7. 12. svátek má Ambrož

Zkrotí Příbram karneval nevkusu? Město chce bojovat s vizuálním smogem

8. ledna 2021   (07:08)
Zkrotí Příbram karneval nevkusu? Město chce bojovat s vizuálním smogem
foto: pribram.cz

Agresivní reklama, billboardy, přemíra tabulek u provozoven, velkoformátové reklamní stojany umístěné na městské zeleni. Taková je dnešní realita v příbramských ulicích. Podle odborníků právě vizuální smog ovlivňuje nejen samotné město, ale i životy občanů v nich.


Příbram vyráží do boje s vizuálním smogem. V hledáčku má nejen nevkusnou reklamu, ale třeba i stará zábradlí, nefunkční trafiky, navigační panely, nevzhledné vitríny a výlohy obchodů. Radnice do města v minulém roce pozvala grafickou designérku Veroniku Rút Novákovou, která rušivý vizuální smog dokázala zkrotit ve druhém největším městě v zemi, v Brně. Vzhledem k tomu, že tento problém nebyl doposud na příbramské radnici systematicky řešen, radnice se postupně pouští do boje.

Veronika Rút strávila v Příbrami celý den, s vedením města prošla problematická místa a později radnici předložila návrh.

Ačkoliv však uplynul od návštěvy designérky téměř rok, v Příbrami se nic nezměnilo. Nevkusná a často neaktuální reklama nadále oblepuje nejen centrum obce. Kromě jiného můžeme vidět i reklamní poutače kandidátů do parlamentu, i když volby proběhly v minulém roce na podzim.
Nové reklamní plochy se však začínají objevovat i na pozemcích města
„Vzhled města utváří celkovou kulturu života v něm. Možná si ani neuvědomujeme, kolem jakých ošklivostí denně chodíme. Časem člověk ustoupí a nevnímá, že je něco špatně. Naším cílem je, aby se postupně zlepšila vizuální stránka našeho města a aby tu na nás z každého rohu nekoukala nějaká ohyzdnost,“ řekl pribram.cz starosta Příbrami Jan Konvalinka.
Nové reklamní plochy se však začínají …
foto: pribram.cz

Další rušivou reklamou, s níž si legislativa tápe, jsou například polepy výloh nebo reklama umístěná na prodejnách a provozovnách. Podle pravidel, které zavádí například v Praze, by mělo firemní označení na výloze tvořit nejvýše 20 % skleněné plochy, z firemních štítů by měly zmizet celoplošné fotografie, výrazné barevné grafické motivy a další ilustrace.
Další rušivou reklamou, s níž si legislativa …
foto: pribram.cz


V Brně se agresivní reklamu a jiné rušivé elementy podařilo již takřka vymýtit. Radnice dala na doporučení architektů, grafiků a památkářů, kteří poradili, jak by se mělo historické jádro města s reklamou popasovat. Cílem přitom nebyly shodně vypadající výlohy a vývěsní štíty, ale to, aby byly jednotlivé prvky esteticky sjednocené v rámci jednotlivých domů. Na stostránkovém manuálu, který problematiku vizuálního smogu v Brně řeší, spolupracovala i Veronika Rút. Ta rovněž založila facebookové stránky Brno bez vizuálního smogu, prostřednictvím nichž se snaží naučit veřejnost vnímat prostor ulic kolem sebe.
V Brně se agresivní reklamu a jiné rušivé …
foto: pribram.cz

foto: pribram.cz


Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz_Jakub Pečenka
autor: Tomáš Pečenka

Další články

Středočeský kraj by uvítal shodu odborníků na vánočním volnu ve školách Středočeský kraj by uvítal shodu odborníků na vánočním volnu ve školách Například školy v Příbrami zatím ředitelská volna nevyhlásily, procento nakažených … Starosta: Město příští rok získá 994 milionů a utratí 1,143 miliardy Starosta: Město příští rok získá 994 milionů a utratí 1,143 miliardy Starosta Příbrami Jan Konvalinka se ohlíží za včerejším jednání zastupitelstva. V Příbrami se v příštím roce zdraží vodné a stočné o tři procenta V Příbrami se v příštím roce zdraží vodné a stočné o tři procenta Při průměrné spotřebě 90 litrů na osobu a den zaplatí příští rok tříčlenná domácnost … Policisté pátrají po řidiči, který u Hluboše způsobil dopravní nehodu Policisté pátrají po řidiči, který u Hluboše způsobil dopravní nehodu K události došlo 20. listopadu v ranních hodinách. Příbramské divadlo uvede známou hudební komedii Limonádový Joe Příbramské divadlo uvede známou hudební komedii Limonádový Joe Slavnou parodii na westerny se souborem nastudoval Milan Schejbal, v hlavních rolích … Zastupitelé Příbrami schválili záměr prodeje pozemku u archivu pro stavbu bytů Zastupitelé Příbrami schválili záměr prodeje pozemku u archivu pro stavbu bytů Podmínky prodeje vedení radnice ještě upřesní a znovu předloží zastupitelstvu. Příbram bude letos opět hospodařit se schodkovým rozpočtem Příbram bude letos opět hospodařit se schodkovým rozpočtem Návrh rozpočtu dnes schválili zastupitelé. O Vánocích mrznout nebude, teploty se udrží mírně nad nulou, očekávají meteorologové O Vánocích mrznout nebude, teploty se udrží mírně nad nulou, očekávají meteorologové Podle meteorologů nás pravděpodobně čekají opět Vánoce na blátě. ŽIVĚ: Zasedání zastupitelstva v Příbrami ŽIVĚ: Zasedání zastupitelstva v Příbrami Nejdůležitějším bodem bude návrh rozpočtu na příští rok.
Starosta: Duševní polotovar přeřezal na příbramském náměstí kabeláž k vánoční dekoraci Starosta: Duševní polotovar přeřezal na příbramském náměstí kabeláž k vánoční dekoraci Trojici pachatelů zaznamenala kamera. Městská policie žádá veřejnost o pomoc při …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz