27. 1. svátek má Ingrid
Gangloffova šindelka se vrací do Rožmitálu

6. prosince 2019   (08:57)
Gangloffova šindelka se vrací do Rožmitálu

Podbrdské muzeum získalo originál unikátního stroje vyrobeného před 120 lety v Rožmitále. Stane se součástí stálé expozice věnované lesmistru a vynálezci Karlu Gangloffovi.


Podbrdské muzeum připravilo na letošní zimní sezónu výstavu o jedinečné osobnosti – lesmistru a vynálezci Karlu Gangloffovi. Z Národního technického muzea, Národního zemědělského muzea i soukromých sbírek se podařilo do Rožmitálu zapůjčit rozsáhlý soubor jeho vynálezů – přístrojů pro dendrometrii a geodézii.

Nejslavnější vynález však stále chyběl – Gangloffova šindelka. Stroj na výrobu řezaného a hoblovaného šindele, který Karel Gangloff vynalezl a který byl celkem šest krát patentovaný. Výrobou, distribucí a ochranou patentů oblíbeného stroje se po jeho smrti zabývala ještě 20 let vdova Františka Gangloffová a její bratr Antonín Ulbrich. V roce 1908 jich bylo po celém Rakousku Uhersku i jinde ve světě nejméně 800 v chodu. Provozovatelé pil na nich zpracovávali méně kvalitní dřevo na výrobu šindele – tradiční střešní krytiny.

„Zhruba před rokem jsme vyhlásili pátrání po originálu šindelky. Mnoho místních vzpomínalo, že ji mívali kdysi ve stodole, ale dali ji do sběru. Přece jen jde o asi půl tuny litiny. Výzva měla ohlas na sociálních sítích, oslovili jsme snad všechna evropská technická muzea. Bohužel, šindelka nikde nebyla. Nakonec jsme se pro připravovanou výstavu rozhodli vyrobit funkční repliku podle II. Gangloffova patentu. I když výroba podle starých plánů nebyla bez komplikací, stroj je funkční a můžeme na něm vyrábět šindele,“ vypráví kurátor Podbrdského muzea Mgr. Rudolf Šimek.

Po slavnostním zahájení výstavy a uvedení repliky do provozu přišlo ale překvapení: Na inzerát poptávající šindelku na internetu se ozval její majitel až ze Slovenska. Po zaslání fotek stroje byla jasné, že jde o zachovalou Gangloffovu šindelku. „Rozhodli jsme se, že originální šindelku pro Rožmitál získáme. Naštěstí se zakoupením stroje souhlasila i rada města, a tak jsme se mohli pro šindelku tento týden vypravit,“ sděluje vedoucí Podbrdského muzea Mgr. Pavla Váňová Černochová.

V úterý 3. prosince se kurátor Rudolf Šimek a pracovníci Technických služeb vypravili na Slovensko. Za přítomnosti redaktorky zahraniční redakce Českého rozhlasu Pavlíny Nečáskové byl stroj naložen v bývalém mlýně nedaleko Zázrivé a dovezen zpět do Rožmitálu – do místa, kde byla před přibližně 120 lety vyrobena.

„Je to unikátní objev. Zkoumání starých technologií je podstatnou součástí práce našeho muzea, v minulosti se nám podařilo obnovit cvokařské řemeslo, nyní můžeme prakticky zkoumat další část historie rožmitálského průmyslu. Šindelka dostane čestné místo na výstavě o Karlu Gangloffovi. Poté se stane součástí stálé expozice řemesel, kterou průběžně budujeme ve Stodole muzea,“ vysvětluje Rudolf Šimek.

„Uspořádání takto důkladně zpracované výstavy v malém městě se možná zdálo jako přehnaný projekt. Zájem odborné veřejnosti a nález šindelky ale potvrzují, že výstava má smysl. Do Rožmitálu se vrací možná poslední kus kdysi slavného a obdivovaného vynálezu lesmistra Gangloffa, který získal několik vyznamenání na světových výstavách. Na závěr výstavy v lednu 2020 nás čeká ještě odborné kolokvium, poznatky o něm budou shrnuty do odborné publikace Karel Gangloff – Lesní Archimédés, kterou plánujeme vydat v příštím roce,“ dodává Pavla Váňová Černochová.

Výstava Karel Daniel Gangloff – Český Archimédés se koná pod záštitou a za podpory Ministerstva kultury České republiky. Potrvá v Podbrdském muzeu v Rožmitále pod Třemšínem do 31. ledna 2020.

Podbrdské muzeum připravilo na letošní zimní …
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: Mgr. Pavla Váňová Černochová

autor: topDalší články

Příbramská nemocnice kvůli chřipce omezuje návštěvy Příbramská nemocnice kvůli chřipce omezuje návštěvy Omezení platí až do odvolání. 27. ledna 2020   (10:00) Senior léta zneužíval tísňové linky. Požadoval převoz manželky do blázince Senior léta zneužíval tísňové linky. Požadoval převoz manželky do blázince Sestřih hovorů naleznete v článku 27. ledna 2020   (08:47) Památce na utonulou dívku svitla naděje. Odborníci si cení nejen samotné stavby Památce na utonulou dívku svitla naděje. Odborníci si cení nejen samotné stavby Most přes Pilský potok bude projednáván na pondělním zasedání dobříšského zastupitelstva 27. ledna 2020   (06:15) Dopravní nehoda uzavřela silnici na výjezdu z Příbrami, hasiči vyprošťovali zraněnou řidičku Dopravní nehoda uzavřela silnici na výjezdu z Příbrami, hasiči vyprošťovali zraněnou řidičku Příčinu střetu dvou vozidel prošetřují policisté, silnice je v místě zledovatělá. 26. ledna 2020   (19:35) Vojáci budou v Jeseníkách bojovat o přežití. Dělostřelci z Jinců museli svou účast odříci Vojáci budou v Jeseníkách bojovat o přežití. Dělostřelci z Jinců museli svou účast odříci Přestože jsou jinečtí dělostřelci uvedeni na startovní listině, extrémního víceboje se letos nezúčastní 26. ledna 2020   (18:38) Lidé se začínají obávat chřipkové epidemie i koronaviru, v lékárnách nejsou roušky Lidé se začínají obávat chřipkové epidemie i koronaviru, v lékárnách nejsou roušky Jednorázové roušky momentálně nejdou ani objednat, říká příbramská lékárnice 26. ledna 2020   (14:49) Meteorologové varují: Silnice a chodníky pokryje ledovka Meteorologové varují: Silnice a chodníky pokryje ledovka Střední Čechy může už v neděli večer zasáhnout námraza. Varování vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Nebezpečí hrozí řidičům na silnicích, klouzat budou ale také chodníky. 26. ledna 2020   (12:55) Má handicap, přesto získala svou vysněnou práci. Musela však ujít velký kus cesty Má handicap, přesto získala svou vysněnou práci. Musela však ujít velký kus cesty Moniččina cesta za snem začala před pěti lety v nácvikovém kiosku společnosti Alka o.p.s. Zde se osmělila a naučila se mluvit s cizími lidmi 26. ledna 2020   (10:42) Lucie Pudilová rozhodující zápas v UFC prohrála Lucie Pudilová rozhodující zápas v UFC prohrála Duel skončil v neprospěch příbramské bojovnice, připsala si tak čtvrtou porážku v řadě. 26. ledna 2020   (07:23) V Příbrami žije bezmála tři tisíce psů, někteří z nich však načerno V Příbrami žije bezmála tři tisíce psů, někteří z nich však načerno K dnešnímu dni dluží majitelé psů městské kase přes 155 tisíc korun 26. ledna 2020   (06:39)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz