ANO si v průzkumech dál udržuje pozici suverénně nejsilnějšího uskupení na české politické scéně
12. července 2020 (16:49)
ANO si v průzkumech veřejného mínění dál udržuje pozici suverénně nejsilnějšího uskupení na české politické scéně. Pokud by se nyní konaly volby, vyhrálo by je podle modelu agentury Kantar CZ hnutí Andreje Babiše se ziskem 32 procent hlasů. Následují Piráti s 18 procenty, třetí občanské demokraty by volilo 13 procent dotázaných. Šest stran - STAN, KSČM, TOP 09, SPD, ČSSD a KDU-ČSL se pohybují kolem pětiprocentní hranice nutné pro vstup do Poslanecké sněmovny, přičemž lidovci by na poslanecká křesla nyní nedosáhli. Výsledky modelu pro Českou televizi dnes zazněly v pořadu Otázky Václava Moravce.
"Kolem pětiprocentní hranice se v rámci statistické chyby pohybuje šestice stran. Nejvýrazněji ztratila SPD, nejmenší šanci dostat se do Sněmovny má podle autorů modelu KDU-ČSL," uvedla ČT. Z dalších stran přisoudil volební model tři procenta Trikolóře, ostatní strany by dohromady získaly dvě procenta hlasů.
Oproti květnu si trojice nejsilnějších stran, tedy ANO, Piráti a ODS, výrazně nepohoršila ani nepolepšila. S odstupem se v intervalu 1,5 procentního bodu pohybuje na hranici pro vstup do Sněmovny šestice stran. Nejpříznivější je červnový volební model pro Starosty a nezávislé (STAN), kterým předvídá zisk šesti procent hlasů, což je o půl procentního bodu více než podle minulého průzkumu. Totožný zisk 5,5 procenta hlasů předvídá průzkum pro trojici stran: KSČM a TOP 09 si oproti předchozímu volebnímu modelu o půl procentního bodu polepšily, naopak SPD o 2,5 procentního bodu propadla.
SPD je jediným subjektem, u nějž sociologové za poslední měsíc zaznamenali výraznější posun ve voličských preferencích. "Preference SPD jsou však dlouhodobě výrazně rozkolísané, proto předpokládáme, že jde spíše o jednorázový výkyv v datech," uvedli.
Přesně pět procent průzkum přisuzuje sociálním demokratům, což je o půl procentního bodu méně oproti minulému modelu. Jedinou současnou sněmovní stranou, která by se do dolní komory podle Kantar CZ nedostala, je KDU-ČSL. Podporu jí vyjádřilo 4,5 procenta dotázaných, což je lepší výsledek než v květnu, kdy lidovci dosáhli na čtyři procenta. Oproti jiným menším stranám se KDU-ČSL pod hranicí pro vstup do dolní komory pohybuje dlouhodobě.
Při přepočtu volebního zisku na mandáty by si 200 křesel rozdělilo osm stran. Vítězné hnutí ANO by získalo 86 mandátů, Piráti 42 a ODS by měla 27 poslanců. SPD přisoudil model 12 křesel a TOP 09 deset. STAN a ČSSD by podle Kantar CZ měli ve Sněmovně osm křesel a komunisté sedm.
Průzkum se konal od poloviny června do začátku července na vzorku 865 respondentů.
Průzkum se konal od poloviny června do začátku července na vzorku 865 respondentů.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
ČTK
ČTK
autor: Jakub Pečenka
Další články
Novoročenky městu nově připravují školáci
Město Příbram letos poprvé zapojilo do tvorby svých novoročenek školáky. První …
Český telekomunikační úřad znovu umožnil slevy na internet či volání pro osoby s nízkým příjmem a osoby se zdravotním postižením
Málokdo ví, že existuje možnost slevy na internet a volání pro osoby s nízkými příjmy …
Záchytka v Příbrami ve svátečním režimu – kapacita omezená, cena vysoká
Počet klientů příbramské protialkoholní záchytné stanice v posledních letech stoupá, a …
Nepřehlédněte
Středočeský kraj spustí příští rok stavbu několika záchytných parkovišť
Středočeský kraj spustí příští rok stavbu několika záchytných parkovišť asi pro 1000 …
Cestou k prastarému hnízdu černých čápů v Brdech
Jak už z příběhu o bukové stráni vyplynulo, v koruně jednoho z rozdvojených …
Příroda
Vánoční jmelí: od keltských pověr až k polibkům pod větvičkou
Jmelí je rostlina, která od pradávna budila úžas. Zůstává zelené i v zimě, roste mezi …
Vánoce
Vánoční bowling plný radosti: rybářský kroužek z Rožmitálu uzavřel rok ve velkém stylu
Vánoční atmosféra a konec roku pohltil i rybářský kroužek Českého rybářského svazu, …
Na sváteční stůl patří i houbový kuba z vánoční houby
Vánoční svátky nejsou jen o cukroví a smaženém kaprovi. K místním tradicím patří také …
Vánoce
Nová kavárna v Drakovně doplní úpravy Jiráskových sadů
V budově Drakovny (dům čp. 117), v prostorách, které mají obyvatelé nejen Příbrami …
Nepřehlédněte
Na Štěpána rodina i tradice. Druhý svátek vánoční připomíná prvního mučedníka i koledy
Druhý svátek vánoční 26. prosince připomíná svatého Štěpána, prvního křesťanského …
Vánoce





