Babiš: Lockdown je snad poslední, po Velikonocích se může uvolnit
26. března 2021 (13:29)
foto: pribram.cz, ČTK
Nouzový stav v Česku platí nepřetržitě od loňského 5. října, nově ho mohou při nižší síle epidemie vystřídat opatření podle pandemického zákona.
Premiér Andrej Babiš (ANO) doufá, že prodloužení nouzového stavu, o které vláda žádá posedmé, bude poslední. Rozvolnění si nyní Česko nemůže dovolit, řekl dnes poslancům premiér, které požádal o prodloužení nouzového stavu o dalších 30 dní. Nynější nouzový stav skončí v neděli 28. března. Rozvolnění aktuálních protiepidemických opatření projedná vláda po Velikonocích a stanoví jejich termíny, které dodrží, a tentokrát to nepokazí, uvedl Babiš.
"Chápu, že všichni jsou frustrovaní, trvá to dlouho a psychika nás všech je samozřejmě ohrožena, ale teď je tady naděje, že to může být poslední lockdown," řekl Babiš. Aktuální uzávěra je podle premiéra nejdůležitější a předčasné rozvolnění by znamenalo stejnou chybu jako před Vánocemi.
"Určitě po Velikonocích si na vládě na základě celkové situace, a jsem přesvědčen, že to jde správným směrem, sedneme a oznámíme nějaké termíny návratu do škol a další věci, které by měla vláda jednotně odsouhlasit, zkomunikovat a samozřejmě to nejdůležitější - dodržet. Proto je to důležité, abychom to tentokrát nezpackali," řekl ministerský předseda.
Lidé by měli být podle Babiše trpěliví. Uzavření okresů mělo pozitivní vliv na omezení počtu nakažených koronavirem, ale epidemie ustupuje pomaleji, než se čekalo, řekl premiér. Opětovně zdůraznil potřebu očkování proti nemoci covid-19 nebo užívání medikamentů jako experimentální lék bamlanivimab. Babiš hájil postup vlády při zajištění vakcín. "Myslím si, že to zvládáme, že se očkuje maximálně možně," řekl.
Nouzový stav v Česku platí nepřetržitě od loňského 5. října, nově ho mohou při nižší síle epidemie vystřídat opatření podle pandemického zákona. Menšinová vláda ANO a ČSSD se při aktuální žádosti o prodloužení bude moci pravděpodoně opět opřít o podporu komunistů.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
ČTK
ČTK
autor: Jakub Pečenka
Další články
Gastro agent: Pizzeria Sicilia
Fast‑food má být rychlý, jednoduchý a cenově přijatelný. Ale i u rychlého občerstvení …
Fast food
Obrázky nejen příbramské: Nová výstava v nemocniční galerii představuje deset let tvorby Karla Plačka
Galerie Gaudii gratia Oblastní nemocnice Příbram hostí novou fotografickou výstavu s …
Brdské lesy se mění. Díky péči VLS jsou zdravější, pestřejší a lépe odolávají klimatickým výzvám
Brdy procházejí v posledních letech výraznou proměnou. Území, které ještě nedávno …
Proč je setrvávání v toxických vztazích trendem dnešní doby?
Toxické vztahy tu byly vždy, ale až v posledních letech se o nich mluví otevřeně a …
Masopust v Podlesí nabídne program pro děti i dospělé. Veselí odstartuje už v knihovně
Podlesí se i v letošním roce chystá na tradiční masopustní veselí, které každoročně …
Masopust
Volejbalisté Příbrami padli s Brnem v pěti setech. Dramatický duel rozhodl tie-break
Sedmnácté kolo základní části ČEZ extraligy mužů nabídlo v Příbrami divákům atraktivní …
Sport
Podbrdsko online: poklady regionu, které jinde nenajdete. Starší ročníky jsou zdarma v archivu
Sborník Podbrdsko už více než třicet let odkrývá příběhy, objevy a zapomenuté …
Historie
Vysoký Chlumec a Klučenice uspěly v soutěži Zlatý lajk. Patří mezi nejlépe komunikující obce v regionu
Městys Vysoký Chlumec a obec Klučenice patří mezi nejlépe komunikující samosprávy v …
Nepřehlédněte
Podkroví Muzea města Dobříše ožilo tvořivostí
V podkrovních prostorách Muzea města Dobříše vznikl na konci loňského roku nový …
Oblastní nemocnici Příbram čekají provozní změny, ale i stavební úpravy, stěhování i nové vstupy
Příbramská nemocnice v první polovině roku 2026 upraví provoz několika oddělení. Změny …




