17. 9. svátek má Naděžda
Deštivé počasí ovlivnilo počet zásahů ve Středočeském kraji

14. května 2021   (14:08)
Deštivé počasí ovlivnilo počet zásahů ve Středočeském kraji
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka

Výstraha ČHMÚ na povodňovou bdělost do dnešní 18. hodiny.


Od středy 12. května byla Českým hydrometeorologickým ústavem vydána výstraha na vydatný déšť pro celý Středočeský kraj. Na některých místech byla tato výstraha navíc rozšířena o povodňovou bdělost. Jelikož po velmi suchých a teplých dnech přes náš kraj přecházely poměrně vydatné srážky, nastalo nebezpečí, že se hladiny některých toků mohou začít zvedat, a déšť tak může způsobit problémy nejen v jejich blízkosti, ale může dojít i k zatopení níže položených míst. 

Během středečního odpoledne středočeští hasiči nezaznamenali zvýšený počet událostí ve spojitosti s počasím. Situace byla však úplně odlišná následující den, kdy od ranních hodin přijímalo Krajské operační a informační středisko HZS Středočeského kraje oznámení o dopravních nehodách, které mohly souviset s počasím, kdy se například pod vozidlem utrhla podmáčená krajnice. Ve většině případů totiž šlo o méně vážné dopravní nehody, kdy došlo převážně ke škodě na majetku a k lehčím zraněním. Přibývaly také události, při kterých hasiči odstraňovali popadané stromy nebo vyjížděli na čerpání vody z níže položených míst, kde hrozilo nebezpečí, že voda zaplaví budovy.
„Za čtvrtek evidujeme v kraji celkem 80 událostí, z toho bylo 15 dopravních nehod a 54 technických pomocí, které z valné části mohou souviset právě s počasím. Na čerpání vody vyjížděli hasiči nejvíce v okresech Praha-západ a Beroun, kde k těmto událostem docházelo spíše v podvečer. Druhým nejčastějším důvodem poplachu bylo odstranění stromu, povětšinou padlého na pozemní komunikaci, který blokoval nebo omezoval průjezd,“ informovala pribram.cz mluvčí hasičů Tereza Fliegerová.
Nechyběly ani události, kdy se vyjíždělo na monitoring vodních toků. V obci Čisovice v okrese Praha-západ rozváželi místní dobrovolní hasiči protipovodňové pytle.

V pátek situace pokračovala téměř nezměněným tempem. „Do dopoledních devíti hodin bylo na operační středisko nahlášeno 35 událostí, nejčastěji opět technických pomocí, při kterých hasiči vyjížděli na čerpání vody nebo odstraňování stromů. Přibyly ale také žádosti o pomoc při uvolnění mostků a propustí ucpaných naplaveným dřevem a bahnem, které tak neodváděly dešťovou vodu, což mohlo mít za následek její rozlití do okolí,“ dodala mluvčí.
Na některých místech kraje, konkrétně na území ORP Beroun, Hořovice, Příbram a Rakovník, pokračuje výstraha ČHMÚ na povodňovou bdělost do dnešní 18. hodiny. Hasiči jsou proto neustále připraveni kdykoli vyjet na pomoc.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz/HZS Středočeského kraje
autor: Tomáš Pečenka

Další články

Děti na škole v přírodě potřebovaly záchranku, pravděpodobně se otrávily jídlem Děti na škole v přírodě potřebovaly záchranku, pravděpodobně se otrávily jídlem Na místo byl přivolán i zdravotnický vůz pro evakuace a mimořádné situace. Město Příbram pozemky na Padáku zatím neodkoupí Město Příbram pozemky na Padáku zatím neodkoupí Podle znaleckého posudku mají pozemky hodnotu 5 milionů korun. Bikeři již ladí formu na Svatohorský Downtown Bikeři již ladí formu na Svatohorský Downtown Ulice Příbrami zaplní již tuto sobotu překážky a jezdci na kolech. Již popáté se … Policie již zná příčinu úmrtí mladíka, který zemřel po potyčce a zásahu městských strážníků v Březnici Policie již zná příčinu úmrtí mladíka, který zemřel po potyčce a zásahu městských strážníků v Březnici Událost se stala v noci na neděli 1. srpna kolem 2:00. Aquapark by se mohl začít stavět ve třetím kvartálu roku 2022 Aquapark by se mohl začít stavět ve třetím kvartálu roku 2022 O rekonstrukci aquaparku budou ještě jednou rozhodovat zastupitelé. V třídění odpadu ve Středočeském kraji bodoval Nový Knín, z nejmenších obcí pak zvítězilo Třebsko V třídění odpadu ve Středočeském kraji bodoval Nový Knín, z nejmenších obcí pak zvítězilo Třebsko Do vítězné trojky mezi většími městy se dostala i Příbram Dobrovolníci budou v sobotu uklízet přírodu od odpadků Dobrovolníci budou v sobotu uklízet přírodu od odpadků Do celorepublikové výzvy Ukliďme Česko se na Příbramsku zapojí Višňová, Jince, Lazsko … Cyklisty bude nutné od léta 2022 objíždět ve vzdálenosti půldruhého metru Cyklisty bude nutné od léta 2022 objíždět ve vzdálenosti půldruhého metru Řidič měl za nedodržení vzdálenosti podle prvotní sněmovní verze dostat pokutu až … Noc literatury odhalí, co se čte v Evropě Noc literatury odhalí, co se čte v Evropě Ve středu 22. září představí svou novou knihu v příbramském Junior klubu také …
Práce na realizaci cyklotrasy z Drkolnova k Novému rybníku a Flusárně pokračují Práce na realizaci cyklotrasy z Drkolnova k Novému rybníku a Flusárně pokračují Od začátku září probíhá postupná realizace opatření na nové cyklotrase vedoucí z …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz