21. 8. svátek má Johana




Čápi měli rekordní sezónu v počtu úspěšných hnízdění. Rožmitálští čápi ale měli smůlu

4. září 2024   (15:30)
Čápi měli rekordní sezónu v počtu úspěšných hnízdění. Rožmitálští čápi ale měli smůlu
foto: pribram.cz / Karel Hutr (Čáp bílý při lovu na louce)

Čáp bílý je u nás oblíbeným opeřencem. Obyvatelé měst a vesnic, kde čápi hnízdí, je sledují a mají o jejich osudech dobrý přehled. Pomocí kamer pozorovali lidé ptačí rodinky na hnízdech třeba v Milíně nebo Rožmitále pod Třemšínem. Jak se jim letos dařilo? Na jakých nebezpečných místech si čápi staví hnízda?


Rekordní počet pozorovatelů
Podle České společnosti ornitologické (ČSO) se letos čápům bílým v Česku dařilo. „Česká společnost ornitologická ve spolupráci s dobrovolníky zaznamenala celkem 837 hnízd s již vzrostlými čapími mláďaty, což je o 122 hnízd více než loňský rok a nejvíce za celou historii programu Čapí hnízda, který ČSO koordinuje od roku 2014. Rekordní byl také počet 1192 zapojených dobrovolníků, díky kterým získala ČSO cenná data o hnízdění čápů v Česku,“ uvedla Tereza Valchářová za ČSO.

S ukončením hnízdní sezony také skončilo již 8. mezinárodní sčítání. „V loňském roce jsme zaznamenali vzrostlá mláďata na 715 hnízdech, což bylo poprvé, kdy se číslo přehouplo přes hranici 700. Letos je jich dokonce 837, což je nárůst o více než 15 %. Data nejdříve projdou kontrolou a následně je budeme detailně vyhodnocovat,“ dodává Gabriela Dobruská, která v ČSO koordinuje program Čapí hnízda.

Pozorujte čápy i nadále
Díky spolupráci dobrovolníků zjistili ornitologové například to, že je v naší krajině umístěno 350 nikdy neobsazených hnízdních podložek, které na čápy léta marně čekají a že na sloupech elektrického vedení si čápi postavili již více než 160 hnízd! Bohužel, tento typ hnízdění má stoupající trend, takto umístěná hnízda evidujeme zejména v Moravskoslezském kraji.

Mezinárodní sčítání probíhá jednou za deset let. Koordinuje ho německá organizace na ochranu přírody a partner BirdLife International NABU. Při posledním sčítání v roce 2014 hnízdili čápi bílí v 54 zemích Evropy, severní Afriky a Asie, ve 48 z těchto zemí sčítání proběhlo. V rámci jednotlivých zemí je sčítání koordinováno partnery BirdLife International, vědeckými institucemi a dalšími neziskovými organizacemi. Za Česko sčítání koordinuje Česká společnost ornitologická. V roce 1984 byla stanovena celková populace čápa bílého na 135 000 párů, v roce 2014, při posledním mezinárodním sčítání, byla odhadnuta na 272 000 párů. Zatímco ve střední Evropě byla populace mezi lety 2004 a 2014 stabilní, ve východní Evropě docházelo k mírnému nárůstu (+14 %), v západní dokonce k silnému vzestupu početnosti (+34 %).
Dlouholetou tradici má sledování čápů i v Rožmitále, kde pár hnízdí na vysokém komíně bývalé slévárny. Letos ale měli čápi smůlu. Miloslav Maroušek je pozoruje dlouhé roky. Poznamenává si jejich přílety, a to zvlášť samice i samce, počty mláďat a vůbec osudy čapí rodiny. Letos místní čápi ale neměli dobrý rok ve své domovině. Jediné jejich mládě se totiž nedožilo úspěšného vylétnutí z hnízda. „Čapí pár to opravdu neměl lehké. Mnoho „náletů“ a soubojů o hnízdo mu určitě na klidu nepřidalo a možná i proto nebyl tento rok pro potomky dobrý,“ informoval o místní čapí rodince Maroušek.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Karel Hutr








Související


Další články

Poznejte život v lese při komentované vycházce s lesníkem Poznejte život v lese při komentované vycházce s lesníkem Brdská příroda ukrývá řadu zajímavostí, které při běžné procházce snadno přehlédnete. … AKTUÁLNĚ Tipy na víkend: S létem se můžete začít postupně loučit na hradech a zámcích, Příbramsko ale stále nabízí spoustu letních akcí! Tipy na víkend: S létem se můžete začít postupně loučit na hradech a zámcích, Příbramsko ale stále nabízí spoustu letních akcí! O víkendu se můžete zúčastnit oblíbené celorepublikové akce Hradozámecká noc, a to … AKTUÁLNĚ Pohonné hmoty v Příbrami: Nafta stále zdražuje Pohonné hmoty v Příbrami: Nafta stále zdražuje Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 39,99 Kč do 41,90 Kč … AKTUÁLNĚ V Osečanech na zámku se bude vdávat princezna V Osečanech na zámku se bude vdávat princezna V sobotu 22. srpna 2026 se na zámku v Osečanech odehraje událost, která tomu místu … KULTURA Parkování, bydlení i hospodaření města. Šance pro Příbram - Naše Česko představuje kandidáty Parkování, bydlení i hospodaření města. Šance pro Příbram - Naše Česko představuje kandidáty Šance pro Příbram - Naše Česko představila kandidátní listinu pro podzimní komunální … VOLBY 2026 Komáři mají svůj den. Proč připadá Světový den komárů právě na 20. srpna? Komáři mají svůj den. Proč připadá Světový den komárů právě na 20. srpna? Stačí večer vyrazit ven a jejich přítomnost člověk většinou pozná během několika … ZAJÍMAVOSTI Hrady a zámky po setmění ožijí. Hradozámecká noc nabídne příběhy, tajemství i romantiku Hrady a zámky po setmění ožijí. Hradozámecká noc nabídne příběhy, tajemství i romantiku Už v sobotu 22. srpna se po celé republice otevřou hrady, zámky a další památky také … AKTUÁLNĚ Havárie vodovodu v Husově ulici ochromila dopravu v Příbrami, řidiči stojí v kolonách Havárie vodovodu v Husově ulici ochromila dopravu v Příbrami, řidiči stojí v kolonách Doprava v centru Příbrami aktuálně tvrdě kolabuje kvůli havárii hlavního vodovodního … AKTUALIZOVÁNO Rozkvetlá louka jako klimatizace? U Příbrami to funguje Rozkvetlá louka jako klimatizace? U Příbrami to funguje V krajině, která se v srpnu změnila v rozpálenou kulisu, existují místa, kde se život … NEPŘEHLÉDNĚTE
Kulturní jízda pro každého výletníka Čapka i Dvořáka za cenu jedné vstupenky Kulturní jízda pro každého výletníka Čapka i Dvořáka za cenu jedné vstupenky Spojte letní výlet s historií, literaturou a hudbou. Na Příbramsku a Dobříšsku můžete … TIP NA VÝLET
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz