7. 12. svátek má Ambrož

Blíží se Suchej únor. Zvládnete měsíc bez kapky alkoholu?

28. ledna 2021   (14:06)
Blíží se Suchej únor. Zvládnete měsíc bez kapky alkoholu?
foto: pribram.cz

Organizátoři akce apelují na lidi, aby alespoň nejkratší měsíc v roce vydrželi bez alkoholu.


Organizátoři kampaně Suchej únor i letos lákají na měsíc bez jediné kapky alkoholu. Podobně jako Movember, kdy si v listopadu muži pěstují knír, aby upozornili na problematiku rakoviny prostaty, snaží se akce Suchej únor připoutat pozornost k rizikové konzumaci alkoholu. I tato kampaň je původně zaměřena na muže. Problém s alkoholem má však i nemalá část žen.

Podle webu suchejunor.cz se u nás za hranou rizikového pití pohybuje přes milion lidí. Průměrný Čech vypije za rok 14,4 litrů čistého lihu, což je více než dvojnásobek světového průměru. Více zvládnou už jen v Litvě a Moldavsku. Společenské náklady nadměrného pití se odhadují na 59 miliard korun ročně.
Jarní průzkum, který si nechala vypracovat Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra ČR po první vlně koronaviru v dubnu 2020, odhalil, že Češi pili během nouzového stavu ještě víc než obvykle. Příjem alkoholu zvýšilo až 18 % Čechů. Spotřeba alkoholu vzrostla nejvíce u lidí ve věkové skupině od 27 do 35 let (22 %). Zatímco ti, kteří byli zvyklí chodit za skleničkou či půllitrem do barů a restaurací, svou spotřebu pravděpodobně snížili, u řady dalších, kteří se do té doby pohybovali v rizikové skupině, naopak konzumace alkoholu vzrostla. K tomu ostatně přispívá i faktor sociální izolace a splynutí rodinného života s pracovním v rámci home office. 
Hranice mezi pitím a závislostí je přitom velmi tenká. A právě měsíc bez alkoholu může mnohým napovědět, jak na tom doopravdy jsou. Suchej únor pomáhá účastníkům odhalit, zda mají své pití pod kontrolou či ne.


Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka

Další články

Středočeský kraj by uvítal shodu odborníků na vánočním volnu ve školách Středočeský kraj by uvítal shodu odborníků na vánočním volnu ve školách Například školy v Příbrami zatím ředitelská volna nevyhlásily, procento nakažených … Starosta: Město příští rok získá 994 milionů a utratí 1,143 miliardy Starosta: Město příští rok získá 994 milionů a utratí 1,143 miliardy Starosta Příbrami Jan Konvalinka se ohlíží za včerejším jednání zastupitelstva. V Příbrami se v příštím roce zdraží vodné a stočné o tři procenta V Příbrami se v příštím roce zdraží vodné a stočné o tři procenta Při průměrné spotřebě 90 litrů na osobu a den zaplatí příští rok tříčlenná domácnost … Policisté pátrají po řidiči, který u Hluboše způsobil dopravní nehodu Policisté pátrají po řidiči, který u Hluboše způsobil dopravní nehodu K události došlo 20. listopadu v ranních hodinách. Příbramské divadlo uvede známou hudební komedii Limonádový Joe Příbramské divadlo uvede známou hudební komedii Limonádový Joe Slavnou parodii na westerny se souborem nastudoval Milan Schejbal, v hlavních rolích … Zastupitelé Příbrami schválili záměr prodeje pozemku u archivu pro stavbu bytů Zastupitelé Příbrami schválili záměr prodeje pozemku u archivu pro stavbu bytů Podmínky prodeje vedení radnice ještě upřesní a znovu předloží zastupitelstvu. Příbram bude letos opět hospodařit se schodkovým rozpočtem Příbram bude letos opět hospodařit se schodkovým rozpočtem Návrh rozpočtu dnes schválili zastupitelé. O Vánocích mrznout nebude, teploty se udrží mírně nad nulou, očekávají meteorologové O Vánocích mrznout nebude, teploty se udrží mírně nad nulou, očekávají meteorologové Podle meteorologů nás pravděpodobně čekají opět Vánoce na blátě. ŽIVĚ: Zasedání zastupitelstva v Příbrami ŽIVĚ: Zasedání zastupitelstva v Příbrami Nejdůležitějším bodem bude návrh rozpočtu na příští rok.
Starosta: Duševní polotovar přeřezal na příbramském náměstí kabeláž k vánoční dekoraci Starosta: Duševní polotovar přeřezal na příbramském náměstí kabeláž k vánoční dekoraci Trojici pachatelů zaznamenala kamera. Městská policie žádá veřejnost o pomoc při …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz