12. 3. svátek má Řehoř

Aktuální výstavu v příbramské galerii projdete s fotografem Ivanem Pinkavou

25. dubna 2023   (11:01)
Aktuální výstavu v příbramské galerii projdete s fotografem Ivanem Pinkavou
foto: Martin Zoubek, z vernisáže výstavy Drtikol_Pinkava, Pinkava_Drtikol (zdroj: GFD Příbram)

Komentovaná prohlídka se koná v úterý 2. května. V dalším doprovodném programu výstavy „Drtikol_Pinkava, Pinkava_Drtikol“, ve čtvrtek 27. dubna, bude ze své knihy Dějiny světla číst Jan Němec.


Aktuální výstavu v Galerii Františka Drtikola, v níž fotograf Ivan Pinkava reflektuje dílo příbramského rodáka, doprovází řada dalších aktivit. Výstavou „Drtikol_Pinkava, Pinkava_Drtikol“ provedou Ivan Pinkava spolu s ředitelem galerie a kurátorem Janem Freibergem v úterý 2. května od 18.00.

Výstava vznikla u příležitosti 140. výročí Drtikolova narození. „Ačkoliv Františka Drtikola a Ivana Pinkavu dělí v datech narození osmdesát let, oba prostřednictvím ateliérové inscenované fotografie lidských těl, tváří nebo předmětů se vztahují k zásadním momentům života – smrti, sexualitě, bolesti, krizi, touze, kráse a spiritualitě,“ komentuje práce obou umělců Jan Freiberg.
Ve čtvrtek 27. dubna od 18.00 přečte Jan Němec, autor románu o Františku Drtikolovi Dějiny světla, vybrané úryvky a zavzpomíná na roční období, které s fotografem strávil. Kniha získala v roce 2014 Cenu Evropské unie za literaturu, Cenu Česká kniha a nominaci na ocenění Magnesia Litera v kategorii próza.
O slovní doprovod bude doplněn Příbramský ateliér Františka Drtikola ve virtuální realitě. „Zažijeme novou verzi interaktivního díla sochaře a architekta Vojtěcha Radakulana doprovázeného hlasem herce Pavla Nového na základě úryvků z knihy Dějiny světla Jana Němce,“ zve Jan Freiberg na představení ve čtvrtek 25. května od 18.00, kterého se zúčastní Vojtěch Radakulan i Pavel Nový.

Zájemci se mohou rovněž přihlásit na celodenní workshop bromolejotisku fotografa a pedagoga Tomáše Rasla a Jana Horáčka, a to na sobotu 13. května (původní dubnový termín byl změněn). Drtikolovy fotografie s využitím této ušlechtilé techniky najdete i na výstavě, které bude otevřena do 28. května.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková








Související


Další články

Střední Čechy hledají dobrovolnické hrdiny. Začínají nominace na cenu KŘESADLO 2025 Střední Čechy hledají dobrovolnické hrdiny. Začínají nominace na cenu KŘESADLO 2025 Regionální dobrovolnické centrum (RDSC) pro Středočeský kraj zahájilo první ročník … NEPŘEHLÉDNĚTE Příbram vzpomíná na Františka Rajtorala. Fotbalista, na kterého se nezapomíná Příbram vzpomíná na Františka Rajtorala. Fotbalista, na kterého se nezapomíná Ve čtvrtek 12. března by oslavil narozeniny bývalý český reprezentant a příbramský … NEPŘEHLÉDNĚTE Speed Marathon se blíží. Ještě máte šanci policii zaslat tip, kde mají měřit rychlost Speed Marathon se blíží. Ještě máte šanci policii zaslat tip, kde mají měřit rychlost Řidiči nejen na Příbramsku by měli zpozornět. Policie se i letos zapojila do akce … DOPRAVA Havarovaný Volkswagen u Hluboše: Řidič vyvázl bez vážnějších zranění Havarovaný Volkswagen u Hluboše: Řidič vyvázl bez vážnějších zranění Na silnici u obce Hluboš zasahovaly ve středu odpoledne všechny složky integrovaného … Veterináři odebrali z domu ve Vranovicích přes 150 psů Veterináři odebrali z domu ve Vranovicích přes 150 psů Státní veterinární správa (SVS) při kontrole na základě obdrženého podnětu odhalila v … FOTO V Březnici zazní poprvé Ota Balage: Rocková legenda spojí síly s mladými talenty v jedinečném hudebním večeru V Březnici zazní poprvé Ota Balage: Rocková legenda spojí síly s mladými talenty v jedinečném hudebním večeru V Kulturním domě Březnice poprvé vystoupí známý zpěvák Ota Balage + band. A nejen on – … Otřesný nález na okraji Vranovic: manželský pár tam v domku provozoval ilegální množírnu Otřesný nález na okraji Vranovic: manželský pár tam v domku provozoval ilegální množírnu Ve Vranovicích u Rožmitálu pod Třemšínem zasahovala v úterý 10. března Policie ČR … BLESKOVÁ ZPRÁVA Má mladá generace důvod v Příbrami zůstat? Data i hlasy mladých mluví jasně Má mladá generace důvod v Příbrami zůstat? Data i hlasy mladých mluví jasně Otázka, která se v Příbrami vrací stále častěji: Má mladá generace důvod ve městě … NEPŘEHLÉDNĚTE Žena v Mníšku tvrdila, že ji někdo napadl s nožem. Policie nasadila služebního psa a kontrolovala kamery Žena v Mníšku tvrdila, že ji někdo napadl s nožem. Policie nasadila služebního psa a kontrolovala kamery Ve středu 11. března se mezi obyvateli Mníšku pod Brdy začala rychle šířit zpráva o … AKTUÁLNĚ
Příbramští hasiči mají technologický arzenál. Moderní technika jim dává větší jistotu i sílu v terénu Příbramští hasiči mají technologický arzenál. Moderní technika jim dává větší jistotu i sílu v terénu Nové vybavení výrazně posiluje bezpečnost i schopnosti příbramských hasičů při … NEPŘEHLÉDNĚTE
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz