17. 3. svátek má Vlastimil




Co uměl bednář nebo voskářka? Řemesla zblízka ukáže skanzen ve Vysokém Chlumci

20. července 2020   (06:30)
Co uměl bednář nebo voskářka? Řemesla zblízka ukáže skanzen ve Vysokém Chlumci
foto: pribram.cz

V sobotu 25. července přivítá Skanzen Vysoký Chlumec zájemce o tradiční řemesla a lidové stavitelství. Den řemesel představí také jedinečný stroj na výrobu řezaného a hoblovaného šindele tzv. Gangloffovu šindelku. Akce začíná v 10.00.


Návštěvnicí Skanzenu Vysoký Chlumec, který je součástí Hornického muzea Příbram, se v sobotu 25. července na vlastní oči (a někdy také ruce) přesvědčí, jak náročná byla v minulosti práce řemeslníků na venkově. Z řemesel, která se uplatnila i při budování tohoto skanzenu, bude k vidění práce tesaře, kováře, kamnáře, opracování kamene, příprava hliněných omítek a ruční štípání šindelů,“ přibližuje program muzeum.

Dalšími řemeslnými činnostmi, které se na akci představí, jsou hrnčířství, bednářství nebo řezbářství. Nebudou chybět ani ukázky práce voskářky, předení na kolovrátku a výroba píšťal. „Péct se budou reliéfní medové perníky i chleba v historické peci,“ doplňuje Hornické muzeum Příbram. Během soboty vystoupí také flašinetář Jan Bondra.
Novinkou letošního roku bude řezání a hoblování na Gangloffově šindelce, unikátním stroji sestrojeném před 120 lety vynálezcem Karlem Gangloffem. Díky svým vynálezům pro dendrometrii a geodézii je Karel Gangloff nazýván také jako Lesní Archimédés. Nalezení originálu jeho nejslavnějšího stroje se po dlouhém a rozsáhlém pátrání podařilo rožmitálskému Podbrskému muzeu, které vytvořilo i funkční repliku šindelky.
Den řemesel začíná ve Skanzenu Vysoký Chlumec v 10.00 a trvá až do 17.00. Kromě dobového programu jsou pro návštěvníky připraveny prodejní místa s keramikou, suvenýry a občerstvením.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková








Další články

Peče celá věznice! Na Bytízu soutěžili vězni v pečení žemlovky Peče celá věznice! Na Bytízu soutěžili vězni v pečení žemlovky V příbramské věznici Bytíz to v posledních dnech vonělo jako v cukrárně. Ve školském … NEPŘEHLÉDNĚTE Příbram čeká volejbalový večer roku. Kocouři vstupují do předkola play-off proti Ostravě Příbram čeká volejbalový večer roku. Kocouři vstupují do předkola play-off proti Ostravě Základní část sezony je u konce a přichází chvíle, na kterou čekali hráči i fanoušci. … SPORT Ministerstvo varuje: Tisícům seniorů brzy přestanou platit občanky bez omezení Ministerstvo varuje: Tisícům seniorů brzy přestanou platit občanky bez omezení Ministerstvo vnitra informuje o končící platnosti občanských průkazů. To se týká lidí … NEPŘEHLÉDNĚTE Do Příbrami míří festival Jeden svět. Nabídne filmy o AI, Gaze i lidských příbězích Do Příbrami míří festival Jeden svět. Nabídne filmy o AI, Gaze i lidských příbězích Do Příbrami se vrací filmový festival Jeden svět, který přináší dokumentární snímky o … NEPŘEHLÉDNĚTE Když se někdo nudí, trpí koše a lampy. Příbram přišla o 270 tisíc Když se někdo nudí, trpí koše a lampy. Příbram přišla o 270 tisíc Vandalismus v Příbrami se projevuje od poničených košů a laviček až po ohnuté stožáry … FOTOGALERIE V Občově hořela autodílna, hasiči byli na místě dva dny V Občově hořela autodílna, hasiči byli na místě dva dny Několik hasičských jednotek zasahuje v Občově u požáru autodílny. AKTUALIZOVÁNO Známe 16 postupujích v anketě. Který klub je na Příbramsku nejoblíbenější? Známe 16 postupujích v anketě. Který klub je na Příbramsku nejoblíbenější? Velká čtenářská anketa na portálu pribram.cz, která hledá nejoblíbenější fotbalový … SPORT Dobrovolníci znovu vyčistili okolí rožmitálského zámku. Nejvíce tam bylo lahví od rumu Dobrovolníci znovu vyčistili okolí rožmitálského zámku. Nejvíce tam bylo lahví od rumu Okolí rožmitálského zámku má za sebou další výrazné zlepšení. Skupina místních … NEPŘEHLÉDNĚTE Velikonoční neděle v divadle: tvoření, pohádky a jarní kouzlo pro celou rodinu Velikonoční neděle v divadle: tvoření, pohádky a jarní kouzlo pro celou rodinu Divadlo A. Dvořáka v Příbrami zve v neděli 22. března od 10 do 17 hodin všechny malé i … KULTURA
Jediní v okolí! DAPE Cars v Příbrami nabízí službu, kterou ostatní servisy neumí Jediní v okolí! DAPE Cars v Příbrami nabízí službu, kterou ostatní servisy neumí Když se na silnici něco pokazí, většina řidičů z Příbramska už ví, kam volat. DAPE … PR
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz