12. 7. svátek má Bořek

Žloutenka na vzestupu. Středočeský kraj řešil stovky případů

14. února 2026   (18:00)
Žloutenka na vzestupu. Středočeský kraj řešil stovky případů
foto: Ilustrační foto / pexels.com

Středočeský kraj má za sebou epidemiologicky náročný rok. Hygienici v roce 2025 řešili výrazný nárůst infekčních onemocnění, především virové hepatitidy typu A, známé jako žloutenka. Právě ta se stala jedním z největších zdravotních témat uplynulých měsíců.


Celkem bylo ve Středočeském kraji zaznamenáno 469 případů žloutenky typu A, což kraj zařadilo hned na druhé místo v republice – hned po Praze. Celorepublikově hygienici evidovali 3 253 případů, přičemž ve srovnání s lety 2021 až 2024 jde o výrazný nárůst.

Hned na začátku roku zasáhla hygieniky lokální epidemie v Kladně a okolí, kde se nákaza rozšířila mezi 116 osobami. Klíčovou roli v zastavení šíření sehrála kombinace trasování kontaktů, odběrů krve, osvěty v oblasti hygieny a především očkování přímo v ohnisku nákazy. Vakcíny byly ve spolupráci se zdravotníky aplikovány několika stovkám lidí.

Další případy už měly spíše izolovaný charakter. Nákaza se objevovala jednotlivě, ale také v rodinách či školních kolektivech. Krajská hygienická stanice v této souvislosti vydala přibližně 3 600 písemných rozhodnutí o protiepidemických opatřeních. Dobrou zprávou je, že aktuálně se počet nových případů snížil zhruba na polovinu, což naznačuje postupné zlepšení situace.

Hygienici se během roku intenzivně věnovali také sledování akutních respiračních onemocnění včetně chřipky. Chřipková sezóna 2024/2025 se podle dat vyvíjela standardně a nevykazovala žádné výrazné výkyvy. Hranice 2 000 nemocných na 100 000 obyvatel byla ve Středočeském kraji překročena pouze mezi 3. a 8. kalendářním týdnem roku 2025, což odpovídá dlouhodobým průměrům.

Součástí práce hygieniků byly rovněž kontroly zaměřené na prevenci šíření infekcí. Celkem jich proběhlo 1 175 a týkaly se například nemocnic, ambulancí, zařízení sociálních služeb i ordinací. Ve 149 případech byly zjištěny nedostatky – nejčastěji v oblasti dezinfekce, sterilizace nástrojů, vedení dokumentace nebo nakládání s odpady. Za porušení pravidel byly uloženy sankce v celkové výši 89 500 korun.

Uplynulý rok tak jasně ukázal, že infekční onemocnění zůstávají vážným tématem a prevence i rychlá reakce hrají klíčovou roli. Hygienici ve Středočeském kraji proto zůstávají ve střehu i nadále.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: Krajská hygienická stanice Středočeského kraje
autor: Petr Procházka








Další články

Čtrnáctiletá Helenka z Příbramska píše básně, moderuje akce a natáčí film o šikaně Čtrnáctiletá Helenka z Příbramska píše básně, moderuje akce a natáčí film o šikaně Ve čtrnácti letech má za sebou zkušenosti, které mnozí získávají až v dospělosti. … ZAJÍMAVOSTI Pozor na konzervované párky. Veterináři varují před zdravotním rizikem pro alergiky Pozor na konzervované párky. Veterináři varují před zdravotním rizikem pro alergiky Státní veterinární správa (SVS) varuje spotřebitele před konzervovanými vepřovými … AKTUÁLNĚ Sterilizace holubů: některá města ji už zkoušejí. V Příbrami se zatím čeká, řešením má být nový holubník u hřbitova Sterilizace holubů: některá města ji už zkoušejí. V Příbrami se zatím čeká, řešením má být nový holubník u hřbitova Holubi patří dlouhodobě mezi nejčastější městské živočišné problémy. Ve větších … NEPŘEHLÉDNĚTE Okamžik, kdy se buňka „rozhodne“ pro rakovinu. Čeští vědci ho dokázali zachytit Okamžik, kdy se buňka „rozhodne“ pro rakovinu. Čeští vědci ho dokázali zachytit Čeští vědci z CEITEC Masarykovy univerzity a Přírodovědecké fakulty MU oznámili … ZDRAVOTNICTVÍ Proč se lidé bojí zavolat realitnímu makléři? Proč se lidé bojí zavolat realitnímu makléři? Za těch několik let jsme v kanceláři REMAX Nova vyslechli stovky příběhů. Jeden z nich … PR Autobus zdarma sveze rodiny na dětská představení do Lesního divadla Skalka Autobus zdarma sveze rodiny na dětská představení do Lesního divadla Skalka Návštěvu letních pohádek v Lesním divadle Skalka usnadní rodinám s dětmi bezplatná … AKTUÁLNĚ Středočeský kraj dá půl milionu korun na ozdravný pobyt dětí z Ukrajiny Středočeský kraj dá půl milionu korun na ozdravný pobyt dětí z Ukrajiny Středočeský kraj dá půl milionu korun na ozdravný pobyt dětí z Ukrajiny. Dva týdny v … AKTUÁLNĚ Příbramský Senior Point má nové hřiště na pétanque Příbramský Senior Point má nové hřiště na pétanque Senior Point v Příbrami, který letos slaví deset let své činnosti, rozšířil nabídku … AKTUÁLNĚ Vzácná orchidej dobývá nové lokality uvnitř Brd Vzácná orchidej dobývá nové lokality uvnitř Brd Prstnatec Fuchsův patří mezi naše nejkrásnější orchideje. Na první pohled zaujme … POZNÁVÁME BRDY
Kvalita vody ve středočeských koupalištích je nadále většinou výborná Kvalita vody ve středočeských koupalištích je nadále většinou výborná Kvalita vody ve středočeských přírodních koupalištích je většinou výborná, horké … AKTUÁLNĚ
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz