19. 4. svátek má Rostislav

Zoo Praha měla mimořádně úspěšný rok plný mláďat

1. ledna 2025   (18:00)
Zoo Praha měla mimořádně úspěšný rok plný mláďat
foto: Petr Hamerník, Zoo Praha se souhlasem / Samičky gorily nížinné Mobi a Gaia se svými matkami.

Celkem 1 043 mláďat 190 druhů plazů, ptáků a savců se v Zoo Praha narodilo či vylíhlo během uplynulého roku 2024.


Podle ředitele Zoo Praha Miroslava Bobka nejde ani tak o celkový počet mláďat, ale spíše o výjimečnost mnohých z nich. „Třemi mláďaty lidoopů v jednom roce se může pochlubit jenom nemnoho zoologických zahrad, a odchovem již druhého luskouna dokonce žádná jiná v Evropě,“ vysvětlil úspěchy zoo její ředitel.

Rok 2024 byl také mimořádný i vzhledem k zahájení reintrodukce koní Převalského do středního Kazachstánu, v níž Zoo Praha sehrává naprosto zásadní roli. S koněm Převalského ostatně souvisí i otevření nové expozice Gobi. Roční návštěvnost činila 1 387 433 lidí.

Gorilí samičky Mobi a Gaia
Hned 2. ledna 2024 se narodilo první gorilí mládě v novém pavilonu Rezervace Dja. „Jeho matkou je Duni, dcera slavné Moji, a otcem Kisumu. Brzy se ukázalo, že jde o samičku. Jméno Mobi dostala na základě návrhu dětí z kamerunského Somalomo,“ připomněl Bobek.

O čtvrt roku později přišlo v Rezervaci Dja na svět druhé gorilí mládě, a to opět samička. Jeho matkou je Kijivu, která v původním pavilonu goril během předchozích dvou dekád porodila již čtyři mláďata, včetně svého prvního, kterou je slavná Moja. Jméno Gaia vybrala pro tuto samičku slavná ochránkyně přírody Jane Goodall.

Druhý odchov luskouna v Evropě
Velkým úspěchem pražské zoo je určitě odchov prvního mláděte luskouna krátkoocasého. Samička Šiška se narodila v roce 2023 a bylo to první mládě luskouna odchované v Evropě. Narození a odchov mláděte byl jeden z největších chovatelských úspěchů v celé dosavadní historii pražské zoologické zahrady. „Potvrzením tohoto nebývalého úspěchu se stal odchov druhého luskouního mláděte. Samička, která později dostala jméno Connie, se narodila 1. července 2024 a jejími rodiči jsou stejně jako v případě Šišky samice Run Hou Tang a samec Guo Bao,“ přiblížil ředitel.

První český vombat
První český vombat se sice narodil již v roce 2023. „Jenže u vačnatců je za datum jejich „narození“ považován den, kdy poprvé „vykouknou“ z vaku své matky. To se v případě mláděte – samičky Mersey – stalo až na začátku roku 2024,“ vysvětlil Miroslav Bobek.

Orangutan Harapan a další dorost
Chovatelsky cenným mládětem je další sameček orangutana sumaterského, který se narodil 2. května a později dostal jméno Harapan. Spolu se čtyřletým Kawim jsou jedinými pravnoučaty páru orangutanů, který přišel do zoo z přírody.

K dalším významným odchovům savců se podle ředitele Miroslava Bobka řadí mláďata bércouna Petersova, jaguarundi a gorala sečuánského. U ptáků lze podle ředitele vyzdvihnout například první vlhovce chocholaté odchované v Evropě po patnácti letech a u plazů odchov další generace želvy tlustohrdlé.


Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / Zoo Praha se souhlasem
autor: Karel Hutr








Další články

Nehoda v Březnické ulici v Příbrami: Audi narazilo do octavie, u události zasahovali hasiči, na místě zranění Nehoda v Březnické ulici v Příbrami: Audi narazilo do octavie, u události zasahovali hasiči, na místě zranění Provoz v Březnické ulici v Příbrami v neděli odpoledne krátce omezila nehoda dvou … AKTUALIZOVÁNO Policie pokračuje s dohledem na dodržování rychlostních limitů Policie pokračuje s dohledem na dodržování rychlostních limitů Řidiči by měli v příštích dnech zbystřit. V týdnu od 20. do 26. dubna se policejní … DOPRAVA „Jsem připravená ničit.“ A pak to Lucie Pudilová v Lucerně opravdu udělala „Jsem připravená ničit.“ A pak to Lucie Pudilová v Lucerně opravdu udělala MMA zápasnice a příbramská rodačka Lucie Pudilová slaví další úspěch v profesionálním … SPORT Divadlo zase bude patřit dětem. Největší rodinný festival na 50 000 m² Divadlo zase bude patřit dětem. Největší rodinný festival na 50 000 m² Jednou za rok se Příbram promění v obří dětské království. Festival Divadlo patří … KULTURA Ubytovny Stavus v Příbrami: sliby o seniorské budoucnosti versus noční požáry Ubytovny Stavus v Příbrami: sliby o seniorské budoucnosti versus noční požáry Ulice Pod Čertovým pahorkem v Příbrami dlouhá léta patří k nejproblematičtějším … AKTUALIZOVÁNO Rekordman na koloběžce: Na Sedlčansku narazil do zdi se skoro třemi promile Rekordman na koloběžce: Na Sedlčansku narazil do zdi se skoro třemi promile Zatímco se řidiči na dálnici D4 přou o legálnost formule, na Sedlčansku se odehrálo … DOPRAVA NOČNÍ DRAMA V KOZÁROVICÍCH: Anonym nahlásil bombu na diskotéce, policie evakuovala na 500 lidí! NOČNÍ DRAMA V KOZÁROVICÍCH: Anonym nahlásil bombu na diskotéce, policie evakuovala na 500 lidí! Sobotní noc v Kozárovicích se změnila v noční můru. Krátce po deváté hodině večer … AKTUALIZOVÁNO Conteho patička šokovala Spartu! Příbram slaví povinné vítězství Conteho patička šokovala Spartu! Příbram slaví povinné vítězství FK Příbram ve 24. kole FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY potvrdila proti poslednímu celku tabulky … VIDEO LiStOVáNí s Lukášem Hejlíkem přiveze silný příběh knihy Blízcí LiStOVáNí s Lukášem Hejlíkem přiveze silný příběh knihy Blízcí Dobříš se v pondělí 20. dubna stane dějištěm oblíbeného divadelního projektu … NEPŘEHLÉDNĚTE
Čtyři klíšťata po jedné procházce. U Nového rybníku v Příbrami jich podle lidí výrazně přibylo Čtyři klíšťata po jedné procházce. U Nového rybníku v Příbrami jich podle lidí výrazně přibylo Lidé, kteří chodí kolem Nového rybníku na procházky, si v posledních týdnech všímají … PŘÍRODA
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz