30. 11. svátek má Ondřej
Časová schránka otevřena, obsah překvapil i historiky

Nejčtenější
2. listopadu 2021   (11:08)
Časová schránka otevřena, obsah překvapil i historiky
foto: MěÚ Příbram

V minulém týdnu byla demontována socha z památníku obětem první světové války v Arnoštových sadech v Příbrami. Při demontáži sochy byla nalezena časová kapsle, která byla dnes za přítomnosti historiků otevřena. Obsah byl pro přítomné překvapením.


Časová schránka z pomníku obětem první světové války v Arnoštových sadech v Příbrami ukrývala listinu z roku 1946, která popisuje pohnutý osud díla za druhé světové války. Podle dokumentu, který dnes odborníci vyňali ze schránky, Němci v roce 1943 z pomníku odstranili sochu a poškodili ji. Po válce se sochu podařilo najít v Praze, opravit ji a vrátit na původní místo. Informace v časové schránce historiky překvapily, uvedla mluvčí radnice Eva Švehlová.

Sochu z dílny Václava Šáry, představující jinocha s praporem a ratolestí, nyní čeká další oprava. Letos v červnu ji totiž poničil spadlý strom. Právě díky tomu pracovníci odborné firmy našli při demontáži v podstavci časovou schránku, kterou dnes zástupci města za účasti památkářů a historiků slavnostně otevřeli.
Ředitelka Státního okresního archivu Příbram Věra Smolová a ředitel Hornického muzea Příbram Josef Velfl předpokládali, že uvnitř budou dokumenty z roku 1927, kdy byla socha do Arnoštových sadů umístěna, nebo z roku 1936, kdy byl pomník opatřen cedulemi se jmény padlých. Nalezený dokument je překvapil, oba totiž neměli informace o tom, že by socha byla ve válečné době z Příbrami odvezena.
Ředitelka Státního okresního …
foto: MěÚ Příbram

Nyní budou odborníci hledat listiny a fotografie, které by informace nalezené v časové kapsli dokumentovaly. "Časovou kapsli jsem měl týden ve své kanceláři, velmi jsem se těšil na dnešní ráno, až se dozvíme, co je jejím obsahem. Za přítomnosti památkářů a historiků jsme kapsli otevřeli – obsahem je listina z 9. dubna 1946, ve které je informace o osudu sochy ve válečných letech. Dle tohoto dokumentu, jehož obsah je novinkou i pro výše uvedené historiky, byla socha v roce 1943 Němci odstraněna a poškozena. Dále jsou v dopise uvedeny informace o nálezu, opravě a následném umístění sochy na své místo, tedy do Arnoštových sadů," uvedl starosta Jan Konvalinka (za ANO).

Listina bude uchována na úřadě a její kopie zaslány k archivování. Socha je nyní v péči restaurátorů a opravovat se bude i samotný podstavec. Po dokončení prací bude do podstavce umístěna nová časová schránka, v níž bude i nově objevená listina.
Listina bude uchována na úřadě a její kopie …
foto: MěÚ Příbram

foto: MěÚ Příbram

foto: MěÚ Příbram

foto: MěÚ Příbram

foto: MěÚ Příbram


Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz/MěÚ Příbram
autor: Tomáš Pečenka

Další články

Meteorologové: V první polovině prosince se oteplí, i o Vánocích bude přes den nad nulou Meteorologové: V první polovině prosince se oteplí, i o Vánocích bude přes den nad nulou V týdnu, kdy budou vánoční svátky - mezi 20. a 26. prosincem, průměr denních teplot … Očkovaní lidé budou po významném rizikovém kontaktu muset na test Očkovaní lidé budou po významném rizikovém kontaktu muset na test Dosud očkovaní lidé podle metodického pokynu hlavní hygieničky z 19. října nemuseli … Na výjezdu z Příbrami přetočil řidič Fabii na střechu, dechovou zkoušku na alkohol odmítl Na výjezdu z Příbrami přetočil řidič Fabii na střechu, dechovou zkoušku na alkohol odmítl Policie silnici obousměrně uzavřela. Semafory v Žežické stále nefungují. Křižovatka si připisuje další nehodu Semafory v Žežické stále nefungují. Křižovatka si připisuje další nehodu Při střetu dvou aut došlo k poranění jednoho z řidičů. Příbramsko zasáhne v úterý silný vítr, hrozí škody na domech i problémy v dopravě Příbramsko zasáhne v úterý silný vítr, hrozí škody na domech i problémy v dopravě Výstraha před silným větrem platí v úterý od 06:00 do 24:00. Všichni lidé se mohou registrovat na webu k přeočkování proti covidu Všichni lidé se mohou registrovat na webu k přeočkování proti covidu Nárok na přeočkování mají nyní lidé šest měsíců po dokončeném předchozím očkování. Od … Kam až sahají tradice posvátného jmelí? Kam až sahají tradice posvátného jmelí? Jmelí je neodmyslitelným symbolem Vánoc. Jeho léčivé účinky a magické síly byly známy … Příbram bude příští rok hospodařit s téměř miliardou, chystá investice za 400 milionů Příbram bude příští rok hospodařit s téměř miliardou, chystá investice za 400 milionů V městské kase je v tuto chvíli zhruba 300 milionů korun. V památníku Vojna u Příbrami se natáčel klip Totalitní řád skupiny Debustrol V památníku Vojna u Příbrami se natáčel klip Totalitní řád skupiny Debustrol Hlavní role v klipu se zhostil herec Martin Dejdar.
Starosta: Vůči lidem v první linii nad zrušenými trhy fňukat nebudu Starosta: Vůči lidem v první linii nad zrušenými trhy fňukat nebudu Starosta Příbrami Jan Konvalinka společně se starostkou Lhoty u Příbramě Evou Drmlovou …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz