19. 3. svátek má Josef




Zvýšený odtok vody z Vltavské kaskády se už projevil v Labi

29. července 2022   (15:42)
Zvýšený odtok vody z Vltavské kaskády se už projevil v Labi
foto: HZS Středočeského kraje / Vrtulník nabírá vodu na hašení ohně

Povodí Vltavy ve čtvrtek odpoledne zvýšilo odtok z Vltavské kaskády ze 40 na 60 metrů krychlových za sekundu.


Zvýšený odtok vody z Vltavské kaskády se již projevil v Labi na severu na Čech. Povodí Vltavy je připravené držet ho tak dlouho, jak bude kvůli hašení požáru v Českém Švýcarsku potřeba. Novinářům to dnes řekl mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán. Z Labe nabírají vodu vrtulníky, které hasí požár v okolí Hřenska. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) ale ve čtvrtek uvedl, že průtok v řece už nedostačoval.

Povodí Vltavy proto ve čtvrtek odpoledne zvýšilo odtok z Vltavské kaskády ze 40 na 60 metrů krychlových za sekundu. "Znamená to 1,7 milionu kubíků vody denně navíc na hašení požáru," uvedl ministr. Voda jde hlavně z vodního díla Orlík, ženou ji turbíny. Podle Roldána je zásoba vody v přehradách dostačující.
V národním parku České Švýcarsko hoří od neděle. Požár v parku zasáhl rozlohu zhruba 1200 hektarů. Z ohrožených vesnic už muselo odejít kolem 500 lidí. Na místě bylo v posledních dnech zhruba 450 až 500 hasičů.
Se zvládáním požáru v těžko přístupném terénu pomáhají vrtulníky s vaky na vodu. Armáda ve čtvrtek nasadila k hašení třetí, silnější vrtulník. Kromě armádních strojů se do hašení zapojily další vrtulníky. Dva poskytla policie, jeden firma Czechoslovak Group, dva Slovensko a jeden Polsko. Kromě vrtulníků pomáhají i dvě letadla An-2.

Ve čtvrtek pomáhala s hašením také dvě italská letadla Canadair. Dnes se ale musela vrátit, aby se zapojila do hašení požárů na Apeninském poloostrově. Nahradila je dvě letadla Air Tractor ze Švédska. Mohou nabírat vodu přímo z hladiny, přičemž každé pojme 3000 litrů vody, tedy asi polovinu toho, co letouny z Itálie. Vodu nabírají letouny z jezera Milada u Ústí nad Labem.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ ČTK
autor: Tomáš Pečenka








Související


Další články

Galavečer sportu v Příbrami: Kdo se stal nejlepším sportovcem roku 2025? Galavečer sportu v Příbrami: Kdo se stal nejlepším sportovcem roku 2025? Ve čtvrtek 19. března večer se v příbramské divadle koná dlouho očekávaný Galavečer … ON-LINE PŘENOS Který městský problém si podle vás zaslouží „černého Petra“? Který městský problém si podle vás zaslouží „černého Petra“? Příbram funguje dál svým běžným rytmem, ale řada problémů zůstává otevřená. Na přání … ANKETA Řidič při couvání porazil ženu v Příbrami Řidič při couvání porazil ženu v Příbrami Ve čtvrtek 19. března odpoledne vyjížděli záchranáři k nahlášené nehodě se … AKTUÁLNĚ Ceny benzinu a nafty jdou stále nahoru. Nejlevněji natankujete stále u Silmetu a u značky Prim Ceny benzinu a nafty jdou stále nahoru. Nejlevněji natankujete stále u Silmetu a u značky Prim Za benzin Natural 95 zaplatíte tento týden v Příbrami v rozmezí od 38,50 Kč do 40,90 … AKTUÁLNĚ Policie hledá jedenapadesátiletou ženu Policie hledá jedenapadesátiletou ženu Příbramští kriminalisté vyhlásili pátrání po 51leté ženě, která bydlí v chráněném … FOTO Baník zná soupeře pro čtvrtfinále: Čeká ho derby a start série v pátek Baník zná soupeře pro čtvrtfinále: Čeká ho derby a start série v pátek Sezona jde do svého vrcholu a HC Baník Příbram má za sebou úspěšné osmifinále, ve … SPORT Farmářské trhy se vrací do Příbrami. Sezona startuje už tuto sobotu Farmářské trhy se vrací do Příbrami. Sezona startuje už tuto sobotu Oblíbené farmářské trhy jsou zpět. Sezona 2026 odstartuje už tuto sobotu 21. března na … NEPŘEHLÉDNĚTE Radek Galaš: „True crime je trend. Ale nesmí z nás dělat fanoušky vrahů.“ Radek Galaš: „True crime je trend. Ale nesmí z nás dělat fanoušky vrahů.“ Mgr. Radek Galaš, ředitel Muzea Policie České republiky, působí jako člověk, který se … ROZHOVOR Pro psy smrtelný virus se šíří mezi divokými prasaty. První případy už jsou blízko Příbramska Pro psy smrtelný virus se šíří mezi divokými prasaty. První případy už jsou blízko Příbramska Státní veterinární správa (SVS) spolu s Českomoravskou mysliveckou jednotou varují … AKTUÁLNĚ
Čtvrtfinále play off? Město může připravit HC Baník o domácí výhodu Čtvrtfinále play off? Město může připravit HC Baník o domácí výhodu HC Baník Příbram stojí před vrcholem sezony – prvním zápasem čtvrtfinále play off, … SPORT
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz