25. 1. svátek má Miloš

Dana Tuháčková: Všichni můžeme být o Kapku lepší

16. listopadu 2019   (08:07)
Dana Tuháčková: Všichni můžeme být o Kapku lepší

„Až když člověk pozná sám sebe a přestane si něco nalhávat, přetvařovat se a naučí se říkat NE, je to ta správná cesta," říká právnička, která se rozhodla pomáhat onkologicky nemocným dětem


Když jí bylo 9 let, dostala od své babičky velký černo-šedý sešit. Do něj si společně s ní zapisovala recepty sladkostí, které jako holka měla moc ráda. Úplně prvním receptem byla její zbožňovaná vosí hnízda. Třebaže poslední dobou má raději slané, u pečení sladkých dobrot zůstala. A vypadá to, že si začíná plnit svůj dětský sen stát se spisovatelkou.

Řeč je o Daně Tuháčkové. O ženě, která nedávno na své vlastní náklady vydala svou první knihu. O čem jiném než o sladkostech. Veškerý výtěžek z prodeje věnuje na pomoc onkologicky nemocným dětem a jejich rodinám.

Během našeho povídání nám mimo jiné prozradila, jak mít sladký život i bez mlsání. A jak ten sladký život udělat všem kolem nás.

Jak jste se vůbec dostala k pečení?
Určitě přes mou babičku, které také v knize děkuji. Musím zmínit ale i maminku mého manžela. Její recepty mě také hodně ovlivnily.

Pečení se ale nestalo Vaším povoláním..
Jako malá jsem chtěla vyrábět loutky a hrát s nimi, pak jsem chtěla být učitelkou a také spisovatelkou. Nakonec jsem léta pracovala v Březnici jako ředitelka Městského kulturního zařízení. To mi dalo velkou zkušenost co se týká práce s lidmi. Nyní jsem právnička v jedné pražské advokátní kanceláři. Všechno, co jsem kdy dělala, mě vlastně bavilo.

Napsala jste celou knihu o sladkostech. Kde nacházíte inspiraci?
Inspiraci nacházím všude kolem sebe, ale především ze zahraničí. Díky sociálním sítím jako je především Instagram.

Stalo se Vám někdy, že Váš recept někdo „ukradl“?
Často, a to byl možná první impulz, proč konečně rodinné recepty shromáždit v jedné knize.

Výtěžek z prodeje knihy jde na pomoc onkologicky nemocným dětem a jejich rodinám. Kdy jste se rozhodla, že budete takto pomáhat?
Když jsem založila svůj blog, přemýšlela jsem, kam ho ještě lépe posunout, aby měl nějaký vyšší smysl. Nadace Kapka naděje byla pro mě ten správný impulz. Příběh zakladatelky Venduly Pizingerové je pro mě opravdu silným příběhem. Nikdo z nás nedokážeme pochopit, jaké to je, žít měsíce nebo roky v nemocnici se strachem o své milované dítě a pak o něj přijít. To ví jen ten, komu se to stalo. Proto si jí nesmírně vážím za její vnitřní sílu a lásku pomáhat jiným dětem a rodinám.

S Kapkou naděje navštěvujete děti na onkologickém oddělení v Motole. Máte nějaký silný zážitek, který jen tak nevymažete z paměti?
Na dětské onkologii v Motole jsem byla poprvé v prosinci minulého roku. Celé to byl pro mě silný zážitek. Rodiče tam s dětmi bydlí. Tam za okny nemocnice je to úplně jiný svět. V té době jsem ale netušila, že se i já za tři měsíce po této návštěvě ocitnu na onkologii jako pacient. Asi jsem to musela prožít a víc pochopit. Ta nemoc vás prostě posune hodně vpřed a trochu jinam.

Máte nějaký svůj recept, jak se nejlépe vypořádat se silnými emocemi?
Nemám. Jak na to, si musí přijít každý sám. Až když člověk pozná opravdu sám sebe a přestane si něco nalhávat, přetvařovat se a naučí se říkat NE, je to ta správná cesta.

Co Vám udělalo největší radost během Vaší charitativní činnosti?
Ta spolupráce mi přináší do života samé skvělé lidi. Osobnosti, kteří mají srdce na správném místě. Patří tam i rodina, se kterou jsem se seznámila při natáčení televizní reklamy pro Kapku naděje. S příběhem jejich dvou malých chlapců se budete mít možnost seznámit i Vy díky Benefičnímu galakoncertu Kapky naděje. Bude vysílán v televizi před Vánocemi.

Snad každá žena v určitém období svého života drží různé diety. Jak to máte Vy s dietami?
V životě jsem žádnou dietu nedržela. Naopak. Jím, na co mám chuť a v poslední době miluji slané. 

Jsou lidé, kteří ze zdravotních důvodů sladkosti nemohou. Máte pro ně nějaký recept, jak mít "sladký život" i bez mlsání?
Musím konstatovat, že jsem hodně disciplinovaná. Proto, když se něco nemůže, nebo víte, že vám to nedělá dobře, tak se to nemůže. Sladkost nikomu sladký život nevytvoří. Člověk by se měl soustředit především na to, aby se sám svým přístupem k životu cítil dobře. Pak teprve může udělat sladký život těm kolem sebe.

Blíží se Vánoce. Co nejraději nadělujete svým blízkým?
Celý rok poslouchám a zapisuji si, po čem kdo touží. A pak to v rozsahu svých možností naděluji. Jsou to dárky, které nejsou mou představou, ale představou těch, co si je přejí.

Co si přejete pod stromeček Vy?
Já mám jediné přání. Překonat nemoc a být tu ještě pár let, abych si mohla splnit dětský sen a napsat ještě nějakou tu knihu. 

Budete mít autogramiádu své knihy v Březnici. Pozvete i naše čtenáře?
Ano. Autogramiáda je nejen pro ty, kteří milují sladké, a nebo rádi pečou, ale i pro všechny, kteří chtějí pomáhat. Mám za sebou křest a autogramiádu v Praze a musím přiznat, že velká účast a zájem o akci mě potěšila. Pro všechny je připravena ochutnávka sladkostí z knihy zcela zdarma. Budu moc ráda, když to bude pro všechny zúčastněné příjemně prožité sobotní odpoledne. A možná právě díky vám, kteří zakoupíte knihu Sladká inspirace – O Kapku lepší sladkosti Marzicake, poskytnete naději někomu, kdo ji ztrácí za okny nemocnice.

Autogramiáda se uskuteční v sobotu 16. listopadu 2019 od 14 hodin v březnickém Infocentru a Kavárně v Koleji.
 
Dana žije v obci Drahenice. Odtud dojíždí za prací do Prahy. Nikdy však nepřemýšlela o tom, že se do hlavního města přestěhuje. Venkov je pro ní relax, místo pohody a domov. Miluje chvíle s rodinou a vnoučetem. Ráda fotí, čte a píše. 

Loni před Vánoci napekla více než tisíc perníčků. Spoustu z nich nazdobily samy děti a jejich rodiče ve Fakultní nemocnici Motol. Nebyly to obyčejné perníčky, byly „o Kapku lepší“. Udělaly radost nemocným dětem. Péct se bude i letos. Jak sama říká: „Všichni můžeme být o Kapku lepší.“

Když jí bylo 9 let, dostala od své babičky …
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: mirDalší články

Chcete rušit noční klid venkovní zábavou nebo koncertem? Nastal čas podat žádost Chcete rušit noční klid venkovní zábavou nebo koncertem? Nastal čas podat žádost Zastupitelstvo města Příbrami každý rok přijímá Obecně závaznou vyhlášku o nočním klidu. Nyní nastala doba, kdy je možné podávat náměty na udělení výjimky z této vyhlášky. 25. ledna 2020   (09:27) Na Nováku se pracuje i v zimě, buduje se zde litorální pásmo Na Nováku se pracuje i v zimě, buduje se zde litorální pásmo Město již delší dobu hledá způsob, jak zlepšit kvalitu vody v Novém rybníku. 25. ledna 2020   (07:01) Orlík prokoukne. Na únor jsou v plánu dvě velké úklidové akce Orlík prokoukne. Na únor jsou v plánu dvě velké úklidové akce „V plánu jsou dvě úklidové akce, a to ve středu 5. února a v sobotu 15. února," uvedl Hugo Roldán, tiskový mluvčí Povodí Vltavy 24. ledna 2020   (18:35) Chřipka útočí, Příbram je na prahu vyhlášení epidemie Chřipka útočí, Příbram je na prahu vyhlášení epidemie V rámci Středočeského kraje je nejvyšší nemocnost na Příbramsku 24. ledna 2020   (15:31) Recidivisté v loňském roce spáchali polovinu trestných činů Recidivisté v loňském roce spáchali polovinu trestných činů Policisté zveřejnili podrobnou statistiku trestných činů spáchaných na Příbramsku. 24. ledna 2020   (13:53) Plánujete svatbu? V únoru jsou dva magické dny Plánujete svatbu? V únoru jsou dva magické dny Termíny, kdy se v datu objevují stejná čísla, stále lákají snoubence. Letos tomu nebude jinak. 24. ledna 2020   (11:25) Sedlčany dokončují park vedle modlitebny Sedlčany dokončují park vedle modlitebny Park se rozkládá na necelém hektaru plochy a tvoří ho čtyři desítky nově vysazených stromů, trávníky, trvalkové záhony, zpevněné mlatové cesty a dětské hřiště. 24. ledna 2020   (08:51) I benzinová pumpa může být kulturní památkou. Jednu takovou mají v Milíně I benzinová pumpa může být kulturní památkou. Jednu takovou mají v Milíně Podle odborníků se jedná o stavbu ojedinělou. V rámci celé České republiky se takovýchto staveb příliš mnoho nedochovalo 24. ledna 2020   (05:55) Počasí se zbláznilo, příští týden bude až 12 stupňů Počasí se zbláznilo, příští týden bude až 12 stupňů Milovníci zimního počasí marně čekají na příchod sněhových vloček. Podle aktualizované předpovědi se mají teploty blížit spíše těm obvyklým jarním. 23. ledna 2020   (17:30) Díra v hlavě jí ukázala cestu. Díky svému optimismu vítězí Ivana Sedláčková nad těžkou nemocí Díra v hlavě jí ukázala cestu. Díky svému optimismu vítězí Ivana Sedláčková nad těžkou nemocí První veřejné čtení z knihy Díra v hlavě mi ukázala cestu se uskuteční dnes v příbramské knihovně 23. ledna 2020   (15:10)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz