6. 12. svátek má Mikuláš

Co možná o Prokopské pouti nevíte

2. července 2014   (09:10)
Dalších 6 fotografií v galeriiCo možná o Prokopské pouti nevíte
foto: Hornické muzeum Příbram

Prokopská pouť se bude konat již o tomto víkendu.Prokopská pouť patří mezi nejvýznamnější hornické slavnosti, jejíž tradice sahá hluboko do minulosti. Konala se vždy 4. července, na den svatého Prokopa, hlavního patrona příbramských havířů. Jeho jméno nese důl Prokop, který se později stal s hloubkou 1 597,6 m nejhlubší jámou v revíru. Svatému Prokopu je zasvěcen i kostel sv. Prokopa. V roce 1732 byla na místě vichřicí zničené staré Prokopské kaple postavena nová. Ta byla roku 1733 v rámci havířské Prokopské pouti vysvěcena. Současná podoba Prokopského kostelíka pochází z roku 1879.

Prokopské pouti se vždy účastnili pracovníci všech provozů báňského závodu, včetně managementu. Pouť byla hojně navštěvována, protože v ten den měli zaměstnanci volno. V době největšího rozkvětu příbramského dolování, ve 2. polovině 19. století, se hornické parády zúčastňovalo až 5 tisíc horníků a hutníků ve slavnostních uniformách. Program začínal již v předvečer dne sv. Prokopa tzv. čepobitím, to je průvodem hornické kapely městem s pozváním na pouť. Druhý den v 6 hodin ráno zazněly rány z hmoždíře z odvalu Prokopského dolu. Poté se havíři seřadili k průvodu na hlavním příbramském náměstí před budovou báňského ředitelství. V čele kráčeli praporečníci s památnými prapory, neseny byly i hornické insignie, stříbrné želízko a mlátek z roku 1853 a stříbrné švancary z roku 1875. Průvod procházel za zvuku hornické kapely Příbramí a pak směřoval na Březové Hory k Prokopskému kostelíku, kde byla sloužena polní mše. V 90. letech 19. století došlo k omezení někdejších honosných hornických parád, tradice pouti však pokračovala dál. Konaly se polní mše na svátek sv. Prokopa spolu s dalším doprovodným programem. Roku 1948 se polní mše zúčastnil i tehdejší pražský arcibiskup Josef Beran. To však již byla nastolena komunistická diktatura, která postupně likvidovala řadu církevních svátků, a tak záhy došlo i ke zrušení Prokopské pouti.

Obnovení pouti až po roce 1989

K obnovení slavné Prokopské pouti dochází až po několika desetiletích, v souvislosti s návratem demokracie po listopadu 1989. První v novodobé historii se konala 30. 6. – 1. 7. 1990. Dnes se na organizaci této akce podílí Město Příbram, Spolek Prokop Příbram, Cech příbramských horníků a hutníků a Hornické muzeum Příbram. Program začíná již v sobotu v podvečer čepobitím od budovy bývalého báňského ředitelství na náměstí T. G. Masaryka v Příbrami, směřující poté na náměstí J. A. Alise na Březových Horách. V neděli ráno pouť pokračuje hornickou parádou. V čele průvodu jsou neseny slavnostní prapory, následuje zástup členů Cechu příbramských horníků a hutníků v čele se slavným, vysokým a neomylným perkmistrem a členové Spolku Prokop Příbram ve slavnostních uniformách. Dále kráčí představitelé města a čestní hosté. Průvod, který doprovází hornická kapela, končí před kostelem sv. Prokopa, kde je sloužena polní mše. Tu v minulých letech celebroval např. Miloslav kardinál Vlk, arcibiskup pražský, metropolita a primas český. Mši sloužili mimo jiné i páter Jaromír Korejs, páter Jiří Rozmajzl, pražský biskup Václav Malý, páter Stanislav Přibyl a další. Obnovená Prokopská pouť se stala jednou z největších a nejznámějších hornických slavností u nás. Zúčastňují se jí členové hornických spolků z celé České republiky (např. z Rudolfova, Stříbra, Plané u Mariánských Lázní, Mostu, Sokolova) i ze zahraničí (ze Slovenska, Německa, Rakouska, Polska).

Průvod s unikátním vzorkem stříbra

Letošní obnovená 25. Prokopská pouť se uskuteční o tomto víkendu ve dnech 5. – 6. července. V sobotu je na programu od 18:00 hod. čepobití a poté zahájení pouti – předání klíčů od města Březové Hory starostou Šemberou zástupcům hornictva a březohorským spolkům. V neděli začíná v 9.00 hod. hornická paráda – průvod z nám. T. G. Masaryka ke kostelu sv. Prokopa na Březových Horách, kde bude poté sloužena polní mše. V průvodu bude nesen unikátní vzorek stříbra, který se podařilo díky Středočeskému kraji získat do sbírek Hornického muzea Příbram. Minerál bude slavnostně předán a poté vystaven v budově mineralogických sbírek. Ve 14.00 hod. začíná v areálu dolu Anna program věnovaný 100. výročí uvedení do provozu parního těžního stroje. V programu vystoupí např. hudební skupina Cirkus Hulata, s hornickými písněmi Cech příbramských horníků a hutníků a s humorně-historickou scénkou šermířsko-divadelní soubor Adorea Olomouc. V neděli 6. července bude v rámci Prokopské pouti umožněn vstup do jednotlivých expozic muzea za 1 Kč.

 

Fotogalerie

Svatý Prokop, patron příbramských havířů. () Kostel sv. Prokopa po stavebních úpravách ve 30. letech 18. století. (1) Litinový kříž nacházející se při křižovatce historických cest mezi doly Prokop, Anna a  Prokopským kostelíkem byl vysvěcen při příležitosti konání havířské Prokopské pouti 4.  července 1859. Na podstavci je nápis: „Gott segne den Bergbau“ (Bůh požehnej  h (2) Hornické parády vždy doprovázela hudba. Na fotografii z roku 1894 je hornická kapela  Františka Skočdopoleho. (3) Hornická paráda na sv. Prokopa na hlavním příbramském náměstí, přelom 19. a 20.  století. (4) Březohorští havíři ve slavnostních hornických uniformách s bubeníkem hornické kapely  Emanuelem Trnkou začátkem 20. století. (5)

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: Hornické muzeum Příbram
autor: Hornické muzeum Příbram

Další články

O Vánocích mrznout nebude, teploty se udrží mírně nad nulou, očekávají meteorologové O Vánocích mrznout nebude, teploty se udrží mírně nad nulou, očekávají meteorologové Podle meteorologů nás pravděpodobně čekají opět Vánoce na blátě. ŽIVĚ: Zasedání zastupitelstva v Příbrami ŽIVĚ: Zasedání zastupitelstva v Příbrami Nejdůležitějším bodem bude návrh rozpočtu na příští rok. Starosta: Duševní polotovar přeřezal na příbramském náměstí kabeláž k vánoční dekoraci Starosta: Duševní polotovar přeřezal na příbramském náměstí kabeláž k vánoční dekoraci Trojici pachatelů zaznamenala kamera. Městská policie žádá veřejnost o pomoc při … Švenda: Podpora bytové výstavby není o tom, že někam prostě nechám plácnout dům Švenda: Podpora bytové výstavby není o tom, že někam prostě nechám plácnout dům V Seifertově ulici naproti poliklinice Ravak by mohly vyrůst nové bytové domy. O … Opilá řidička nabourala do stromu, její spolujezdkyně nepřežila Opilá řidička nabourala do stromu, její spolujezdkyně nepřežila Policisté prošetřují okolnosti tragické nehody, která se stala v neděli v noci na … Čeká nás pravé zimní počasí, celý týden bude mrznout i sněžit Čeká nás pravé zimní počasí, celý týden bude mrznout i sněžit Meteorologové upozorňují na to, že v noci a ráno se může ojediněle tvořit náledí nebo … Řezníci odtajnili recept na nejlepší zabijačkový guláš Řezníci odtajnili recept na nejlepší zabijačkový guláš Blíží se doba tradičních domácích zabijaček. Bez čeho by se ale ta pravá jistě … Komerční sdělení V příbramské firmě se chystají testovat i očkované zaměstnance V příbramské firmě se chystají testovat i očkované zaměstnance Od 22. listopadu platí pro zaměstnavatele povinnost testovat pracovníky bez očkovaní. Krejčí: Zasněžování na Monínci bude pokračovat a před Vánoci bude sjezdovka v provozu po celé délce Krejčí: Zasněžování na Monínci bude pokračovat a před Vánoci bude sjezdovka v provozu po celé délce Lyžování na Monínci o víkendu přilákalo stovky lidí.
Je bronzová neděle, čas zapálit dvě svíce na adventním věnci Je bronzová neděle, čas zapálit dvě svíce na adventním věnci Druhá adventní neděle neboli bronzová reprezentuje lásku a Ježíškovy jesličky, …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz