16. 1. svátek má Ctirad




Životní osudy houslistky Ervíny Brokešové připomene vycházka Rožmitálem

11. května 2022   (08:09)
Životní osudy houslistky Ervíny Brokešové připomene vycházka Rožmitálem
foto: Lucie Voříšková – Dům Ervíny Brokešové a K. J. Beneše, CC-BY-SA-4.0

Vystupovala na mezinárodních pódiích a za druhé světové války se spolu s manželem zapojila do protinacistického odboje. Vzpomínková akce se uskuteční v sobotu 14. května.


V sobotu 14. května pořádá Podbrdské muzeum v Rožmitále pod Třemšínem procházku městem, během níž se bude vzpomínat na houslistku Ervínu Brokešovou. Narodila se 27. ledna 1900 v Praze, život ji zavedl do Rožmitálu, kde 19. října 1987 zemřela a je zde také pochována.

Prvních koncertních úspěchů se Ervína Brokešová dočkala v roce 1917, kdy se účastnila série vystoupení k narozeninám císaře Karla I. O pět let později vyjela na zahraniční turné, hrála např. s Českou filharmonií, Vídeňskými filharmoniky, Berlínskými filharmoniky a Varšavskou filharmonii. Na pódiu se objevila také spolu s Emmou Destinovou. Za spisovatele Karla Josefa Beneše se provdala v roce 1925 a manželé si postavili domek v Rožmitále. Dramatické roky přinesla druhá světová válka. Po okupaci Československa se oba zapojili do odbojové činnosti Petičního výboru Věrni zůstaneme, což Karla Josefa Beneše přivedlo do nacistického vězení.
Sraz účastníků sobotní procházky je ve 14.00 před budovou ZUŠ Jakuba Jana Ryby na rožmitálském náměstí. Těšit se mohou na houslový doprovod Petry Fabiánové s žákyní a závěrečný poslech nahrávky Ervíny Brokešové v Podbrdském muzeu.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
Wikipedie
autor: Magdalena Rezková








Související


Další články

Ples města Březnice: slavnostní večer plný hudby, tance a elegance Ples města Březnice: slavnostní večer plný hudby, tance a elegance Kulturní dům v Březnici ožije v sobotu 17. ledna slavnostní atmosférou tradičního … Jak bezpečně jezdit, když se na silnici střídá voda, led a sníh Jak bezpečně jezdit, když se na silnici střídá voda, led a sníh Zimní silnice umí překvapit hlavně tam, kde se během pár metrů střídá voda, led a … Ceny benzinu a nafty v Příbrami zůstávají stejné jako před týdnem Ceny benzinu a nafty v Příbrami zůstávají stejné jako před týdnem Za benzin Natural 95 zaplatíte tento týden v Příbrami v rozmezí od 30,90 Kč do 33,50 … AKTUÁLNĚ Tipy na víkend: Myslivecké plesy a pestrý hudební program Tipy na víkend: Myslivecké plesy a pestrý hudební program O víkendu si budete moci zavzpomínat na Hanu Hegerovou, poslechnout si blues-rockové … Kdy s dětmi k zápisu? Příbramské školy otevírají termíny už od ledna Kdy s dětmi k zápisu? Příbramské školy otevírají termíny už od ledna Zápisy do prvních tříd proběhnou letos v Příbrami dříve než obvykle — od 16. ledna do … Kruh se uzavírá: v Drakovně bude znovu kavárna. Prostory si pronajal provozovatel dvou příbramských restaurací Kruh se uzavírá: v Drakovně bude znovu kavárna. Prostory si pronajal provozovatel dvou příbramských restaurací Po více než sto letech se do přízemí Drakovny vrací kavárna. V místech, kde na počátku … Nepřehlédněte Tři týdny strachu, naděje a vyčerpání. Příběh fenky Týny spojil desítky lidí Tři týdny strachu, naděje a vyčerpání. Příběh fenky Týny spojil desítky lidí Začalo to nenápadně. Dvě feny utekly ze zahrady rodinného domu. Jedna se brzy našla. … Kraj pokračuje v projektu „Obědy do škol“ Kraj pokračuje v projektu „Obědy do škol“ Radní kraje odsouhlasili poskytnutí financí na zajištění školního stravování pro děti … Příbram se chystá na událost roku 2026. Do města míří 30. Setkání hornických měst a obcí i Evropský den horníků a hutníků Příbram se chystá na událost roku 2026. Do města míří 30. Setkání hornických měst a obcí i Evropský den horníků a hutníků Příbram se v červnu stane centrem evropského hornictví. Od 12. do 14. června bude … Kultura
Nehod ve Středočeském kraji ubylo. Na Příbramsku při nich ale v roce 2025 zemřelo pět lidí Nehod ve Středočeském kraji ubylo. Na Příbramsku při nich ale v roce 2025 zemřelo pět lidí Dopravní policisté ve Středočeském kraji řešili v roce 2025 celkem 13 857 dopravních …
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz