5. 6. svátek má Dobroslav




Zraněný orel mořský se zotavuje, cesta k úplnému vyléčení bude dlouhá

23. února 2025   (16:33)
Zraněný orel mořský se zotavuje, cesta k úplnému vyléčení bude dlouhá
foto: Orel ve stanici. / Ochrana fauny ČR / se souhlasem

Ve stanici pro zraněná zvířata při Ochraně fauny ČR v Hrachově pečují o zraněného orla mořského, kterého pravděpodobně srazil vlak. Dravec hodoval na sražené srně v kolejišti u Bechyně na Táborsku, když došlo k nehodě. Jeho osud byl nejistý, ale nyní se jeho stav výrazně zlepšil. Portál pribram.cz o tom informoval, když byl dravec převezen do stanice.


Krátce po převozu do Hrachova byl orel zesláblý, odmítal potravu a rentgen odhalil zlomeninu ve špičce křídla. Péče ochránců přírody však přinesla pokroky. „Orel nabral síly, už není tak odevzdaný jako na začátku a začíná se bránit při manipulaci. Velkým pokrokem je, že začal sám žrát a nemusíme ho krmit. Chytáme ho jen při podávání minerálů a vitamínů,“ popsal aktuální stav Jiří Tůma ze záchranné stanice Hrachov.

K úplnému zotavení však vede ještě dlouhá cesta. „Pravděpodobně bude muset přepeřit poraněnou část křídla, což může trvat tři až čtyři měsíce. Pokud se to podaří a bude s křídlem normálně pracovat, umístíme ho do velké rozletovky, kde nabere zpět sílu. Pak uvidíme, zda bude schopen návratu do přírody,“ vysvětlil Tůma. Pokud by jeho handicap bránil vypuštění, ochránci mu zajistí trvalý domov.

Orli v Brdech už hnízdí
Orel mořský je největším dravcem České republiky s rozpětím křídel přes dva metry. Jeho populace v posledních letech roste, a to i na Příbramsku, zejména v oblasti CHKO Brdy. Například doložené je hnízdění v blízkosti Padrťských rybníků bylo v roce 2019, kdy zde pár orlů vyvedl dvě mláďata. Letos už brdský pár podle našich informací sedí na snůšce, ale na jiném hnízdě.

Orlí hnízda jsou monumentální stavby, které mohou dosahovat průměru až 1,5 metru, výšky přes dva metry a váhy kolem půl tuny. Jsou stavěna na silných stromech a slouží stejnému páru po mnoho let. Klíčem k úspěšnému hnízdění je minimální rušení, proto je důležité, aby lidé respektovali klid těchto majestátních dravců a jejich prostředí.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: Ochrana fauny ČR / se souhlasem
autor: Karel Hutr








Související


Další články

Některé byty se neprodají ani po půl roce. Proč? Některé byty se neprodají ani po půl roce. Proč? Ještě před pár lety stačilo vystavit byt na internet a během několika dnů byl prodaný. … PR ALKAFEST se vrací na Nový rybník. Příbram čeká den plný hudby, zábavy a setkávání bez bariér ALKAFEST se vrací na Nový rybník. Příbram čeká den plný hudby, zábavy a setkávání bez bariér Do areálu Nového rybníka v Příbrami míří v sobotu 6. června další ročník oblíbeného … KULTURA Tipy na víkend: Bleší a farmářské trhy, tradiční pouť i program pro sportovce Tipy na víkend: Bleší a farmářské trhy, tradiční pouť i program pro sportovce Tento víkend se bude v centru Příbrami konat hned několik trhů a jarmarků. Na … NEPŘEHLÉDNĚTE Tanky, výbuchy i premiéra CV90. Bahna 2026 promění Brdy v obří bojiště Tanky, výbuchy i premiéra CV90. Bahna 2026 promění Brdy v obří bojiště Už tuto sobotu 6. června se v Brdech u Strašic uskuteční Bahna 2026 – Den pozemního … AKTUÁLNĚ Obrazem: Starosedlský Hrádek oslavil 650 let velkolepým setkáním rodáků a bohatým programem Obrazem: Starosedlský Hrádek oslavil 650 let velkolepým setkáním rodáků a bohatým programem Starosedlský Hrádek na Příbramsku oslavil v sobotu 30. května významné jubileum 650 … ZAJÍMAVOSTI Sekat, nebo nese­kat? Příbram řeší, jak má vypadat městská zeleň. Lidé se přou o vysokou trávu u Nováku Sekat, nebo nese­kat? Příbram řeší, jak má vypadat městská zeleň. Lidé se přou o vysokou trávu u Nováku Vysoká tráva v městských parcích a na sídlištích — pro někoho nepořádek, pro jiného … ANKETA Chlapce na Příbramsku zabila elektřina, vylezl na stožár vysokého napětí Chlapce na Příbramsku zabila elektřina, vylezl na stožár vysokého napětí V obci Chotilsko ve čtvrtek večer zemřel nezletilý chlapec po zásahu elektrickým … AKTUÁLNĚ Tam, kde vznikala Rusalka. Vysoká u Příbramě okouzlila Antonína Dvořáka a okouzlí i vás Tam, kde vznikala Rusalka. Vysoká u Příbramě okouzlila Antonína Dvořáka a okouzlí i vás Vysoká u Příbramě láká nejen milovníky hudby, ale i návštěvníky, kteří chtějí poznat … TIP NA VÝLET Pozor za volantem! Podél silnic pracuje i těžká technika. Kvůli sovám někde sekání musí počkat Pozor za volantem! Podél silnic pracuje i těžká technika. Kvůli sovám někde sekání musí počkat Řidiči na Příbramsku i v dalších částech Středočeského kraje si v těchto dnech mohou … DOPRAVA
Ceny pohonných hmot v Příbrami spadly o koruny Ceny pohonných hmot v Příbrami spadly o koruny Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 39,90 Kč do 41,50 Kč … DOPRAVA
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz