21. 9. svátek má Matouš

Anna Čiperová: Dopad covidových opatření byl pro divadlo nejen finanční, ale hlavně psychický

1. srpna 2021   (15:30)
Anna Čiperová: Dopad covidových opatření byl pro divadlo nejen finanční, ale hlavně psychický
foto: Anna Čiperová/se souhlasem

Příbramské divadlo je pro plno příznivců nedílnou součástí kulturního rozvoje a života. Pandemická opatření se na dlouhou dobu dotkla i jeho. Jak nucené uzavření zasáhlo provoz, jsme se v našem rozhovoru zeptali zástupkyně ředitele Divadla Příbram paní Anny Čiperové.


Jaký dopad mělo úplné uzavření divadel z důvodu pandemie na Příbramské divadlo?
Musím říci, že dopad byl nejen finanční, ale hlavně psychický. Celý tým divadla, vč. herců, byl neustále připraven. Probíhaly zkoušky, šití kostýmů a potřebná příprava pro odehrání představení. V tomto režimu jsme fungovali po celou dobu uzavření, protože jsme netušili, kdy budeme moci opět hrát. Divadlo dle mého nebylo nikdy tak plné, tedy krom diváků. Nakonec z důvodu nelepšící se pandemické situace musela být všechna představení zrušena.

Jaká byla finanční ztráta a problémy s tím spojené?
Díky pandemii přišlo divadlo na výnosech o více jak 15 milionů. Myslíme, že pokud to půjde a situace bude po létě příznivá, mohli bychom finanční dopad alespoň trochu ztlumit.

Dalším problémem, který nám vznikl, bylo vracení již vybraného vstupného nebo předplatného, které návštěvníci měli již uhrazené. Byl to přibližně milion korun, který musel být vrácen zpět. Chci touto cestou poděkovat našemu obchodnímu oddělení, které veškeré komplikace s tímto úkonem spojené, zvládlo. Dále, velké díky všem, kteří již zaslané vstupné i předplatné nepožadovali vrátit. Tyto částky nám byly poskytnuty jako finanční dar. Moc si toho vážíme.
Odrazí se doba uzavření např. formou zdražení vstupného?
Zdražovat určitě neplánujeme. Ceny našich představení měnit nebudeme. Jsme městské divadlo, zřizovatel je Město Příbram a snažíme se kulturu nechat dostupnou pro všechny občany. Jiné to může být u hostujících divadel, kde se řídíme smluvní cenou. U těchto představení se samozřejmě cena vstupného lišit může.
Museli jste snižovat stav zaměstnanců kvůli uzavření divadel?
Kdybychom to udělali, tak by bylo velice těžké speciální profese jako zvukař, osvětlovač a další opět sehnat. Je velice málo takto zkušených a kvalifikovaných lidí, kteří zajišťují chod představení. Nebyla to samozřejmě jednoduchá situace, ale nakonec jsme snižovat stavy nemuseli.

Co se děje v divadle během léta? Mnozí si myslí, že máte volno, jak to tedy je?
Ne, ne. Ani během léta nezahálíme, prázdniny jsou pro nás plné venkovních představení. Jezdíme nejen zde v okolí, ale hostujeme i v oblasti Moravy.

Přihlížíte při tvorbě programů k oblíbenosti či názorům diváků?
Dramaturgický plán si děláme sami. A jsme za to velmi rádi. V některých divadlech je zřízena rada složená ze zástupců divadla a zřizovatele, což nepovažujeme za příliš šťastné. Jsme repertoárové divadlo, které musí obsáhnout co nejvíce žánrů. Proto se snažíme mít co nejširší nabídku a vyjít vstříc všem divákům.
Co chystáte v tomto roce pro děti?
Doufáme, že v tomto roce se již uskuteční třetí plánovaný termín největší a nejoblíbenější dětské akce „ Divadlo patří dětem“. Je plánována na neděli 29. srpna, kdy jsou přichystána i nová překvapení oproti minulosti. Další tradicí jsou Vánoce v Divadle. Jinak jsou na programu stálá dětská představení. A to jak v divadle, tak v kině.

Máte připravený program i pro seniory? A jsou v plánu nějaké hudební festivaly?
Senioři navštěvují příbramské divadlo velice rádi. O to více po vybudování nového výtahu a provedených bezbariérových úprav v minulých letech. I v tomto roce si mohou vybrat jak z divadelních představení, tak z filmů v kině. Pro velkou oblíbenost pro ně máme speciální předplatné, které je i finančně dostupné.

Hudební festivaly již nepořádáme, jsou pro nás finančně velice náročné a je hodně společností, které tyto akce pořádají. Proto jsme od nich upustili. Ale jeden festival přeci jen na programu máme a velice oblíbený. Je to divadelní festival „Podzim na Malé scéně“. I tento rok budou hrát hostující divadla s pěti představeními.

Chtěla byste závěrem vzkázat něco návštěvníkům Divadla Příbram?
Letos máme pro návštěvníky připravený bohatý program her včetně nových premiér. Vybere si určitě každý. Velice se těšíme na každou návštěvu a doufáme v příznivou pandemickou situaci.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Lucie Melmuk

Další články

Příbramská nemocnice očkuje 120 lidí týdně, s třetí dávkou ještě nezačala Příbramská nemocnice očkuje 120 lidí týdně, s třetí dávkou ještě nezačala Podle starosty Příbrami Jana Konvalinky (za ANO) je mezi seniory v městských … Příbramská průmyslovka oslaví 170. výročí. Patří mezi nejstarší školy v ČR Příbramská průmyslovka oslaví 170. výročí. Patří mezi nejstarší školy v ČR Na začátku listopadu tohoto roku uplyne právě sto sedmdesát let od zahájení vyučování … Meteorologové: Teplé počasí zůstane až do konce září, v říjnu se začne ochlazovat a přibude srážek Meteorologové: Teplé počasí zůstane až do konce září, v říjnu se začne ochlazovat a přibude srážek Meteorologové vydali dlouhodobou předpověď počasí. Výlov Sadoňského rybníka doprovodí myslivecké troubení i soutěže pro děti Výlov Sadoňského rybníka doprovodí myslivecké troubení i soutěže pro děti Během Myslivecko-rybářské slavnosti v Rožmitále pod Třemšínem koupíte živé ryby nebo … Pekárna plánuje investice za stovky milionů, nabírat bude více než 200 zaměstnanců Pekárna plánuje investice za stovky milionů, nabírat bude více než 200 zaměstnanců Město Příbram schválilo odprodej pozemků, které pekárna ke svému záměru … Tým, který dosahuje skvělých výsledků, přitahuje další šampiony Tým, který dosahuje skvělých výsledků, přitahuje další šampiony Příbramská firma Wheelabrator Czech (dříve DISA) dosahuje v současnosti vrcholu svého … Komerční sdělení Obchodní akademie oslavila sto let, ocenila emeritní ředitele i firmy Obchodní akademie oslavila sto let, ocenila emeritní ředitele i firmy Obchodní akademie Příbram zároveň stále vybírá ve veřejné anketě nové logo a v plánu … Archeologové našli na budované D4 u Čimelic pravěká sídliště i hroby Archeologové našli na budované D4 u Čimelic pravěká sídliště i hroby Máme zde minimálně dvě sídliště ze starší doby železné neboli z doby halštatské, což … Vnučka Ladislava Sitenského povypráví o fotografiích svého dědečka Vnučka Ladislava Sitenského povypráví o fotografiích svého dědečka Spolu s Adélou Kándlovou provede aktuální výstavou Na kole ředitel Galerie Františka …
V Příbrami byla zahájena topná sezona V Příbrami byla zahájena topná sezona Příbramská teplárna zásobuje více než deset tisíc domácností teplem rozváděným po 18 …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz