10. 8. svátek má Vavřinec
Děti z milínské základní školy se učí i ve skleníku. Pěstují strelicie, ale i muškáty do oken

19. ledna 2020   (15:50)
Děti z milínské základní školy se učí i ve skleníku. Pěstují strelicie, ale i muškáty do oken

Součástí skleníku je i moderní přírodovědná učebna s mikroskopy a binokulárními lupamiV roce 1959 se žákům otevřela v Milíně na Příbramsku nová budova školy. Tehdy ještě nestála tělocvična ani budoucí přístavba s jídelnou, zato v prostoru za školou již záhy vyrostly dva vytápěné skleníky. Zatímco jeden z nich bylo před pěti lety nevyhnutelné strhnout k zemi, druhý přežil do dnešní doby. A s ním i přírodovědná učebna, která je jeho součástí. V loňském roce se navíc celý objekt dočkal kompletní rekonstrukce. Díky finanční podpoře obce, ale také rodičů místních žáků, se podařilo pořídit i nové pěstební stoly na množení rostlin.

„Spolu se skleníkem byla zrekonstruována i přírodovědná učebna, která je jeho součástí. Žáci tu nově mají k dispozici moderní mikroskopy, binokulární lupy, interaktivní tabule. Nový prostor je zajímavý tím, že celá stěna učebny směrem do skleníku je prosklená,“  říká ředitel Mgr. Pavel Kopecký.

Žáci tu pěstují cizokrajné rostliny ze středomořské oblasti. Roste tu fíkus, myrta, granátové jablko, grepovník, strelicie. Modernizací a kvalitnějším utěsněním skleníku však došlo i ke zvýšení vnitřní vlhkosti. Podle slov ředitele je tedy možné, že skladbu rostlin bude potřeba časem obměnit.

Škola spolupracuje s místními kaktusáři
Milín je jedna z nejmenších obcí, kde pěstitelé kaktusů a sukulentů založili svůj vlastní klub. Je poměrně mladý, založený teprve před osmi lety. Na rozdíl od ostatních podobných sdružení v zemi, která neustále bojují s odlivem mladých kaktusářů, obliba toho milínského neklesá. Každoročně pořádají výstavu v předsálí místního kina, vedou kaktusářský kroužek, pořádají přednášky se zkušenými pěstiteli a cestovateli.

„Naší snahou ve škole je, aby pěstování rostlin mladé lidi nadchlo. To, co během zimy žáci vypěstují, pak zjara nabízíme široké veřejnosti. Místní jsou již roky zvyklí, si do školního skleníku na jaře chodit pro předpěstované rostliny. Žáci vidí reálný výsledek své práce, a to je motivuje a baví,“ dodává ředitel.

V milínské škole se k dnešnímu dni vzdělává celkem 244 žáků. Ti kromě nového skleníku dostali i pět nových podkrovních učeben a školní klub. Pozemek školní zahrady se postupně mění v ekologický park s jezírkem odkazujícím na partnerství s italským Valle di Ledro. Na střeše školy byla loni zprovozněna moderní hvězdárna.
V roce 1959 se žákům otevřela …

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: Miloslava Ritschlová

Další články

Na účet pozůstalých po tragické nehodě ve Lhotě zaslali lidé téměř 150 tisíc Na účet pozůstalých po tragické nehodě ve Lhotě zaslali lidé téměř 150 tisíc Záhadná bílá paní hlídá na Valdeku poklad v podobě 12 zlatých židlí a zlatého stolu Záhadná bílá paní hlídá na Valdeku poklad v podobě 12 zlatých židlí a zlatého stolu Pojďme odhalit tajemství, pověsti, mystéria a záhadná místa. 10. srpna 2020   (09:13) Po čtyřech letech Junior otevře 4. září. Program je do konce roku nabitý Po čtyřech letech Junior otevře 4. září. Program je do konce roku nabitý Legendární příbramský hudební klub byl zavřený čtyři roky. Rekonstruovanou scénu pokřtí v září příbramské kapely Origami, Roofers a GymBand Příbram. Těšit se můžeme také na koncerty E!E, The Atavists, přednášku o cestě Kanadou nebo comedy show. Vrací se i tradiční oldies a Dj Ludjek. 10. srpna 2020   (06:02) Policie vyšetřuje rasistický článek o požáru v Bohumíně Policie vyšetřuje rasistický článek o požáru v Bohumíně Autor článku píše o zemřelých jako o "cikánech", "škodné" a "parazitech". 9. srpna 2020   (21:02) Nepřehlédněte Policisté stále pátrají po dvaačtyřicetiletém muži, který vyskočil u Radavy z člunu a nevyplaval Policisté stále pátrají po dvaačtyřicetiletém muži, který vyskočil u Radavy z člunu a nevyplaval U zvířete v zaparkovaném autě může dojít k přehřátí s fatálními důsledky U zvířete v zaparkovaném autě může dojít k přehřátí s fatálními důsledky I přes stále opakovaná varování uhyne každé léto několik zvířat, nejčastěji psů, která nechají nezodpovědní majitelé uzavřené v odstavených automobilech. Majitelé často argumentují tím, že pes byl ve vozidle jen chvíli. 9. srpna 2020   (13:39) Hygienici testují účastníky dobříšského tábora. Covid se zatím prokázal u dalších dvou osob Hygienici testují účastníky dobříšského tábora. Covid se zatím prokázal u dalších dvou osob Kvalita vody na Orlické a Slapské přehradě se zlepšila Kvalita vody na Orlické a Slapské přehradě se zlepšila Hygienici se v tomto týdnu zaměřili na kvalitu koupacích vod v místech, ve kterých v minulém týdnu došlo ke zhoršení. 9. srpna 2020   (07:21) Potápěči hledají u Radavy muže, který vyskočil z člunu a již se z vody nevynořil Potápěči hledají u Radavy muže, který vyskočil z člunu a již se z vody nevynořil K události došlo před šestnáctou hodinou asi padesát metrů od břehu. 8. srpna 2020   (17:29)
Čtyři hasičské jednotky vyjížděly k nahlášenému požáru kotelny domova seniorů v Příbrami Čtyři hasičské jednotky vyjížděly k nahlášenému požáru kotelny domova seniorů v Příbrami Policisté Brodskou ulici v místě uzavřeli, byli připraveni uvolnit prostory pro případné využití výškové techniky. 8. srpna 2020   (16:57)
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz