Janě Puklové Havelkové a spolku Radost Příbramáčkům děti zažily spoustu adrenalinových zážitků,“ doplňuje Věra Splítková výčet letních aktivit.
 
S batohem na zádech
Že život …
foto: Dětský domov Pepa/se souhlasem


Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková

Další články

Ve středočeských nemocnicích je 447 lidí s covidem, zařízení omezují péči Ve středočeských nemocnicích je 447 lidí s covidem, zařízení omezují péči V posledních třech dnech přibývalo zhruba po 20 pacientech s covidem denně Ministr zdravotnictví nedoporučuje návštěvu čerta a Mikuláše, případně mají mít respirátory Ministr zdravotnictví nedoporučuje návštěvu čerta a Mikuláše, případně mají mít respirátory Další protiepidemická doporučení se chystají k vánočním svátkům. V Novém Kníně ukradl zloděj cigarety za tři tisíce. Do pátrání se zapojilo 11 policejních hlídek i vrtulník V Novém Kníně ukradl zloděj cigarety za tři tisíce. Do pátrání se zapojilo 11 policejních hlídek i vrtulník Po pachateli policie pátrá, ujížděl směrem k hlavnímu městu. Příbramská nemocnice od pondělí opět spustí aplikaci protilátek Příbramská nemocnice od pondělí opět spustí aplikaci protilátek Počet pacientů s koronavirem během tohoto týdne poklesl. Po nárazu auta do stromu museli hasiči řidičku vyprostit, cestovala s malým dítětem Po nárazu auta do stromu museli hasiči řidičku vyprostit, cestovala s malým dítětem Žena utrpěla vážné poranění hlavy. S napojením na umělou plicní ventilaci byla letecky … Příbramští zastupitelé budou jednat o rozpočtu i ceně vodného Příbramští zastupitelé budou jednat o rozpočtu i ceně vodného Poslední jednání zastupitelstva v letošním roce proběhne v pondělí 6. prosince. Na … Setkání při bronzové adventní neděli bude na březohorském náměstí J. A. Alise. Setkání při bronzové adventní neděli bude na březohorském náměstí J. A. Alise. V kostele sv. Vojtěcha bude vystupovat Vepřekův smíšený sbor a zapálena bude také … Bezdomovec v Březnické pravděpodobně zemřel na otravu oxidem uhelnatým Bezdomovec v Březnické pravděpodobně zemřel na otravu oxidem uhelnatým V Příbrami v noci na čtvrtek hořela garáž, uvnitř našli hasiči mrtvého muže. Speciálně … Dětský domov v Lazci letos přivítal pět nováčků, čtyři z nich jsou sourozenci Dětský domov v Lazci letos přivítal pět nováčků, čtyři z nich jsou sourozenci „Z domova odešlo na konci školního roku pět dospělých dětí, které ukončily střední …
Testování v příbramských školách odhalilo necelé procento pozitivních žáků Testování v příbramských školách odhalilo necelé procento pozitivních žáků Nejvíc ohnisek je ve školách a začínají se objevovat ohniska v zařízeních sociální …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz