30. 11. svátek má Ondřej
Březnický zámek rozšířil návštěvnické okruhy o expozici Renesance na dotek

15. října 2021   (06:35)
Březnický zámek rozšířil návštěvnické okruhy o expozici Renesance na dotek
foto: město Březnice

Vytvoření nové expozice vyšlo na 2,8 milionu korun, náklady byly rozděleny do čtyř let.


Zámek Březnice na Příbramsku rozšířil návštěvnické okruhy o expozici nazvanou Renesance na dotek. Jejím hlavním tématem je cyklus renesanční grafiky Kolovratská svatba od Zikmunda Elsassera z roku 1580, kterou doplňují audiovizuální prvky a možnost interaktivního zapojení návštěvníků. Vytvoření nové expozice vyšlo na 2,8 milionu korun, náklady byly rozděleny do čtyř let, řekl Tomáš Pospíšil z Národního památkového ústavu (NPÚ).

Elsasserův cyklus vznikl na objednávku Ferdinanda II. Tyrolského při příležitosti svatby jeho dvořana Jana Libštejnského z Kolovrat a dvorní dámy Filipíny Welserové Kateřiny z Baymundu. V důsledku příbuzenských svazků Welserů a Kolovratů se ocitl na březnickém zámku.
"Při tvorbě nové expozice jsme chtěli výrazněji akcentovat renesanční epochu promítnutou do současné architektonické podoby zámku. Epochu, jež je zastoupena unikátním kulturním mobiliářem uchovaným na zámku Březnice – renesanční grafikou Kolovratská svatba – a též epochu, která zde měla svá tajemství: tajnou svatbu Filipíny Welserové a Ferdinanda Tyrolského," uvedl kastelán Robert Barták.
Expozice využívá audiovizuální prvky, mimo jiné hologramy. V některých částech je možný i interaktivní přístup návštěvníků, třeba v případě šermířské techniky nebo střelby kuší. Výstava zahrnuje i dokumenty představující renesanci na březnickém zámku nebo dotykové moduly přibližující historický mobiliář. Návštěvníci mohou zhlédnout i autentické renesanční interiéry, zejména Lokšanskou knihovnu z roku 1558, která je nejstarší zámeckou knihovnou v Čechách, spolu s hodovní renesanční síní.

Do konce roku bude zámek otevřený o říjnových víkendech a dále na státní svátek 28. října. V sobotu 4. prosince bude hostit adventní koncert Chairé a Codex Temporis. Třetí adventní sobotu 11. prosince nabídne správa zámku prohlídky zaměřené na dobu adventní a vánoční.

Březnický renesanční zámek vznikl přestavbou gotické tvrze z poloviny 13. století. Jeho vznik je spojen s jedním z nejstarších českých rodů Buziců, který svůj původ odvozoval od bájného Bivoje. Dalšími majiteli byly rody Zmrzlíků, Lokšanů, Jeníšků z Újezda, Kolovratů a uherských Pálffyů. Zámek s renesanční zahradou, obklopenou baštami a anglickým parkem, je přirozenou dominantou města.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Jakub Pečenka

Další články

Meteorologové: V první polovině prosince se oteplí, i o Vánocích bude přes den nad nulou Meteorologové: V první polovině prosince se oteplí, i o Vánocích bude přes den nad nulou V týdnu, kdy budou vánoční svátky - mezi 20. a 26. prosincem, průměr denních teplot … Očkovaní lidé budou po významném rizikovém kontaktu muset na test Očkovaní lidé budou po významném rizikovém kontaktu muset na test Dosud očkovaní lidé podle metodického pokynu hlavní hygieničky z 19. října nemuseli … Na výjezdu z Příbrami přetočil řidič Fabii na střechu, dechovou zkoušku na alkohol odmítl Na výjezdu z Příbrami přetočil řidič Fabii na střechu, dechovou zkoušku na alkohol odmítl Policie silnici obousměrně uzavřela. Semafory v Žežické stále nefungují. Křižovatka si připisuje další nehodu Semafory v Žežické stále nefungují. Křižovatka si připisuje další nehodu Při střetu dvou aut došlo k poranění jednoho z řidičů. Příbramsko zasáhne v úterý silný vítr, hrozí škody na domech i problémy v dopravě Příbramsko zasáhne v úterý silný vítr, hrozí škody na domech i problémy v dopravě Výstraha před silným větrem platí v úterý od 06:00 do 24:00. Všichni lidé se mohou registrovat na webu k přeočkování proti covidu Všichni lidé se mohou registrovat na webu k přeočkování proti covidu Nárok na přeočkování mají nyní lidé šest měsíců po dokončeném předchozím očkování. Od … Kam až sahají tradice posvátného jmelí? Kam až sahají tradice posvátného jmelí? Jmelí je neodmyslitelným symbolem Vánoc. Jeho léčivé účinky a magické síly byly známy … Příbram bude příští rok hospodařit s téměř miliardou, chystá investice za 400 milionů Příbram bude příští rok hospodařit s téměř miliardou, chystá investice za 400 milionů V městské kase je v tuto chvíli zhruba 300 milionů korun. V památníku Vojna u Příbrami se natáčel klip Totalitní řád skupiny Debustrol V památníku Vojna u Příbrami se natáčel klip Totalitní řád skupiny Debustrol Hlavní role v klipu se zhostil herec Martin Dejdar.
Starosta: Vůči lidem v první linii nad zrušenými trhy fňukat nebudu Starosta: Vůči lidem v první linii nad zrušenými trhy fňukat nebudu Starosta Příbrami Jan Konvalinka společně se starostkou Lhoty u Příbramě Evou Drmlovou …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz