5. 4. svátek má Miroslava

Zoo Praha si v sobotu připomene výročí záchrany divokého koně

27. září 2024   (19:00)
Zoo Praha si v sobotu připomene výročí záchrany divokého koně
foto: Zoo Praha / Miroslav Bobek / se souhlasem

Zajímavý program na sobotu připravila v den české státnosti Zoo Praha, která si připomene 93. výročí svého otevření.


Celodenní program za přítomnosti vzácných hostů bude ve stylu 50. let. Ústředním tématem oslav bude světově známý chov koně Převalského, na jehož záchraně se významně podílela právě pražská zoologická zahrada.

Hlavní oslavy začínají od 13 hodin před expozicí Gobi za účasti vedení hlavního města Prahy spolu s velvyslanci Mongolska a Kazachstánu v ČR a známých tváří z oblasti kultury či sportu. „Nebudou chybět ani pamětníci z řad zaměstnanců Zoo Praha, kteří svůj život spojili právě s „převaláky“. Po celý den bude v areálu znít živá dobová muzika, návštěvníkům bude k dispozici například česání účesů ve stylu 50. let nebo fotokoutek. Slavnost začne v 11 hodin u Vzdělávacího centra křtem nové knihy ředitele Zoo Praha Miroslava Bobka Snídaně s Její Excelence,“ přiblížil program Filip Mašek ze Zoo Praha. Na výstavě historických fotografií bude k vidění i soubor fotografií z historicky prvního transportu koní Převalského do Kazachstánu.

Kůň Převalského je posledním žijícím druhem divokého koně. V 60. letech 20. století byl v přírodě vyhuben, avšak druh se podařilo zachránit díky chovu v lidské péči. Zoo Praha sehrává dlouhodobě klíčovou roli v záchraně tohoto ohroženého druhu.
Od roku 1959 vede Zoo Praha mezinárodní plemennou knihu koní Převalského. V současnosti je navíc jedním z hlavních organizátorů mezinárodních převozů koní do jejich původní vlasti – konkrétně do stepí Mongolska a Kazachstánu. „V rámci projektu „Návrat divokých koní“ jsme jako jediná zoo světa uskutečnili (mezi lety 2011 a 2019, ve spolupráci s Armádou ČR) devět transportů do mongolských stepí a v roce 2024 zahájili transporty do Zlatých stepí Kazachstánu, kam se koně díky nám vrací po minimálně dvou stech letech,“ doplnil tiskový mluvčí Filip Mašek.

Aktivity Zoo Praha ve střední Asii se ovšem neomezují jen na transporty koní. Materiálně a finančně se podílí na podpoře některých mongolských chráněných oblastí. Ty jsou domovem ohrožených druhů savců, z nichž se kromě koně Převalského zaměřuje zejména na sajgy mongolské a velbloudy divoké.
Od roku 1959 vede Zoo Praha mezinárodní …
foto: Zoo Praha / Miroslav Bobek / se souhlasem

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / Zoo Praha
autor: Karel Hutr








Související


Další články

Zduchovice: Požár staré slámy potřetí a vyjela už i těžká technika Zduchovice: Požár staré slámy potřetí a vyjela už i těžká technika ZDUCHOVICE – Situace na hnojišti se starou slámou v obci Zduchovice se opět vyhrotila. … AKTUÁLNĚ Baník znovu bojoval, ale Prostějov byl efektivnější. Série je na hraně, Příbram věří v návrat domů Baník znovu bojoval, ale Prostějov byl efektivnější. Série je na hraně, Příbram věří v návrat domů Příbram padla v Prostějově 2:5 a v semifinálové sérii 2. ligy prohrává 0:3 na zápasy. … SPORT Jaro odemyká petrklíč, ale který z nich to je? Jaro odemyká petrklíč, ale který z nich to je? Jaro je tady a s ním se v přírodě postupně probouzí jedna květina za druhou. Mezi nimi … PŘÍRODA „Lucerna je splněný sen.“ Pudilová jde do ringu a Příbram jí drží palce „Lucerna je splněný sen.“ Pudilová jde do ringu a Příbram jí drží palce Příbramská rodačka a nejznámější česká MMA zápasnice Lucie Pudilová se chystá na další … SPORT Syntetická DNA ochrání vaše kolo. Městská policie Příbram spouští značení zdarma Syntetická DNA ochrání vaše kolo. Městská policie Příbram spouští značení zdarma S příchodem jara přichází i příležitost lépe ochránit svůj majetek. Městská policie … NEPŘEHLÉDNĚTE Beránek utekl z formy? Vajíčko prasklo? Sem s tím! Příbram vyhlašuje velikonoční výzvu Beránek utekl z formy? Vajíčko prasklo? Sem s tím! Příbram vyhlašuje velikonoční výzvu Velikonoce jsou od toho, aby byly veselé — a někdy je ta největší zábava právě v tom, … VELIKONOCE Kraj navýšil podporu oprav silnic II. a III. tříd. Fond homogenizace nabídne rekordních 100 milionů Kraj navýšil podporu oprav silnic II. a III. tříd. Fond homogenizace nabídne rekordních 100 milionů Program, který obcím umožňuje po výkopových pracích obnovit silnice v celé šíři místo … DOPRAVA Zápisy do příbramských školek startují! Všechny mateřinky otevřou brány rodičům nejmenších dětí Zápisy do příbramských školek startují! Všechny mateřinky otevřou brány rodičům nejmenších dětí Po úspěšném období zápisů do základních škol se nyní chystá další důležitý krok pro … NEPŘEHLÉDNĚTE Baník B pálil, Příbram skórovala. Z Ostravy veze zasloužené vítězství Baník B pálil, Příbram skórovala. Z Ostravy veze zasloužené vítězství Příbram si z Ostravy odváží cenné tři body z utkání 21. kola Chance národní ligy. … SPORT
Kde o velikonočních svátcích nakoupíte a kde seženete léky? Kde o velikonočních svátcích nakoupíte a kde seženete léky? Lékárna Oblastní nemocnice Příbram je o velikonočních svátcích uzavřena. Portál … VELIKONOCE
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz