13. 3. svátek má Růžena




Berounské muzeum vystavuje dílo zapomenutého malíře Josefa Kotrby

22. září 2024   (15:30)
Berounské muzeum vystavuje dílo zapomenutého malíře Josefa Kotrby
foto: Muzeum Českého krasu

S tvorbou malíře z Králova Dvora se návštěvníci Muzea Českého krasu seznámí do 31. října.


Muzeum Českého krasu v Berouně otevřelo vernisáží ve čtvrtek 19. září novou výstavu Josef Kotrba, zapomenutý malíř. Výtvarnou tvorbou umělce, který většinu života prožil v Králově Dvoře, návštěvníky provede do 31. října ve výstavní síni Konírna.

Architekt a stavitel Josef Kotrba se na konci své profesní kariéry začal věnovat malířské tvorbě. Tuto skutečnost odhalil v roce 2022 nález asi tří stovek jeho obrazů na půdě jednoho z domů v Králově Dvoře. Náročného restaurování se ujal galerista a restaurátor Tomáš Hejtmánek.
„Jsem moc ráda, že se obrazy Josefa Kotrby dostaly právě k Tomáši Hejtmánkovi, kterému děkuji za záchranu Kotrbova díla v jeho celku. Právě jeho zásluhou neskončila celá Kotrbova tvorba někde na skládce a my ji nyní můžeme ukázat i místnímu publiku,“ uvádí ředitelka Muzea Českého krasu Karin Kriegerbecková, jejíž kolegyně historičky se zase pustily do pátrání po osobě Josefa Kotrby. „Mají za sebou rok intenzivní badatelské práce, díky které se jim podařilo zmapovat i Kotrbův životní příběh,“ doplňuje ředitelka.
„Naposledy mohla veřejnost spatřit alespoň část díla na výstavě pod názvem Svět bájí a pohádek v naivním umění akad. arch. Josefa Kotrby, která se uskutečnila od 19. března do 6. dubna 1973 v sále Okresního kulturního střediska v Berouně, dnes Obchodního centra Hvězda,“ připomíná muzejní historička Dana Hradilová.

Na říjen muzeum chystá dvě komentované prohlídky s kurátorkou výstavy Janou Marečkovou. „Ač byl Kotrba malíř amatér, soubor obrazů nevznikl pouze jako záliba z volné chvíle. Kotrba měl propracovaný výtvarný jazyk, který zcela koresponduje s vlnou naivní umělecké tvorby v polovině dvacátého století ve světě a okrajově i u nás,“ představuje jeho tvorbu Jana Marečková. Výstava byla realizována ve spolupráci s Arthouse Hejtmánek v Praze, kde je do konce října k vidění druhá část výstavy s názvem Nalezený malíř Josef Kotrba.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková








Související


Další články

Tipy na víkend: Den svatého Patrika, hokejové utkání a řada kulturních akcí Tipy na víkend: Den svatého Patrika, hokejové utkání a řada kulturních akcí Tento víkend si můžete vyzkoušet, jak asi vypadá atmosféra v tradiční irské hospodě, … NEPŘEHLÉDNĚTE Rožmitál čeká pestrý pátek: Jarní tvoření a Ping pongový ples k 50 letům stolního tenisu Rožmitál čeká pestrý pátek: Jarní tvoření a Ping pongový ples k 50 letům stolního tenisu Rožmitál pod Třemšínem čeká 13. března odpoledne a večer plné zábavy, kreativity a … KULTURA Tankování v Příbrami zdražuje. Konflikt na Blízkém východě rozhýbal ceny paliv Tankování v Příbrami zdražuje. Konflikt na Blízkém východě rozhýbal ceny paliv Za benzin Natural 95 zaplatíte tento týden v Příbrami v rozmezí od 36,90 Kč do 38,90 … AKTUÁLNĚ MG ROADSHOW míří opět do Příbrami MG ROADSHOW míří opět do Příbrami Už 17. a 18. března ožije areál společnosti AUTA s.r.o. v Příbrami velkou … KOMERČNÍ SDĚLENÍ Motorkářská sezona začala. Policie varuje před riziky po zimě Motorkářská sezona začala. Policie varuje před riziky po zimě S příchodem teplejších březnových dní se na silnice vrátili motorkáři. Začátek sezony … DOPRAVA Den, který děsí svět: Pátek třináctého Den, který děsí svět: Pátek třináctého Pátek třináctého. Den, kdy někteří raději nevycházejí z domu, jiní si dávají pozor na … ZAJÍMAVOSTI Messenger mění podobu. Web messenger.com se přesune na Facebook Messenger mění podobu. Web messenger.com se přesune na Facebook Společnost Meta Platforms oznámila změnu ve fungování své komunikační služby Facebook … NEPŘEHLÉDNĚTE Policie obvinila manžele, kteří měli ve Vranovicích množírnu psů Policie obvinila manžele, kteří měli ve Vranovicích množírnu psů O zásahu policie i Krajské veterinární správy ve Vranovicích, kde byla množírna psů, … AKTUÁLNĚ Bitva o přesnost i nervy: Rožmitálští rybaříci vyrazili do Příbrami Bitva o přesnost i nervy: Rožmitálští rybaříci vyrazili do Příbrami První březnová sobota patřila v Příbrami rybolovné technice. Mezi více než šedesátkou … FOTOGALERIE
„Nezastavujme louky. Příbram musí růst dovnitř,“ říká starosta Konvalinka „Nezastavujme louky. Příbram musí růst dovnitř,“ říká starosta Konvalinka Jak má Příbram vypadat za deset let a kde má smysl hledat prostor pro nový rozvoj? O … ROZHOVOR
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz