Další uvolnění ve sportu má nastat 26. dubna, minimálně budou menší rozestupy
17. dubna 2021 (16:57)
foto: ilustr/freepik
Jednat se bude i příští týden a na základě epidemiologické situace se rozhodne, v jaké podobě by mohl sport po další fázi rozvolnění fungovat.
Další zmírnění podmínek pro amatérský sport by mělo nastat 26. dubna. Minimálně se předepsané rozestupy mezi dvojicemi sníží z deseti na šest metrů. Žádný další konkrétní závěr dnešní schůzka vrcholných představitelů sportu s ministrem zdravotnictví Petrem Arenbergerem a dalšími zástupci jeho úřadu nepřinesla. Jednat se bude i příští týden a na základě epidemiologické situace se rozhodne, v jaké podobě by mohl sport po další fázi rozvolnění fungovat.
Po peripetiích ze závěru minulého týdne může od pondělka 12. dubna sportovat na jednom sportovišti šest dvojic s minimálně desetimetrovými rozestupy. To bude platit i celý příští týden, ačkoliv Česká unie sportu a Sdružení sportovních svazů ČR požadovaly, aby se povolený počet lidí venku zvýšil už od pondělí 19. dubna na dvacet a s rozestupy odpovídajícími jedné osobě na 15 metrů čtverečných.
Alespoň mírná změna nastane až o týden později. "V rámci platného opatření zkrátíme vzdálenost mezi skupinami na šest metrů a definujeme sportoviště. Vše bude platit od 26. dubna," uvedl na twitteru ministr Petr Arenberger. Předseda ČUS Miroslav Jansta jeho přístup ocenil. "Sice to vypadá jako kosmetické, ale už teď ministr projevil vůli, že deset metrů je nepraktických, když to řeknu slušně. Aniž by dostal svolení od odborníků, tak řekl jasně, že do dalšího vydání opatření ministerstva bude rozhodně zkrácení této délky," řekl novinářům.
Alespoň mírná změna nastane až o týden později. "V rámci platného opatření zkrátíme vzdálenost mezi skupinami na šest metrů a definujeme sportoviště. Vše bude platit od 26. dubna," uvedl na twitteru ministr Petr Arenberger. Předseda ČUS Miroslav Jansta jeho přístup ocenil. "Sice to vypadá jako kosmetické, ale už teď ministr projevil vůli, že deset metrů je nepraktických, když to řeknu slušně. Aniž by dostal svolení od odborníků, tak řekl jasně, že do dalšího vydání opatření ministerstva bude rozhodně zkrácení této délky," řekl novinářům.
Jednání se zúčastnil i vedoucí odborné protiepidemiologické skupiny MeSES Petr Smejkal, na jehož odpor při snaze o rychlejší uvolňování sportovci narážejí. "Jeho skupina chce chránit občany, nechce ještě nic povolit. Upřednostňuje spuštění škol. Proto není výsledek takový, jaký jsme doufali," řekl Jansta. "Najít dohodu je složité. Oni ještě chrání své pozice a nechtějí za této situace preferovat sportovce proti školám, mateřským školám, kultuře a všemu," dodal předseda Sdružení sportovních svazů ČR Zdeněk Ertl. Nadále velké rozestupy považují epidemiologové za důležité, protože sportovci při pohybu intenzivněji dýchají a nemají roušky, takže by mohli koronavirus šířit na delší vzdálenost.
V připravovaných plánech ministerstva zdravotnictví byl amatérský sport na řadě až někdy v květnu, možná červnu, jak o tom ostatně v pátek na Frekvenci 1 hovořil i Smejkal. Sportovní funkcionáři oceňují, že s nimi ministerstvo pod Arenbergerovým vedením pravidelně jedná. Pokračovat se bude příští týden. "V týdnu budeme s ministrem jednat znovu. Do toho v úterý s jeho náměstkem (Martinem) Havrdou, hlavní hygieničkou (Pavlou) Svrčinovou a zástupcem MeSES detailně rozebereme Restart sportu, náš manuál, podle kterého by se pak mělo rozvolnění ve sportu řídit," uvedl pro ČTK předseda Národní sportovní agentury Milan Hnilička.
Cílem je postupné uvolňování podmínek tak, aby se alespoň tréninky mohly blížit normálu. "Pro sport budeme i nadále bojovat zejména o otevření vnitřních sportovišť a větší počet amatérů venku. Bude záležet na aktuální epidemiologické situaci," řekl Hnilička. U vnitřních sportovišť záleží na jejich charakteru, zejména možnosti větrání. Nejrizikovější jsou kontaktní sporty. Obzvlášť problematický je lední hokej, protože se koronavirus drží u chladných ploch.
Cílem je postupné uvolňování podmínek tak, aby se alespoň tréninky mohly blížit normálu. "Pro sport budeme i nadále bojovat zejména o otevření vnitřních sportovišť a větší počet amatérů venku. Bude záležet na aktuální epidemiologické situaci," řekl Hnilička. U vnitřních sportovišť záleží na jejich charakteru, zejména možnosti větrání. Nejrizikovější jsou kontaktní sporty. Obzvlášť problematický je lední hokej, protože se koronavirus drží u chladných ploch.
Postup uvolňování veškerých opatření může ovlivnit soud. Provozovatelé vnitřních sportovišť, fitness center, bazénů a saun podali k Nejvyššímu správnímu soudu návrh na zrušení části opatření ministerstva zdravotnictví, které zakazuje jejich provoz. U téhož soudu leží rovněž návrh na zrušení omezení shromažďování na dva lidi uvnitř i venku, které podle některých právníků není na základě pandemického zákona přípustné.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Jakub Pečenka
Další články
Obrázky nejen příbramské: Nová výstava v nemocniční galerii představuje deset let tvorby Karla Plačka
Galerie Gaudii gratia Oblastní nemocnice Příbram hostí novou fotografickou výstavu s …
Brdské lesy se mění. Díky péči VLS jsou zdravější, pestřejší a lépe odolávají klimatickým výzvám
Brdy procházejí v posledních letech výraznou proměnou. Území, které ještě nedávno …
Proč je setrvávání v toxických vztazích trendem dnešní doby?
Toxické vztahy tu byly vždy, ale až v posledních letech se o nich mluví otevřeně a …
Masopust v Podlesí nabídne program pro děti i dospělé. Veselí odstartuje už v knihovně
Podlesí se i v letošním roce chystá na tradiční masopustní veselí, které každoročně …
Masopust
Volejbalisté Příbrami padli s Brnem v pěti setech. Dramatický duel rozhodl tie-break
Sedmnácté kolo základní části ČEZ extraligy mužů nabídlo v Příbrami divákům atraktivní …
Sport
Podbrdsko online: poklady regionu, které jinde nenajdete. Starší ročníky jsou zdarma v archivu
Sborník Podbrdsko už více než třicet let odkrývá příběhy, objevy a zapomenuté …
Historie
Vysoký Chlumec a Klučenice uspěly v soutěži Zlatý lajk. Patří mezi nejlépe komunikující obce v regionu
Městys Vysoký Chlumec a obec Klučenice patří mezi nejlépe komunikující samosprávy v …
Nepřehlédněte
Podkroví Muzea města Dobříše ožilo tvořivostí
V podkrovních prostorách Muzea města Dobříše vznikl na konci loňského roku nový …
Oblastní nemocnici Příbram čekají provozní změny, ale i stavební úpravy, stěhování i nové vstupy
Příbramská nemocnice v první polovině roku 2026 upraví provoz několika oddělení. Změny …
Brdy pod kontrolou: Policisté řeší stovky přestupků ročně
Ve středočeské části Chráněné krajinné oblasti Brdy zajišťují už deset let veřejný …




