Africký mor se potvrdil u dalších dvou prasat z Hrádku nad Nisou a Mníšku
29. dubna 2024 (12:30)
foto: Státní veterinární správa
U Hrádku nad Nisou našli myslivci uhynulý kus, u Mníšku nakažené zvíře ulovili.
Africký mor potvrdila laboratoř Státního veterinárního ústavu u dalších dvou divokých prasat na Liberecku. U Hrádku nad Nisou našli myslivci uhynulý kus, u Mníšku nakažené zvíře ulovili. U Hrádku nad Nisou, který leží v takzvaném nárazníkovém pásmu, jde o druhý nakažený kus, hranice pásem se proto v nejbližší době posunou. Novináře to dnes řekl mluvčí Státní veterinární správy ČR (SVS) Petr Vorlíček.
Od začátku letošního roku potvrdila laboratoř nákazu u sedmi kusů, dva divočáky našli myslivci uhynulé, dalších pět ulovili. Od začátku nákazy v prosinci 2022 bylo v zemi potvrzeno 64 případů u divokých prasat uhynulých či ulovených na Liberecku a v jednom případě i na Českolipsku. "Nákaza se stále vyskytuje pouze v populaci prasat divokých, v chovech domácích prasat nebyla v ČR tato nákaza dosud nikdy potvrzena," doplnil Vorlíček.
Africký mor prasat je akutní onemocnění podobné klasickému moru prasat, jeho příznaky a průběh jsou však rychlejší a nakažená zvířata téměř ve všech případech hynou. Proti nákaze není lék, nakažená prasata se musí utratit. Pro člověka ani psa nákaza nebezpečná není, mohou ji ale přenášet. Veterinární správa připravuje kvůli rozšíření nákazy k Hrádku nad Nisou úpravy hranic ochranných pásem, která kolem míst výskytu nákazy vytyčila.
Naposledy SVS měnila ochranná pásma na Liberecku před více než měsícem v souvislosti s nakaženým zvířetem uloveným u Chrastavy nedaleko Liberce. Uzavřené pásmo II, tedy oblast s výskytem afrického moru u divokých prasat, aktuálně zabírá 557 kilometrů čtverečních a sahá z Frýdlantského výběžku k Chrastavě. Navazující nárazníková oblast označovaná jako uzavřené pásmo I má 1200 kilometrů čtverečních a zasahuje až do středních Čech k Bělé pod Bezdězem.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / ČTK
autor: Jakub Pečenka
Související
•Portál pribram.cz spouští komunikační skupinu pro aktuální události
•Středočeský kraj rozdělí přes osm milionů korun na pořízení nových kotlů
•Protest podpoří zemědělci ze všech středočeských okresů, vyjede kolem 300 souprav
Další články
Hasiči vyprošťovali zraněnou řidičku po nárazu do stromu
Ve středu 25. března asi hodinu před polednem vyjížděly všechny složky integrovaného …
AKTUÁLNĚ
Hasiči i policie prověřovali nahlášený únik plynu na poště, plynaři zajištují opravu potrubí
Ve středu dopoledne mířili hasiči k budově pošty v ulici Gen. R. Tesaříka v Příbrami. …
AKTUALIZOVÁNO
Příbram se v sobotu opět připojuje k celostátní akci Ukliďme Česko
Stejně jako v předchozích letech se i letos Příbram zapojí do celostátní úklidové akce …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Exkluzivně o Díky!FESTu: Kdo bude dalším vystupujícím a co bylo v plánu na další ročník?
Portál pribram.cz je hlavním mediálním partnerem této akce, která se letos koná 19. …
ROZHOVOR
Do Česka se žene prudké ochlazení. Sníh bude i v nížinách, říkají meteorologové
Po teplém začátku týdne míří do Česka výrazná změna počasí. Teploty ve čtvrtek a v …
AKTUÁLNĚ
Nultá hodina autoškoly odstartovala! Budoucí řidiči na Dubně prošli intenzivním školením o bezpečné jízdě
Během pondělního dopoledne proběhl na Střední odborné škole Dubno atraktivní …
DOPRAVA
Na milínském komíně úřaduje černý čáp. Podívejte se!
V Milíně mají lidé možnost znovu sledovat díky nainstalované kameře čapí hnízdo na …
VIDEO
Kdo má garáž, má výhodu. Poptávky po nich rostou
Míst pro parkování ve městě ubývá a počet aut naopak stále roste. Ulice kolem domů se …
PR
Velikonoce v hornickém stylu! Hornické muzeum zve na jarní oslavy plné tradic a řemesel
Přijďte si užít velikonoční svátky tak, jak je prožívali březohorští havíři a …
VELIKONOCE
Sekačky, pily i střelba. Příbram chce v neděli ticho
Příbram připravuje novou vyhlášku, která má omezit hlučné činnosti o nedělích a …
NEPŘEHLÉDNĚTE




