23. 10. svátek má Teodor
Zůstáváme vrakovištěm Evropy? Podle příbramských autobazarů nikoliv

22. června 2020   (14:01)
Zůstáváme vrakovištěm Evropy? Podle příbramských autobazarů nikoliv
foto: pribram.cz

Zahrnují statistiky průměrného věku vozidel na českých silnicích chybné údaje? Podle odborníků ano. Ve skutečnosti nižší věk prodávaných aut potvrzují také místní prodejci ojetin.


Tisková zpráva Asociace prodejců použitých automobilů – autobazarů ČR (APPAA ČR) uvádí, že podle statistických údajů je průměrné stáří vozidel v České republice 15,1 roku. Současně se proti tomuto faktu vymezuje a vysvětluje, proč se uvedená data neshodují s realitou.

„Klíčem k této hádance je takzvané dynamické měření,“ říká Petr Přikryl z APPAA ČR. Toto měření na vybraných silnicích všech úrovní (městských i mimoměstských) zaznamenává registrační značky. Informace jsou následně předány ministerstvu dopravy, které k nim přiřadí potřebné parametry. Statická metoda oproti tomu vychází z registru vozidel a nijak nezohledňuje, zda se vozidla objevují v reálném provozu, nebo ne.
Podle dynamického měření je průměrné stáří vozidel v reálném provozu 8,5 roku a z pohledu stáří vozového parku se dostáváme na úroveň Rakouska, Švýcarska nebo Německa. „Že nejsme vrakovištěm Evropy, se potvrzuje i v českých autobazarech, kde se v současné době nejvíce prodávají vozidla stará 8–10 let,“ upřesňuje Petr Přikryl. Uvedené číslo je odhadem dokonce vyšší, než je aktuální nabídka v některých autobazarech na Příbramsku.
„Naše společnost se zabývá prodejem zánovních vozů a v této sekci je průměrné stáří skladových vozů asi 3–3,5 roku. V klasickém bazaru, kde jsou vozy získané protiúčtem při koupi nového či zánovního vozu nebo vozy v komisním prodeji, nabízíme vozidla stará přibližně 8–9 let. Z toho mi vychází celkový průměr zhruba šest let, ale těch starších vozů je mnohem méně,“ vypočítává Tomáš Vostarek ze společnosti Autoprofi. Průměrný věk vozidel v dalším příbramském autobazaru, AutoEvropska.cz, je podle Miroslava Trangoše šest let.

Ve zprávě APPAA ČR obdobně souzní i názory jiných profesních organizací a firem. Filip Kučera s Auto Esa porovnává stáří a ceny aut před deseti lety s dneškem: „Zatímco v roce 2010 bylo průměrné stáří prodávaných vozidel 10 let a průměrná cena vozu byla 125 000 korun, tak v roce 2020 je průměrné stáří prodaných vozů 7,5 let a průměrná cena 175 000 korun. “ V Auto Esa navíc v posledních letech sledují vyšší poptávku po vozidlech do pěti let splňujících zpřísňující se emisní limity.
Aktuální statistiky Svazu dovozců automobilů ukazují propad dovozu ojetin o přibližně 26 % na 55 134 kusů. Jejich průměrné stáří je 10,6 roku a podíl vozidel starších 10 let se dostal na úroveň necelých 53 %. „Auta nad 15 let slouží převážně jako takzvaná vozidla poslední záchrany a jsou využívána k dopravě z příměstské části k například P+R velkého města nebo k přesunům z jedné vesnice do druhé,“ dodává Petr Přikryl. Taková vozidla v reálném provozu najezdí v průměru asi 2000 km za rok.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz_Jakub Pečenka
autor: Magdalena Rezková

Další články

Místostarosta o bydlení na Fantově louce: Bez dohody se nikam nepohneme Místostarosta o bydlení na Fantově louce: Bez dohody se nikam nepohneme Dle územního plánu je území zastavitelné bytovými a rodinnými domy. Je to klidná … Prodejci sledují zájem o kompletní sortiment na Halloween, v nabídce nechybí dýňové pivní speciály nebo zmrzlina s dýňovou příchutí Prodejci sledují zájem o kompletní sortiment na Halloween, v nabídce nechybí dýňové pivní speciály nebo zmrzlina s dýňovou příchutí Loni kvůli pandemii koronaviru a souvisejícím opatřením nebyla příliš vysoká poptávka … ČEZ Distribuce zrušila kalamitní stav v šesti středočeských okresech ČEZ Distribuce zrušila kalamitní stav v šesti středočeských okresech Bez elektřiny je v tuto chvíli přibližně 800 domácností a dalších odběrných … Kvalita vody v Novém rybníce byla letos dobrá, problémem byl parazit Kvalita vody v Novém rybníce byla letos dobrá, problémem byl parazit Koupání v přírodním koupališti Nový rybník se letos téměř celé léto nedoporučovalo, na … Město Příbram převzalo záštitu nad dárcovstvím krve, dárce začne odměňovat Město Příbram převzalo záštitu nad dárcovstvím krve, dárce začne odměňovat Příbram poskytne dárcům krve volné vstupenky na akce pořádané městem a jeho … Palubní kamera zachytila vjezd auta na dálnici do protisměru Palubní kamera zachytila vjezd auta na dálnici do protisměru Řidiče se nepodařilo nalézt. V příbramské nemocnici hospitalizovali další očkované pacienty proti covidu, jeden z nich má těžký průběh V příbramské nemocnici hospitalizovali další očkované pacienty proti covidu, jeden z nich má těžký průběh O otevření samostatného covidového oddělení a dalších opatřeních se rozhodne v … Bez elektřiny po silném větru bylo dnes ráno ve středních Čechách přes sedm tisíc odběratelů Bez elektřiny po silném větru bylo dnes ráno ve středních Čechách přes sedm tisíc odběratelů Společnost ČEZ ve čtvrtek večer kvůli poruchám způsobeným větrem vyhlásila kalamitní … Bohaté a krásné. V příbramské knihovně poznáte Norsko Bohaté a krásné. V příbramské knihovně poznáte Norsko O severské zemi v úterý 26. října povypráví fotograf a cestovatel Václav …
Příbram osadí po městě 300 stojanů na kola s jednotným designem Příbram osadí po městě 300 stojanů na kola s jednotným designem Náklady na pořízení a instalaci jsou 1,9 milionu korun. Do budoucna by stojanů v …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz