11. 8. svátek má Zuzana
Česku se daří čerpat evropské peníze. Příbram je se svými žádostmi úspěšná už tři roky v řadě

9. července 2020   (06:26)
Česku se daří čerpat evropské peníze. Příbram je se svými žádostmi úspěšná už tři roky v řadě

Úspěšnost českých projektů při získávání evropských financí se v posledních měsících zvedla o několik příček a ČR se tak dostala do horní poloviny evropské osmadvacítky. Město Příbram nemá v posledních třech letech žádnou neúspěšnou dotační žádost.


Podle ministerstva pro místní rozvoj zrychlila Česká republika čerpání finančních zdrojů z fondů Evropské unie a dostala se tak ve srovnání s ostatními členskými zeměmi EU na 13. místo. „V loňském prosinci jsme byli v žebříčku čerpání na sedmnáctém místě, o několik měsíců dříve jsme byli ještě o pět pozic níže. Aktuálně jsme na tom nejlépe ze všech zemí Visegrádské čtyřky a předběhli jsme země jako Německo, Belgie nebo Nizozemsko,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. Žebříček zohledňuje reálně proplácené prostředky Evropskou komisí.
 

Příbram si v posledních letech udržuje vysokou míru úspěšnosti projektových žádostí do fondů EU. „Poslední neúspěšný projekt pochází z roku 2017, od té doby byly všechny předložené projekty vybrané k financování. Akce byly buď úspěšně dokončeny, nebo jejich realizace probíhá,“ sdělila mluvčí města Eva Švehlová. Zahájení dalšího projektu, k jehož provedení přispějí evropské peníze, je plánováno na září 2021.
„Je zřejmé, že se v rámci evropských fondů v posledních letech upřednostňují takzvané měkké projekty, které směřují do podpory lidských zdrojů, případně k zefektivnění fungování veřejné správy,“ dodala Eva Švehlová. Město nemá podle sdělení radnice se získáváním dotací v rámci podpořených projektů problém a z většiny jde o průběžné čerpání financí, např. s využitím přibližně 30 % zálohových plateb z celkové výše rozpočtu, a to při zahájení projektů.
V rámci celé České republiky byla zatím největší část peněz – vzhledem k alokaci programu – proplacena v Programu rozvoje venkova (74 %) a operačním programu Výzkum, vývoj a vzdělávání (67 %). Českým příjemcům bylo do konce května 2020 proplaceno téměř 318 miliard korun, což představuje 50 % celkových financí určených pro období 2014–2020.

V současném programovém období má Česká republika z fondů EU k dispozici 635,7 miliard korun, přičemž nejvíce z celkové částky mohou ukrojit Integrovaný regionální operační program a Operační program Doprava (126,7, resp. 121,5 miliard korun).
Projekty podpořené z evropských peněz na Příbramsku v roce 2020
- Příměstské tábory do třetice Milín
- Podpora soc. vyloučených a soc. vyloučením ohrožených obyvatel města Příbram při získávání a udržení si bydlení
- Pořízení technologie CNC soustruhu
- Dětská skupina Zdravínek pokračuje
- Střednědobý plán rozvoje sociálních služeb ve správním obvodu ORP Příbram
- Pořízení technologie pro terénní úpravy a výkopové práce
- DS Zelený Čáp – provoz 2020–2022
- DS Čáp – Doosan, podpora provozu 2020–2022
- ZŠ/MŠ Hvožďany – příměstský tábor II
- Dluhové poradenství jako nástroj pro řešení zadluženosti a předluženosti obyvatel Příbrami
- Pečující osoby: jak na to
- Podnikové vzdělávání ve společnosti Poule – OPZ 97
- Ravak – podnikové vzdělávání
- Rožmitálské skautské příměstské tábory
- S-B akademie
- Terénní sociální práce v Příbrami
- Vytvoření strategických dokumentů pro obce svazku Sdružení obcí Sedlčanska
 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
foto: ilustr_Pixabay

autor: Magdalena Rezková

Další články

Budete cestovat do Řecka? Přibalte negativní test na covid Budete cestovat do Řecka? Přibalte negativní test na covid Turisté z několika evropských zemí, včetně České republiky, budou smět do Řecka od 17. srpna jen s negativním testem na covid-19. 10. srpna 2020   (17:38) AKTUALIZOVÁNO Deset hasičských jednotek likviduje požár pole u Podluh. Vítr hnal oheň do lesa Deset hasičských jednotek likviduje požár pole u Podluh. Vítr hnal oheň do lesa Tuzemské cestovky ruší některé zářijové zájezdy do exotických destinací Tuzemské cestovky ruší některé zářijové zájezdy do exotických destinací Rušení cest se týká především Egypta a Turecka zhruba do poloviny září. 10. srpna 2020   (14:05) Meteorologové varují: Ženou se bouřky s přívalovými dešti Meteorologové varují: Ženou se bouřky s přívalovými dešti Meteorologové vydali výstrahu před silnými bouřkami a vydatnými dešti. Bouřky zasáhnou většinu území republiky od pondělního poledne do půlnoci, během úterý se bude situace opakovat. 10. srpna 2020   (12:42) Na účet pozůstalých po tragické nehodě ve Lhotě zaslali lidé téměř 150 tisíc Na účet pozůstalých po tragické nehodě ve Lhotě zaslali lidé téměř 150 tisíc Záhadná bílá paní hlídá na Valdeku poklad v podobě 12 zlatých židlí a zlatého stolu Záhadná bílá paní hlídá na Valdeku poklad v podobě 12 zlatých židlí a zlatého stolu Pojďme odhalit tajemství, pověsti, mystéria a záhadná místa. 10. srpna 2020   (09:13) Po čtyřech letech Junior otevře 4. září. Program je do konce roku nabitý Po čtyřech letech Junior otevře 4. září. Program je do konce roku nabitý Legendární příbramský hudební klub byl zavřený čtyři roky. Rekonstruovanou scénu pokřtí v září příbramské kapely Origami, Roofers a GymBand Příbram. Těšit se můžeme také na koncerty E!E, The Atavists, přednášku o cestě Kanadou nebo comedy show. Vrací se i tradiční oldies a Dj Ludjek. 10. srpna 2020   (06:02) Policie vyšetřuje rasistický článek o požáru v Bohumíně Policie vyšetřuje rasistický článek o požáru v Bohumíně Autor článku píše o zemřelých jako o "cikánech", "škodné" a "parazitech". 9. srpna 2020   (21:02) Nepřehlédněte Policisté stále pátrají po dvaačtyřicetiletém muži, který vyskočil u Radavy z člunu a nevyplaval Policisté stále pátrají po dvaačtyřicetiletém muži, který vyskočil u Radavy z člunu a nevyplaval
U zvířete v zaparkovaném autě může dojít k přehřátí s fatálními důsledky U zvířete v zaparkovaném autě může dojít k přehřátí s fatálními důsledky I přes stále opakovaná varování uhyne každé léto několik zvířat, nejčastěji psů, která nechají nezodpovědní majitelé uzavřené v odstavených automobilech. Majitelé často argumentují tím, že pes byl ve vozidle jen chvíli. 9. srpna 2020   (13:39)
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz