29. 9. svátek má Michal

Česko prožilo supertropický víkend, horko vystřídá bouřkové období

20. června 2021   (17:45)
Česko prožilo supertropický víkend, horko vystřídá bouřkové období
foto: ilustr/freepik

Kvůli suchému a teplému počasí dál platí varování před vznikem a šířením požárů.


Česko prožilo mimořádně horký víkend, teploty poprvé v tomto roce na některých místech přesáhly 35 stupňů Celsia. Vlnu veder ukončí bouřky, které dorazí dnes večer nejdříve na západ Čech a v dalších dnech nadcházejícího týdne se mohou objevit v celé zemi. Mohou je provázet přívalové deště, prudký vítr i kroupy. Kvůli suchému a teplému počasí dál platí varování před vznikem a šířením požárů.

Horko způsobilo komplikace na dálnici D35 na Olomoucku, v sobotu tam kvůli vysoké teplotě znenadání praskla a zvlnila se vozovka. V poškozeném úseku za Přáslavicemi ve směru na Ostravu následně havarovala čtyři osobní auta a nákladní vůz, deset lidí se lehce zranilo, škoda je přes 1,2 milionu korun. Dálnice je v tomto devítikilometrovém úseku stále uzavřená v obou směrech, řidiči musí jet po objížďce. Oprava poškozeného povrchu silniční komunikace zabere nejméně čtyři dny.
Po oba volné tropické dny se po celé zemi zaplnila koupaliště. U některých se tvořily kvůli omezené kapacitě fronty a lidé museli počkat, až se uvolní místo. Návštěvníci také museli u vchodu prokázat bezinfekčnost kvůli nemoci covid-19. Zatímco nyní mohou plovárny naplnit polovinu své kapacity, od července se má limit zvýšit na 75 procent.
Tropické teploty mají vydržet s výjimkou západních Čech ještě v pondělí, kdy nastane první letní den, poté se čekají bouřky a ochlazení i ve zbytku republiky.

V sobotu byl tento rok první takzvaný supertropický den, kdy teploty přesáhly 35 stupňů Celsia. Teplotní rekord pro 19. červen překonalo 40 stanic. Nejtepleji bylo stejně jako v předchozích dvou dnech v Plzni-Bolevci, a to 35,7 stupně. Hranici 35 stupňů překonaly ještě stanice Plzeň-Mikulka a Dobřany na západě Čech a Tuhaň na Mělnicku. Podobné teploty předpovídali meteorologové i pro dnešek.

Velmi vysoké teploty představují zátěž pro lidský organismus, hrozí přehřátí a dehydratace. Lidé by měli pít hodně neslazených nealkoholických nápojů v kombinaci s minerálními vodami. Vhodné je omezit tělesnou zátěž a nepobývat na přímém slunci v poledních a odpoledních hodinách.

Lidé by měli ve vedrech myslet i na domácí mazlíčky a hospodářská zvířata. Je třeba dbát na jejich dostatečné napájení, větrání a chlazení v chovech. Veterináři varují před zanecháním zvířat v autě. Hlavně při delších cestách je třeba dělat přestávky, nechat zvíře proběhnout a napít. Pro venčení psů by měli volit především ráno a večer, kdy jsou teploty nižší.

Obdobná pravidla platí pro přepravu hospodářských zvířat. V chovech je v případě tropických teplot vhodné zvířata zchladit. U pastevně chovaných zvířat, jako jsou především ovce, skot a koně, musí být na pozemku možnost úkrytu před sluncem. Nutné je dostatečné napájení. Dospělé prase potřebuje na den 25 litrů vody, ovce 20, dospělý skot 40 litrů, a dojnice dokonce 100 až 180 litrů.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka

Další články

Král: Nová cyklotrasa opět ukazuje, že radnice má v oblibě polovičatá řešení Král: Nová cyklotrasa opět ukazuje, že radnice má v oblibě polovičatá řešení Zastupitel města Příbrami Vladimír Král (Šance pro Příbram) reaguje na nově vznikající … Kvůli ptačí chřipce muselo být letos utraceno přes čtvrt milionu ptáků Kvůli ptačí chřipce muselo být letos utraceno přes čtvrt milionu ptáků Ptačí chřipka se nyní vyskytla v obci Trhové Dušníky. V okolí ohniska se vytyčí … Po čtyřech měsících se v ČR znovu objevila ptačí chřipka, je na Příbramsku Po čtyřech měsících se v ČR znovu objevila ptačí chřipka, je na Příbramsku Ohnisko je v malochovu v obci Trhové Dušníky. V Rožmitále se konala Myslivecko-rybářská slavnost spojená s výlovem Sadoňského rybníka V Rožmitále se konala Myslivecko-rybářská slavnost spojená s výlovem Sadoňského rybníka V Rožmitále pod Třemšínem se konal v sobotu 25. září další ročník Myslivecko-rybářské … Česko slaví svátek svatého Václava. Podle legend pečoval o chudé a založil v zemi tradici pěstování vína Česko slaví svátek svatého Václava. Podle legend pečoval o chudé a založil v zemi tradici pěstování vína V kalendáři na svátek Václava připadá Den české státnosti. Proč se vůbec slaví a jaké … Jak bude v příštích týdnech? Meteorologové zveřejnili dlouhodobou předpověď Jak bude v příštích týdnech? Meteorologové zveřejnili dlouhodobou předpověď Nejchladnější byl v tomto období rok 1972, kdy průměr klesl na šest stupňů. Naopak v … ŘSD ve středu zahájí opravu silnice I/18 v úseku Líchovy - Břekova Lhota ŘSD ve středu zahájí opravu silnice I/18 v úseku Líchovy - Břekova Lhota Provoz bude řízený kyvadlově. K pocitu bezpečí se můžete vyjádřit v dotazníkovém šetření K pocitu bezpečí se můžete vyjádřit v dotazníkovém šetření Čas na vyplnění a odevzdání dotazníku je do 31. října 2021. Podívejte se, kdo na Příbramsku kandiduje do Poslanecké sněmovny Podívejte se, kdo na Příbramsku kandiduje do Poslanecké sněmovny Volby do Poslanecké sněmovny se uskuteční v pátek 8. října a v sobotu 9. října.
Říjnová výzva 10 000 kroků startuje za pár dní Říjnová výzva 10 000 kroků startuje za pár dní Zcela nejpřirozenějším lidským pohybem je chůze. Aniž bychom o tom přemýšleli, …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz