Budova příbramského archivu má problém se statikou. Vedení chce vybudovat přístavbu na vedlejším pozemku
16. června 2021 (12:01)
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka
Je již zpracovaná studie proveditelnosti, na výstavbu ale zatím nejsou finance.
Příbramský archiv má problém se statikou. Budova musela být zčásti vyklizena a archiválie převezeny do náhradního depozitáře mimo Příbram. Problémy s technickým stavem budovy z roku 1997 se začaly projevovat před pěti lety. Archiv dal provést stavebně statický průzkum, z něhož vyplynulo, že základová deska není dlouhodobě schopna nést tak velkou zátěž. Podal proto trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli obecnému ohrožení, policie ale podle ředitele Státního oblastního archivu v Praze Daniela Doležala případ odložila.
Vedení archivu chce vybudovat přístavbu na sousedním pozemku. Má zpracovanou studii proveditelnosti, na výstavbu ale zatím nejsou finance. "Další kroky budou záležet na finančních prostředcích a personální kapacitě archivu," řekl Doležal.
Středočeské archivy fungovaly za pandemie v minimalistickém režimu, zcela zavřené byly jen krátkodobě. Badatelé mohli studovat, ale v omezeném počtu. "Režim jsme už dvakrát uvolnili. V současné době od začátku května jsme na 50 procentech kapacity badatelen. Bohužel pořád se musejí badatelé objednávat dopředu, protože některé naše badatelny, typicky v Kolíně, jsou velmi malé a víc než jeden dva lidé se tam nevejdou. Ale jsou badatelny, třeba v Příbrami nebo na centrále, které jsou tak veliké, že i poloviční kapacita nikdy není vyčerpána," dodal Doležal.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Další články
Zkontrolujte si důchod z pohodlí domova. Nová služba vám ušetří cestu na úřad
Česká správa sociálního zabezpečení přišla s novinkou, která může lidem výrazně …
AKTUÁLNĚ
Dobříš praská ve švech, Příbram hlásí pokles. Zápisy do 1. tříd ukázaly ostrý rozdíl
Zatímco Dobříš letos zápasí s rekordním počtem dětí u zápisů do 1. tříd, Příbram hlásí …
ŠKOLSTVÍ
Nešvar v Příbrami: Zloději paliva „zasáhli“ u nádrží kamionů
V ulici K Podlesí se v posledních týdnech rozjel znepokojivý nešvar. Občané upozorňují …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Otakar (Ťulda) Brousek: „Mám se výborně. A to spoustu lidí naštve“
Otakar Brousek mladší, v hereckém prostředí přezdívaný Ťulda, patří k nejvýraznějším …
ROZHOVOR
Proč lidé večer nosí červené brýle? Nový trend slibuje lepší spánek
Možná jste si toho všimli na sociálních sítích, v podcastech o zdraví nebo u známých: …
ZAJÍMAVOSTI
Přípravné práce zahájeny. Vnitroblok v Riegrově ulici se změní
V polovině dubna budou zahájeny stavební práce ve vnitrobloku v Riegrově ulici, který …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Bezpečí v Příbrami? Někteří lidé ukazují na drogy, bezdomovectví a zločiny, další to tak černě nevidí
Je Příbram bezpečným městem? Na tuto otázku odpovídali naši čtenáři v nedávné anketě – …
NÁZOR
Blechy, prádlo a zákaz práce: Velikonoční týden má temnější tradice, než čekáte.
Velikonoce jsou svátky vajec, jara a nových začátků.
Ať už je vnímáme duchovně, …
VELIKONOCE
Pozor, jsou všude. Klíšťata se objevují i tam, kde byste je nečekali
Česká lékárnická komora upozorňuje, že klíšťata se v Česku probouzejí už s prvními …
PŘÍRODA
Nevydej se špatnou cestou. Policie varuje děti před drogami
Policie České republiky z Územního odboru Příbram se i letos zapojila do preventivního …
NEPŘEHLÉDNĚTE




