17. 9. svátek má Naděžda

Zranění se z nepřístupných Brd brzy svezou na čtyřkolce

23. května 2019   (10:55)
Zranění se z nepřístupných Brd brzy svezou na čtyřkolce

Nová technika bude sloužit pro transport zraněných imobilních osob, případně pro hlášení skrytých ohnisek požárů uvnitř nepřístupného terénu CHKO Brdy


Zastupitelé na pondělním zasedání odsouhlasili Hasičskému záchrannému sboru středočeského kraje, územní odbor Příbram, dotaci ve výši 100.000 Kč na zakoupení terénního čtyřkolového vozidla. Dotace tak byla schválena ve výši 50 % z původní žádané částky.

„Snažíme se reagovat na nově vzniklá rizika a v souvislosti s přechodem vojenského újezdu Brdy na CHKO zde vznikla nová rizika spojená s turismem,“ uvedl na zasedání zastupitelstva ředitel HZS, ú.o. Příbram pan plk. Ing. Tomáš Horvát, PhD.

„Lokalita CHKO je proti civilnímu sektoru velmi zvláštní , je dána tím, jak ji armáda využívala a svým způsobem i nevyužívala. Terén je mnohdy nepřístupný pro naši mobilní požární techniku, kterou používáme dnes a denně,“ dodává Horvát.

Od začátku roku 2018 vyjížděli hasiči do CHKO jen za požáry sedmnáctkrát.

Vozidlo, které chtějí hasiči pořídit, je svými taktickými parametry zcela odlišné od čtyřkolek, které vlastní Policie ČR. Ty jsou určeny pro průzkum terénu jako takového, nejsou vhodné do nepřístupných oblastí CHKO.
 
Rozpočet na nákup čtyřkolky je zhruba 800.000 Kč, schválená dotace spolu s příspěvky podnikatelských subjektů nyní pokrývají zhruba polovinu potřebné částky. Přesto chce HZS tento projekt realizovat ještě letos.

Návštěvníkům Brd, kteří se v CHKO dostanou do nouze a nemohou si sami přivolat pomoc mobilem, nově pomáhají takzvané traumabody, opatřené tísňovým tlačítkem. Po zmáčknutí tlačítka se signál odešle profesionálním hasičům. Turisté je však najdou zatím pouze na plzeňské straně Brd – v lokalitě Padrť, u louky Tři trubky a na křižovatce Nad Čuralem. Na „naší“ straně jsou umístěny jen cedulky s GPS souřadnicemi a důležitými kontakty. I tyto záchranné body již však našly své opodstatnění a hasiči tak mohli včas pomoci například zraněnému cyklistovi.
 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
foto: HZS

autor: mirDalší články

Hořící vůz skončil v příkopu Hořící vůz skončil v příkopu Řidič vyvázl bez zranění 17. září 2019   (17:32) Děti z mateřinek navštívily minizoo na Nováku Děti z mateřinek navštívily minizoo na Nováku Ochrana fauny ČR představila dětem zvířata, žijící v minizoo na Novém rybníku. 17. září 2019   (16:35) Zloději se zaměřili na hygienu, odcizili i mýdlo Zloději se zaměřili na hygienu, odcizili i mýdlo Během dvou dnů řešili příbramští policisté tři vloupání do objektů. 17. září 2019   (14:03) Kriminalisté obvinili dva dealery drog. Jeden se hájil tím, že konopí pěstuje, protože se mu rostlinka líbí Kriminalisté obvinili dva dealery drog. Jeden se hájil tím, že konopí pěstuje, protože se mu rostlinka líbí Dva bratři ve věku přes 40 let prodávali na Příbramsku drogy. Při své činnosti sice nespolupracovali, ale rozhodně si nepřekáželi. Každý měl svou specializaci, jeden se zaměřoval na kokain, druhý na marihuanu a pervitin. 17. září 2019   (13:06) Držitelé průkazů ZTP a ZTP/P budou mít parkování první dvě hodiny zdarma Držitelé průkazů ZTP a ZTP/P budou mít parkování první dvě hodiny zdarma Na program včerejšího jednání Rady města byl opětovně zařazen bod týkající se placeného parkování pro držitele průkazů ZTP a ZTP/P 17. září 2019   (10:21) Věznice Příbram chystá cvičení: Převrácený autobus a vězni na útěku Věznice Příbram chystá cvičení: Převrácený autobus a vězni na útěku V souvislosti s cvičením bude vyhlášen trauma plán. 17. září 2019   (09:02) Nohu z plynu! Kde tento týden budou policisté měřit rychlost? Nohu z plynu! Kde tento týden budou policisté měřit rychlost? Přinášíme informace o místech, kde se budou zdržovat policisté. 17. září 2019   (07:53) Úřady odmítly omezit rychlost v centru obce Kamýk nad Vltavou, nesouhlasí ani s vyznačením přechodů pro chodce Úřady odmítly omezit rychlost v centru obce Kamýk nad Vltavou, nesouhlasí ani s vyznačením přechodů pro chodce V centru obce je komunikace zúžena a je bez chodníku, lidé tedy musí vždy sejít na vozovku. Omezení rychlosti je však podle úřadů zbytečné 17. září 2019   (06:13) Čeká nás krutá zima. Nejen zvířata, ale už i zloději mají tendenci obalovat svá těla tukem Čeká nás krutá zima. Nejen zvířata, ale už i zloději mají tendenci obalovat svá těla tukem Nedovolená konzumace je momentálně velmi trendy 16. září 2019   (17:59) Na ulici Bratří Čapků kdosi vystěhoval půlku obývacího pokoje Na ulici Bratří Čapků kdosi vystěhoval půlku obývacího pokoje Příbramské Technické služby denně po městě zlikvidují kolem jedné tuny odpadů z černých skládek 16. září 2019   (15:27)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz