11. 7. svátek má Olga

Ženě hrozí za odložení miminka do kontejneru v Pardubicích i výjimečný trest

10. ledna 2022   (11:50)
Ženě hrozí za odložení miminka do kontejneru v Pardubicích i výjimečný trest
foto: ilustr/freepik

Silně podchlazenou holčičku našli náhodní svědci a lékařům se ji podařilo zachránit.


Pardubická krajská policie obvinila pětadvacetiletou ženu z pokusu o vraždu nezletilce. V sobotu podle spisu odložila v Pardubicích novorozence do kontejneru. Silně podchlazenou holčičku našli náhodní svědci a lékařům se ji podařilo zachránit. Ženě hrozí 15 až 20 let vězení nebo výjimečný trest. Soud dnes rozhodne o její vazbě. Novinářům to dnes řekl vedoucí odboru obecné kriminality Milan Šimek.

Novorozeně našli náhodně muž a žena, kteří prohledávali u sídliště Labská louka kolem čtvrté hodiny ranní kontejnery. Bydlí v jiném městě a do Pardubic občas jezdí. Podle vyšetřovatele šlo o velké štěstí, protože v ulici už jednou byli a později se tam ještě vrátili, až napodruhé dítě v kontejneru našli.
"Nález je vylekal. Nezpanikařili, hledali pomoc. Zvonili na zvonky domů, zastavili vozidlo, žena s mužem jim pomohli. Vzápětí pak lékař poskytl odbornou pomoc. Holčička byla silně podchlazená, měla něco kolem 20 stupňů," řekl Šimek.
Několik hodin staré miminko si od záchranářů převzali zdravotníci novorozeneckého oddělení Pardubické nemocnice. Bylo v kritickém stavu. "Díky bleskovému zásahu lékaře zdravotnické záchranné služby, který mimo jiné pracuje také na ARO Pardubické nemocnice, a díky skvělému profesionálnímu přístupu personálu dětského a novorozeneckého oddělení se miminko podařilo zachránit. Jeho stav je nyní stabilizovaný a děťátko je mimo ohrožení života," uvedla nemocnice v tiskovém prohlášení.

Do případu se zapojily desítky policistů. Matku dítěte se jim podařilo najít za necelé čtyři hodiny. Měli vytipované dvě těhotné ženy, jedna žila na ubytovně, jedna na sídlišti, nakonec se ukázalo, že šlo o ženu ze sídliště. "Žena spala, zdálo se, že jsme ji překvapili. Porod nepopírala," řekl Šimek.
Pětadvacetiletá žena nebyla těhotná poprvé, děti měla. Policistům tvrdila, že o těhotenství nevěděla, přestože se jí rodina a partner na možné těhotenství vyptávali. Z pátku na sobotu pocítila příznaky porodu, nikomu nic neřekla a spontánně porodila. Dítě podle vyšetřovatele zabalila do hadru, o jeho pohlaví se nezajímala a vyhodila ho do kontejneru.
K ránu bylo několik stupňů pod nulou, kdyby jí kolem čtvrté ráno svědci nenašli, zbývalo holčičce podle vyjádření soudního znalce pár desítek minut života, řekl Šimek. "Holčička měla ten den dvojité narozeniny," dodal.
Partner podle jeho výpovědi o těhotenství ženy nevěděl, další dítě v rodině by mu nevadilo, holčičku si přál. "Bude se snažit o ni bojovat, aby ji dostal do péče," řekl Šimek.
Žena je obviněná ze zvlášť závažného zločinu pokusu vraždy na nezletilci. Trestní sazba je 15 až 20 let, případně trest výjimečný. "Důležitou roli budou hrát v daném případu posudky, nelze vyloučit do budoucna změnu právní kvalifikace," řekla policejní mluvčí Markéta Janovská. Okresní soud dnes také rozhodne o vzetí ženy do vazby.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Jakub Pečenka








Další články

Příbramský Senior Point má nové hřiště na pétanque Příbramský Senior Point má nové hřiště na pétanque Senior Point v Příbrami, který letos slaví deset let své činnosti, rozšířil nabídku … AKTUÁLNĚ Vzácná orchidej dobývá nové lokality uvnitř Brd Vzácná orchidej dobývá nové lokality uvnitř Brd Prstnatec Fuchsův patří mezi naše nejkrásnější orchideje. Na první pohled zaujme … POZNÁVÁME BRDY Kvalita vody ve středočeských koupalištích je nadále většinou výborná Kvalita vody ve středočeských koupalištích je nadále většinou výborná Kvalita vody ve středočeských přírodních koupalištích je většinou výborná, horké … AKTUÁLNĚ Požár staré slámy v Příbrami na Balonce se obešel beze škody Požár staré slámy v Příbrami na Balonce se obešel beze škody V soukromém areálu na Balonce v Příbrami zasahovali v pátek odpoledne profesionální … AKTUALIZOVÁNO Pohonné hmoty v Příbrami: Ceny znovu mírně narostly Pohonné hmoty v Příbrami: Ceny znovu mírně narostly Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 37,89 Kč do 40,50 Kč … DOPRAVA Tipy na víkend: Přijďte na koncert Rožmitálské Venkovanky nebo na závody v kynologii! Tipy na víkend: Přijďte na koncert Rožmitálské Venkovanky nebo na závody v kynologii! Během celého víkendu bude na Dobříši probíhat CACIT 2026 - šampionát ve sportovní … NEPŘEHLÉDNĚTE Dražba za 20 milionů bez jediného zájemce. Na zastupitelstvu zazněly otázky, město chystá opakování Dražba za 20 milionů bez jediného zájemce. Na zastupitelstvu zazněly otázky, město chystá opakování Veřejná dražba prvorepublikové budovy bývalé hudební školy v ulici Československé … POLITIKA Salmonela v krůtím mase z Polska. Inspekce varuje: Nekonzumujte zásoby z mrazáku Salmonela v krůtím mase z Polska. Inspekce varuje: Nekonzumujte zásoby z mrazáku Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) vydala varování pro spotřebitele … AKTUÁLNĚ Guláš Fest v Belvederu: vůně, soutěž, saxofon a sud piva pro vítěze! Guláš Fest v Belvederu: vůně, soutěž, saxofon a sud piva pro vítěze! Příbram se chystá na událost, která provoní celé okolí. 12. září 2026 od 12 hodin … NEPŘEHLÉDNĚTE
Babičky na rodičovské? Ve Švédsku už to jde. A co Česko? Babičky na rodičovské? Ve Švédsku už to jde. A co Česko? Ve Švédsku už rodiče mohou převést část své placené rodičovské dovolené na prarodiče. … ZAJÍMAVOSTI
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz