16. 9. svátek má Ludmila

000 PUTIN, SAM SEB0U, FEN 0MEN1 NEBO 4NA CESTE. Příbramské silnice zdobí originální registrační značky aut

8. září 2019   (17:32)
000 PUTIN, SAM SEB0U, FEN 0MEN1 NEBO 4NA CESTE. Příbramské silnice zdobí originální registrační značky aut

Za registrační značky zaplatíte deset tisíc korun, při ztrátě máte smůlu, nové nedostanete.


Čtvrtým rokem se můžeme na silnicích kochat registračními značkami na přání, které si jejich majitelé pořizují buď z recese, k propagaci své společnosti nebo jako image. 

Mezi nejoriginálnější příbramské značky patří například SAM SEBOU, FEN 0MEN1, 4NA CESTE, 000 PUTIN, TRE BSKO 01, SKO D0VKA, JAR USKA1 nebo AF RIKA1.

V Příbrami bylo za uplynulé období vyřízeno necelých 100 žádostí. Zeptali jsme se vedoucího Dopravního úřadu v Příbrami, Mgr. Jana Nováka, co vše obnáší vlastnictví značky na přání.

Jsou nějaká pravidla při žádosti o vystavení? 
Obecně platí, že na značku na přání je možné dát kombinaci čísel a velkých písmen (pouze arabská čísla a latinka bez diakritiky, s výjimkou písmen G, CH, O, Q a W - z důvodu snadné zaměnitelnosti těchto písmen). Značka také musí obsahovat minimálně jedno číslo, nesmí být tedy složena pouze z písmen. Na značku na přání také není možné dát slova, která jsou hanlivá, podněcují k rasismu, xenofobii a obecně k nenávisti vůči nějaké skupině obyvatel, speciální znaky (- * / ? ! § apod.) nebo zkratky orgánu státní správy, zastupitelského sboru, krajských úřadů apod. (např. zkratky využívané ve veřejné správě – např. PČR, HZS, MDCR apod.). Úřady obcí s rozšířenou působností obdržely doporučující instrukce a obecná kritéria, podle kterých při schvalování navrhovaných znění značek postupují. Konečné posouzení a schválení textu značky na přání je na rozhodnutí příslušného úřadu. Registr vozidel zároveň hlídá, aby nebyly vydány dvě totožné značky na přání. 

Jaký je poplatek? 
Poplatek je 5.000 Kč za jednu tabulku, tzn. 10.000 Kč za dvě registrační značky pro osobní automobil.

Mohu si požadované znění značky na přání nějak rezervovat? 
Ano, v takovém případě se obraťte na kterýkoliv úřad obce s rozšířenou působností a úřad vám požadované znění značky na přání, po jejím schválení, rezervuje na dobu 3 měsíců. V tomto období nesmí být vydána značka ve stejném znění žádnému jinému žadateli. V jednom okamžiku však lze mít pouze jednu rezervaci na fyzickou nebo právnickou osobu. Stejný postup je i v případě, že zájemce v okamžiku podání žádosti o značku na přání nevlastní žádné vozidlo nebo vlastní vozidlo, které ještě nebylo zaregistrováno.

Je značka přenositelná? 
Ano, značka je přenositelná, můžete ji použít na další svůj automobil, motocykl či moped, vždy ale pouze na jedno vozidlo. Značka je vázána na konkrétní osobu, nelze ji tedy například prodat další osobě.

Co se se značkou na přání stane v případě prodeje daného vozidla? 
V případě prodeje vozu má původní majitel dvě možnosti: 1. buď si značku ponechá pro jiné své vozidlo (to znamená, že při prodeji auta přijde se svou značkou na přání na úřad, kde si ji může nechat přeregistrovat na jiné auto nebo si ji může na 3 měsíce rezervovat a dát si ji následně například na nově zakoupené auto), nový majitel tohoto vozidla tak přijde na úřad a požádá o přidělení nové registrační značky k zakoupenému vozidlu (buď dostane značku standardní, nebo si může také požádat o značku na přání) 2. majitel se rozhodne, že o svou značku na přání již nemá zájem, značka na přání pak zůstává na vozidle, které prodal.

Jak proces probíhá, pokud si značku na přání nechávám vydat k vozidlu, které ještě není zaregistrováno v centrálním registru vozidel? 
V případě registrace nového vozidla (tj. vozidla, které ještě nebylo v ČR zaregistrováno) jsou dvě možnosti: 1. majitel takového vozidla si jej chce zaregistrovat rovnou se značkami na přání. S autem tedy nebude jezdit do doby, než značky na přání obdrží, následně si nechá na ORP auto registrovat s přidělenými značkami na přání. V takovém případě řidič zaplatí 800 Kč za registraci nového vozidla + 5000 Kč za jednu tabulku (za což obdrží techničáky a značky) 2. Majitel takového vozidla chce s vozidlem jezdit okamžitě a nechce čekat 15 dní, než mu značku na přání dodají. V takovém případě si auto zaregistruje a nechá k němu přidělit standardní registrační značku a teprve poté zažádá o přidělení značky na přání (tuto může mít již předem rezervovanou). Při vyzvednutí tabulky s registrační značkou na přání poté tabulky se standardní registrační značkou na úřadě odevzdá.

Podléhá registrační značka na přání dědictví? 
Registrační značka na přání není předmětem vlastnictví, a tedy ani dědictví. Je třeba ji chápat jako evidenční označení, jehož materiálním zhmotněním je právě tabulka se znaky podle přání majitele daného vozidla. Přestože tedy majitel vozidla platí za registrační značku na přání vyšší správní poplatek než za běžnou RZ, nijak se tím jeho vztah k samotné tabulce nemění a nestává se v právním slova smyslu majitelem této tabulky. Majitel vozidla platí daný poplatek za to, že čerpá nadstandardní službu, kterou je právě značka na přání. Pokud však někdo podědí vozidlo, které bylo opatřeno značkou na přání, stává se tak novým provozovatelem vozidla s touto značkou. Nelze však podědit samotnou značku, odděleně od původního vozidla.

Je možné registrační značku na přání psanou na právnickou osobu prodat s příslušnou firmou a přenést ji tak na nového vlastníka? 
V případě, že se mění vlastník firmy a nový vlastník získá s firmou i vozový park, jsou dvě možnosti – jedná se v podstatě o analogii prodeje vozidla (viz otázka týkající se prodeje vozidla): 1. původní majitel firmy si přidělené registrační značky na přání chce ponechat a požádá úřad o jejich přidělení na jiné své vozidlo (popř. si je rezervuje), potom značka na přání na vozidle nezůstane a to dostane přiděleno běžnou značku 2. původní majitel firmy nemá zájem o to přenést si značku na přání na své jiné vozidlo, zůstanou tedy na vozidlech, na kterých byly. Nejedná se ale o převod vlastnictví značky, fyzická ani právnická osoba registrační tabulku nevlastní (poplatek 5.000 Kč je pouze správním poplatek adekvátním k exkluzivitě daného úkonu). Je třeba značku v tomto případě chápat pouze jako evidenční označení vozidla. Zároveň značka je vázána na vozidlo, na kterém je, tj. je-li prodáno vozidlo, může s ním přejít i značka na přání. Možnost přenést ji na svoje nové (další) vozidlo, má pouze ten, kdo si registrační značku na přání pořídil a toto další vozidlo musí být v jeho vlastnictví. Pokud této možnosti nevyužije, značka zůstane na vozidle, na kterém byla, není ale majetkem firmy. Je vázána na vozidlo, na kterém je, a nelze ji už ani přenášet na další vozidlo.

Když o značku přijdu, mohu dostat jinou? 
Náhradní tabulka se značkou na přání může být vydána pouze v případě jejího poškození a poškozená tabulka musí být při žádosti odevzdána. Pokud však tabulku se značkou na přání ztratím, nebo mi bude odcizena, nelze ji vyměnit. Je to legislativní ochrana proti zneužití většího počtu značek se stejnou kombinací znaků. V takovém případě je nutné požádat o zcela novou značku na přání s novou kombinací znaků. Je také varianta nechat si přidělit značku standardní.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: topDalší články

Na Vrškamýcké pivoslávě byl k mání i orosený Hulvát Na Vrškamýcké pivoslávě byl k mání i orosený Hulvát V sobotu 14. září se v areálu zříceniny gotického hradu Vrškamýk konal pátý ročník pivoslávy 16. září 2019   (06:27) Svatohorská Šalmaj: Den plný hudby, tanců, loutek a šermu Svatohorská Šalmaj: Den plný hudby, tanců, loutek a šermu Celodenní veselí přilákalo spoustu pocestných 15. září 2019   (17:19) Březohorští hasiči udržují spolupráci s kolegy z Nizozemska Březohorští hasiči udržují spolupráci s kolegy z Nizozemska Ve čtvrtek 29. srpna v brzkých ranních hodinách vyrazila osmičlenná skupina členů SDH Březové Hory na čtyřdenní cestu do zahraničí. Cílem bylo partnerské město Hoorn v Severním Holandsku. 15. září 2019   (14:55) Požár rodinného domu ve Voznici způsobil dvoumilionovou škodu Požár rodinného domu ve Voznici způsobil dvoumilionovou škodu V nedýchatelném prostředí hořícího domu zahynuli dva psi. 15. září 2019   (12:14) Mladoboleslavští zařadili klukům na cestu zpátky k Litavce šestku Mladoboleslavští zařadili klukům na cestu zpátky k Litavce šestku FK Mladá Boleslav - 1.FK Příbram 6:0 (3:0). V sobotu 14. září zavítala v 9. kole FORTUNA:LIGY Příbram do města automobilového průmyslu 15. září 2019   (11:57) Rozpadá se až 45 procent manželství.  Jak jsou na tom rodiny v Příbrami? Rozpadá se až 45 procent manželství. Jak jsou na tom rodiny v Příbrami? Z údajů České statistického úřadu vyplývá, že v posledních letech rozvodovost v Česku klesá 15. září 2019   (09:45) Příbram je již 60 let městem se stálou divadelní scénou Příbram je již 60 let městem se stálou divadelní scénou Divadlo, které několikrát měnilo název (Městské divadlo, Divadlo Příbram, Krajské divadlo až po současný Divadlo Antonína Dvořáka podle slavného hudebního skladatele, ne prvního ředitele), je v současnosti významnou regionální divadelní scénou. 15. září 2019   (07:42) Na autobusovém nádraží v Příbrami vyhasl lidský život, okolnosti úmrtí šetří kriminální policie Na autobusovém nádraží v Příbrami vyhasl lidský život, okolnosti úmrtí šetří kriminální policie Policisté se snažili muže zachránit. 14. září 2019   (21:50) Rodinný dům zachvátily plameny, desítky hasičů bojovaly s ohněm Rodinný dům zachvátily plameny, desítky hasičů bojovaly s ohněm Uvnitř budovy byla propanbutanová lahev, hasiči zasahovali v dýchacích přístrojích. 14. září 2019   (21:17) Tři metry k životu: Hasičům blokují průjezd špatně zaparkovaná auta Tři metry k životu: Hasičům blokují průjezd špatně zaparkovaná auta Pátek třináctého byl ve znamení Dne požární bezpečnosti. Projeli jsme s hasiči příbramská sídliště. 14. září 2019   (17:57)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz